Francuz Pierrick Fedrigo z ekipy Bouygues Telecom wygrał 16. etap wyścigu Tour de France. W miejscowości Pau finiszował na czele grupy ośmiu kolarzy. Żółtą koszulkę lidera zachował Hiszpan Alberto Contador (Astana).

Na etapie do Pau wreszcie pokazał się natomiast Sylwester Szmyd. Uczestniczył on w ucieczce z udziałem kilkunastu kolarzy, która zaczęła formować się tuż po starcie w Bagneres-de-Luchon. Na 11. kilometrze Polak wygrał pierwszą premię górską na przełęczy Peyresourde. Nadawał tempo czołówce jeszcze na początku podjazdu na kolejną przełęcz - Aspin, ale potem został z tyłu, razem ze współliderem swej grupy - Czechem Romanem Kreuzigerem.

Bardzo aktywnie od samego startu jechał Lance Armstrong. To z jego inicjatywy powstała pierwsza ucieczka. Później na podjeździe na legendarną przełęcz Tourmalet, trzecią z kolei na trasie, próbował solowego ataku, mimo że do mety zostało jeszcze 130 kilometrów. Stopniowo dościgało go jednak dziewięciu kolarzy. Na Tourmalet grupka wyprzedzała peleton o cztery i pół minuty. Przewaga wzrosła do blisko 10 na ostatniej premii górskiej na przełęczy Aubisque i stało się jasne, że peleton nie dogoni śmiałków.

Ostatecznie 38-letni Armstrong, któremu pomagał Christopher Horner, dotarł na metę szósty. Nigdy nie był wybitnym sprinterem, ale próbował zaatakować na finiszu. Nieskutecznie. Wiedziałem, że będzie bardzo trudno. W grupce jechali waleczni kolarze, poważni rywale do zwycięstwa etapowego. Nie dałem rady, ale nie poddaję się i dalej będę atakować - powiedział Armstrong, który startuje w swoim ostatnim w karierze Tour de France. Chcę podziękować kibicom. Dziś ludzie dopingowali mnie. Doceniam to - dodał.

Blisko siedem minut za czołówką do mety dotarła pierwsza duża grupa, z dwoma głównymi pretendentami do zwycięstwa - Hiszpanem Alberto Contadorem i Luksemburczykiem Andym Schleckiem. Szmyd dotarł do mety w jednej z kolejnych większych grup, mając prawie 24 minuty straty.

Wyniki 16. etapu TdF (199,5 km)

1. Pierrick Fedrigo (Francja/Bouygues Telecom) 5:31.43
2. Sandy Casar (Francja/FdJeux)
3. Ruben Plaza (Hiszpania/Caisse d'Epargne)
4. Damiano Cunego (Włochy/Lampre)
5. Christopher Horner (USA/Radioshack)
6. Lance Armstrong (USA/Radioshack)
7. Jurgen van de Walle (Belgia/Quick Step)
8. Christophe Moreau (Francja/Caisse d'Epargne) ten sam czas
9. Carlos Barredo (Hiszpania/Quick Step) 28 s
10. Thor Hushovd (Norwegia/Cervelo) 6.45
...
86. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) 23.42

Klasyfikacja generalna TdF

1. Alberto Contador (Hiszpania/Astana) 78:29.10
2. Andy Schleck (Luksemburg/Saxo Bank) 8 s
3. Samuel Sanchez (Hiszpania/Euskaltel-Euskadi) 2.00
4. Denis Mienszow (Rosja/Rabobank) 2.13
5. Jurgen van den Broeck (Belgia/Omega Pharma) 3.39
6. Robert Gesink (Holandia/Rabobank) 5.01
7. Levi Leipheimer (USA/Radioshack) 5.25
8. Joaquin Rodriguez (Hiszpania/Katiusza) 5.45
9. Aleksander Winokurow (Kazachstan/Astana) 7.12
10. Ryder Hesjedal (Kanada/Garmin-Transitions) 7.51
...
66. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) 1:38.50