Starówki, piękne kamienice i pałace, ogrody i jeziora… Austriacy i Szwajcarzy mają czym się pochwalić. W ośmiu miastach – gospodarzach piłkarskich mistrzostw Europy historia miesza się z teraźniejszością, nowoczesność z tradycją. Warto zobaczyć te jedne z najpiękniejszych zakątków Europy. Bo na piłce nożnej świat się nie kończy – po meczu warto zobaczyć coś więcej niż stadion…

Mówi się tu po francusku, ale blisko połowa z jej 186 tys. mieszkańców to obcokrajowcy. W tym jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy odbędą się trzy mecze fazy grupowej ME. Idylliczne położenie - nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan, liczne parki, przyjazna starówka, gościnność i fakt, że miasto uznawane jest za najczystsze w Europie - przyczyniają się do wysokiego standardu życia mieszkańców.

:Zurych: Mann z Einsteinem w kabarecie] Miasto banków i ubezpieczeń, finansowa stolica Szwajcarii. A w przeszłości ośrodek liberalnej myśli, gdzie żyli Goethe, Mann, Einstein czy Lenin, i kolebka dadaizmu. W czerwcu Zurych będzie gospodarzem trzech meczów grupowych piłkarskich mistrzostw Europy, w tym jednego hitu: Francja kontra Włochy.
:Berno: Miasto niedźwiedzi w obrazie przeszłości] Berno - określane jako żywy obraz zeszłych czasów i podzielone na dwie części rzeką Aare - jest od 1848 roku stolicą Szwajcarii i kantonu o tej samej nazwie. Będzie gospodarzem trzech meczów grupowych czerwcowych mistrzostw Europy w piłce nożnej.
:Bazylea zaznacza inaczej] Liberalni, niezwykle otwarci i przyjaźnie nastawieni – tacy są mieszkańcy Bazylei. To miasto u styku granic Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia Birs i Wiese, będzie gospodarzem aż sześciu spotkań czerwcowych mistrzostw Europy w piłce nożnej, w tym meczu otwarcia, dwóch ćwierćfinałów i półfinału.
:Innsbruck: Piłka na “Złotym dachu] Romantyczne restauracyjki na Starym Mieście, w oddali panorama alpejskich lodowców. W Innsbrucku, w samym sercu Alp, w dolinie rzeki Inn odbędą się w czerwcu trzy mecze grupowe piłkarskich mistrzostw Europy.
:Salzburg, czytaj bajeczny] Niesamowity, przepiękny, bajeczny…. Przymiotniki można by mnożyć i mnożyć. Wystarczy powiedzieć, że dzięki swojej historii, średniowiecznej i barokowej architekturze, festiwalom muzyki klasycznej i Mozartowi Salzburg jest drugim po Wiedniu najczęściej odwiedzanym miejscem w Austrii. Teraz przeżyje oblężenie kibiców, którzy przyjadą zobaczyć trzy mecze grupowe ME.
:Klagenfurt - zagraj z zielonym smokiem] Klagenfurt leży nad jednym z najcieplejszych i największych jezior alpejskich w Europie. Jezioro Wörthersee w Karyntii co roku gości światową śmietankę, miłośników wody i opalania. W czerwcu to spokojne miasto przeżyje oblężenie kibiców, także polskich. Dwukrotnie zagrają w tym mieście polscy piłkarze - 8 czerwca z Niemcami i 16 czerwca z Chorwacją.
Cesarstwo Rzymskie, Jan III Sobieski, Beethoven, Mozart i Franciszek Józef… To historia, jednego z najpiękniejszych miast Europy. 29 czerwca wpisze się nią finał mistrzostw Europy w piłce nożnej! Na stadionie Ernsta Happela odbędzie się aż siedem spotkań, w tym Polska – Austria, 12 czerwca.