Słoneczna pogoda sprzyja rekreacji. Biegamy, jeździmy rowerem, spacerujemy. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do rolek. Jak rozpocząć z nimi przygodę? Mamy dla Was kilka rad.

Żeby rozpocząć przygodę z rolkami, najpierw trzeba je po prostu kupić. Przy ich wyborze trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Powinny mieć dobre łożyska. Im większy numer, tym lepiej, bo będzie nam się łatwiej jeździć - radzi Kamil Sanewski z Olsztyna, który od kilku lat wyczynowo jeździ na rolkach. Na rolkach, które mają łożyska np. "trójki" będziemy szybko się zatrzymywali - wyjaśnia.

Jeżeli kupujemy rolki w supermarkecie, za 100 - 300 złotych, zwróćmy uwagę, żeby kółka nie były plastikowe. Takie kółka szybko się połamią, w dodatku nas spowalniają. Jeżeli chodzi o gumowe, kauczukowe, to pamiętajmy, że te najbardziej miękkie są najlepiej przyczepne, ale szybko się ścierają - zauważa Sanewski. Najlepiej wybrać rolki sznurowane. Zatrzaskowe przy upadku mogą się odpiąć albo uszkodzić. Wtedy trzeba wymienić wszystkie klamry, co może być kosztowne albo trudne do znalezienia - dodaje.

Aby rolki służyły nam przez lata, musimy pamiętać o ich konserwowaniu. Nie jest to specjalnie trudne, wystarczy co jakiś czas przewietrzyć but, a zimą zadbać o to, żeby raz w tygodniu kółka pokręciły się przez chwilę. Najważniejsze jednak są łożyska, które warto smarować albo moczyć w specjalnej mieszance. Zawodowcy korzystają z oliwy, oleju i płynu do naczyń. To najlepiej konserwuje - mówi Kamil Sanewski.  

Rekreacyjnie na rolkach może jeździć każdy, wystarczy poćwiczyć tylko równowagę. Wyczynowa jazda jest już dla odważniejszych. Co można opanować po czterech latach ćwiczeń? Sprawdźcie na filmie!