Giro d'Italia: Battaglin wygrał etap, Paolini liderem

Wtorek, 7 maja 2013 (20:30)

Włoch Enrico Battaglin z ekipy Bardiani wygrał w miejscowości Serra San Bruno, po finiszu pod górę, czwarty etap kolarskiego Giro d'Italia. Różową koszulkę lidera wyścigu zachował jego rodak Luca Paolini z rosyjskiej Katiuszy.

Giro d'Italia: Paolini wygrał etap i został liderem

Luca Paolini z rosyjskiej ekipy Katiusza wygrał samotnie trzeci etap 96. kolarskiego Giro d'Italia prowadzący z Sorrento do Marina di Ascea (222 km). Dzięki 16 sekundom przewagi na mecie Włoch został nowym liderem wyścigu. czytaj więcej

Do mety dojechał niewielki peleton. Sporo kolarzy odpadło po drodze tego najdłuższego etapu tegorocznego Giro (246 km), prowadzącego po wzgórzach Kalabrii, na czubku "włoskiego buta", i rozgrywanego w deszczu.

W końcówce atakował Danilo Di Luca, próbując skopiować poniedziałkową akcję Paoloniego. Na początku sześciokilometrowego zjazdu ze wzniesienia Croce Ferrata utytułowany Włoch i towarzyszący mu Kolumbijczyk Robinson Chalapud mieli dziesięć sekund przewagi nad peletonem. Di Luca bronił się do końca - został doścignięty przez rozpędzoną grupę na ostatniej prostej, zaledwie 300 metrów przed "kreską".

W liczącej 36 zawodników czołówce finiszowali wszyscy Polacy: Michał Gołaś, Przemysław Niemiec i Rafał Majka. W klasyfikacji generalnej plasują się w komplecie w trzeciej dziesiątce.

Niespodziewanie wśród tych, którzy ponieśli straty, był Brytyjczyk Bradley Wiggins. Zwycięzca ubiegłorocznego Tour de France przyjechał w drugiej grupie, tracąc 17 sekund.

23-letni triumfator etapu nosi sławne nazwisko (jego krewny, Giovanni Battaglin, wygrał w 1981 roku Giro d'Italia oraz Vuelta a Espana), ale sam jest kolarzem na dorobku. We wtorek odniósł życiowy sukces. Ściga się w grupie Bardiani Valvole, która startuje w Giro dzięki dzikiej karcie.

W środę piąty etap, z Cosenzy do Matery, długości 203 kilometrów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Sport