Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w zawodach Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w szwajcarskim Einsiedeln. Zwyciężył Niemiec Severin Freund. Został tym samym liderem klasyfikacji generalnej, spychając na drugie miejsce Dawida Kubackiego.

Kamil Stoch w sobotę był trzeci /ALEXANDRA WEY /PAP/EPA

W sobotę drugie miejsce zajął Słoweniec Peter Prevc. Kubacki uplasował się na piątej pozycji. Pozostali z podopiecznych Łukasza Kruczka znaleźli się poza czołową "10" - Piotr Żyła był 15., Jan Ziobro - 17., a Klemens Murańka - 20.

Freund, który dzień wcześniej cieszył się ze zwycięstwa we francuskim Courchevel, zaprezentował równą formę. W obu seriach oddał skok na odległość 113,5 m. Stoch po raz pierwszy w tegorocznej edycji LGP stanął na podium. Dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu z Soczi znacząco pomogła w tym finałowa próba - 113 m. Na półmetku był siódmy (111,5).

Kubacki podczas kwalifikacji oddał najdłuższy skok z grona 10 zawodników mających zapewniony udział w konkursie. Triumfator rywalizacji w Wiśle i Hinterzarten nie podtrzymał jednak dobrej passy w zawodach. Po pierwszej serii był szósty - 111,5 m, w drugiej uzyskał odległość 116 m. Do czwartego Norwega Kennetha Gangnesa zabrakło mu 0,1 pkt.

W porównaniu z pozycją zajmowaną na półmetku pogorszył się Żyła. Najpierw skoczył 109 m, co dało mu 13. lokatę. W drugiej próbie poprawił się o metr, ale nie przyniosło to awansu w klasyfikacji.

Ziobro, 20. w połowie konkursu, zanotował 111 i 109 m, a Murańka - 15. po pierwszym skoku - 111 i 108 m.

Wicelider po pierwszej serii - Austriak Andreas Kofler - ostatecznie był ósmy. O jedno miejsce wyżej rywalizację ukończył trzeci na półmetku Niemiec Andreas Wellinger.

Następne zawody LGP odbędą się 28 sierpnia w japońskiej Hakubie.