Pięciokrotny mistrz olimpijski w pływaniu stylem dowolnym Ian Thorpe od lutego ciężko trenuje. Walczy, aby wrócić do dawnej formy. Australijczyk zakończył właśnie wysokogórski obóz treningowy w Szwajcarii i przyleciał do Sydney.

28-letni pływak, którego celem są igrzyska olimpijskie w Londynie, pod koniec tygodnia zamierza wrócić do swojej bazy treningowej w Szwajcarii. Wcześniej jednak chce się spotkać ze swoim byłym trenerem Leigh Nugentem.

Jestem zadowolony z tego, co do tej pory zrobiłem, ale zdaję sobie sprawę jak wiele pracy przede mną. Mam dużo satysfakcji z tego, co do tej pory osiągnąłem, bo ponownie zaczynam wyglądać jak pływak - powiedział zawodnik, który nazywany jest "australijską torpedą".

Thorpe powiedział, że będzie się koncentrował na przygotowaniach do dystansów na 100 i 200 metrów stylem dowolnym. Przyznał też, że raczej odpuści rywalizację na 400 metrów, w której po raz pierwszy w swojej karierze pobił rekord świata jako 16-latek.

Szczerze mówiąc myślałem, że nie mam wystarczająco dużo czasu, aby cokolwiek zrobić w walce na 400 m - tłumaczył Australijczyk, który trenuje obecnie pod opieką rosyjskiego szkoleniowca Giennadija Tureckiego. Pływak zamierza wystąpić w mitingu Pucharu Świata w Singapurze, zaplanowanym w dniach 4-5 listopada.

Thorpe zakończył karierę w 2006 roku, będąc u szczytu sławy. Miał tylko 24 lata, a w dorobku pięć złotych medali olimpijskich (pod tym względem jest rekordzistą Australii), 11 tytułów mistrza świata i 23 rekordy świata. Jego ostatnim startem w międzynarodowej imprezie były igrzyska w Atenach w 2004 roku. W styczniu ogłosił powrót na pływalnię i rozpoczął przygotowania do przyszłorocznej olimpiady.