Kręte hiszpańskie asfalty kolejnym wyzwaniem Huttunena i Lukki

Czwartek, 14 października (14:51)

Niespełna dwa tygodnie po wywalczeniu podium w domowym Rajdzie Finlandii, Jari Huttunen i Mikko Lukka wracają do Hyundaia i20 N Rally2, by powalczyć o ważne punkty przedostatniej rundy FIA WRC. Finowie już po raz szósty w tym sezonie, staną do pojedynku w gronie najlepszych załóg świata, by reprezentować barwy Hyundai Motorsport N. W najbliższy weekend zamienią szybkie fińskie szutry, na kręte i wąskie asfaltowe drogi północno-wschodniej Hiszpanii. Po historycznej wygranej w Hyundaiu i20 N Rally2 na odcinkach asfaltowego 56. Renties Ypres Rally Belgium, także w ten weekend Huttunen i Lukka, są w gronie faworytów typowanych do zwycięstwa w WRC Rally RACC Catalunya - Rally de España (15 - 17 października 2021).

Dla załogi Hyundai Motorsport N obsługiwanej przez Kowax 2Brally będzie to kluczowy start w kontekście walki o tytuły mistrzowskie. Zwycięzcy z Sardynii oraz Belgii i trzecia załoga stawki WRC 2 w Finlandii, na dwie rundy przed końcem sezonu zajmują czwartą pozycję, ze stratą 26 oczek do czołowej trójki WRC 2. O czwarte tegoroczne podium zmierzą się z siedmioma konkurentami w klasie i blisko trzydziestoma w grupie RC2 (dla samochodów Rally2 i R5).

Rajd Hiszpanii, obecny w WRC od 1991 roku, po rocznej przerwie powraca do kalendarza, z mocno zmienioną charakterystyką. Jako jedyna runda Mistrzostw Świata, rozgrywana przez lata na mieszanej nawierzchni, po raz pierwszym od sezonu 2009, staje się ponownie rajdem w pełni asfaltowym. Dystans jest krótszy niż w poprzednich edycjach, jednak organizatorzy zadbali o sporo niespodzianek - przygotowując kilka dawno niepokonywanych lub nowych prób. Jari Huttunen, mimo że debiutował w Rajdzie Hiszpanii w 2018 roku, teraz stanie przed zupełnie nowym wyzwaniem. Odcinki i nawierzchnia mocno różnią się także od tych, z którymi mierzył się w połowie sierpnia w Belgii.

"Złotego Wybrzeże" Costa Dorada, to nie tylko malownicze widoki i piękne plaże, ale także wymagające rajdowe trasy oraz szybki i gładki asfalt, charakterystyką przypominający tor wyścigowy. Kręte i wąskie drogi wijące się między wzgórzami, wymagają bardzo precyzyjnego cięcia zakrętów, a kluczowe w walce o zwycięstwo, jest utrzymanie wysokiego tempa i pełnej koncentracji.

W piątkowym etapie, na wschód od bazy rajdu, załogi pokonają dystans 112 km, podzielony na sześć odcinków specjalnych. Większość z tych tras będzie nowa, więc już pierwszy dzień rywalizacji, wysoko zawiesi poziom trudności. Sobota skieruje zawodników na północny wschód, a etap będzie nie tylko najdłuższy (117 km), ale i najbardziej widowiskowy. Po dwóch pętlach i sześciu odcinkach załogi wrócą do Salou, by o krok od brzegów Morza Balearskiego, zmierzyć się w wieczornym przejeździe odcinka miejskiego. W harmonogramie na niedzielny finał pozostają cztery próby, podzielone na dwie pętle, po 25,5 km każda. Łącznie załogi pokonają 280 km odcinków specjalnych, a na cały dystans przedostatniej rundy WRC składa się aż 1410 km pokonanych po drogach wokół kurortu Salou.

Prognozy na najbliższy weekend są sprzyjające, więc mechanicy i członkowie zespołów będą mieli szansę, by w czasie pracy zakosztować również hiszpańskiego słońca. To nie wszystkie atrakcje, jakie czekać będą w parku serwisowym rozlokowanym obok PortAventura Park - największego wesołego miasteczka w Hiszpanii i w Europie Południowej.

Jari Huttunen (kierowca zespołu Hyundai Motorsport N w WRC 2): "Przed nami powrót na asfalty i zacięty pojedynek o punkty. Po zapoznaniu z trasą i odcinku testowym, na razie wszystko wygląda obiecująco. Wiem, że to będzie inne wyzwanie, ale start w Rajdzie Ypres, dał nam dużo pewności siebie w jeździe na asfaltach. Już nie mogę się doczekać powrotu do i20 N Rally2 i pierwszego odcinka specjalnego. Lubię taką charakterystykę tras, więc nastawienie na weekend jest bardzo pozytywne i bojowe."

Czeka nas z Mikko dużo pracy, ponieważ trasa rajdu mocno różni się od tej, którą pamiętam sprzed trzech lat, gdy walczyliśmy jeszcze na mieszanej nawierzchni. Wierzę w to, że dotychczasowe doświadczenia z jazdy po asfaltach, pozwolą nam podjąć walkę o najwyższe pozycje. Wynik z Finlandii był daleki od naszych ambicji, więc tym mocniej będziemy naciskać, od pierwszego kilometra. Cel to zdobycie jak największej liczby punktów i awans na podium WRC 2 - dodał kierowca.

Klasyfikacja kierowców WRC 2 - po 70. Secto Rally Finland 2021

1. A. Mikkelsen : 126
2. M. Østberg : 118
3. M. Bulacia : 104
4. J. Huttunen : 78
5. N. Gryazin : 77
6. T. Suninen : 71
7. E. Lappi : 59
8. M. Prokop : 51
9. A. Fourmaux : 48
10. G. Linnamae : 36

Artykuł pochodzi z kategorii: Sport

Marek Zając