Wisła Kraków pokonała na wyjeździe Litex Łowecz 2:1 (1:1) w pierwszym spotkaniu trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Bramki dla mistrzów Polski zdobyli Lamey i Melikson. Honorowe trafienie dla rywali zanotował Tom. Do Bułgarii nie pojechał kontuzjowany Patryk Małecki. Rewanż za tydzień w Krakowie.

Początek meczu należał do gospodarzy. Gracze Liteksu już w 11. minucie mogli objąć prowadzenie, ale piłka uderzeniuToma z rzutu wolnego trafiła w poprzeczkę. Niewykorzystane okazje lubią się mścić. Osiem minut później było już 1:0 dla mistrzów Polski. Lamey idealnie wyszedł do podania Sobolewskiego z głębi pola i przelobował bramkarza rywali. W 32. minucie spotkania żółtą kartką ukarany został Chavez, który sfaulował Janewa. Gospodarze przez cały czas próbowali odrobić straty. Kiedy wydawało się, że podopieczni Roberta Maaskanta utrzymają prowadzenie do końca pierwszej połowy, niespodziewanie gola dla rywali strzelił Tom. Zawodnik dostał podanie z boku boiska, piłka po jego strzale trafiła w Jaliensa i wpadła do bramki bezradnego Jovanovicia.

W drugiej połowie minimalnie przeważali gracze Liteksu, ale na prowadzenie w 76. minucie wyszli piłkarze z Krakowa. Wilk podał do Meliksona na wolne pole, a ten pewnie pokonał Viniciusa. Chwilę później bramkarza Białej Gwiazdy pokonał Codo, ale arbiter nie uznał trafienia. Sędzia doliczył do regulaminowego czasu gry cztery minuty, ale wynik na tablicy świetlnej nie uległ zmianie.

W Łoweczu ważne może okazać się, kto pierwszy strzeli gola. Nie będę zmartwiony, jeśli padnie wynik 1:1 - mówił przed meczem Robert Maaskant. W rozegranym niedawno sparingu zespół Białej Gwiazdy pokonał Litex 2:1. Oba gole dla wiślaków zdobył bułgarski napastnik Cwetan Genkow.

Ostatnim - jak dotychczas - polskim zespołem, który występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów był w 1996 roku Widzew. Skojarzeń z łódzką ekipą jest zresztą więcej. Dwanaście lat temu na początku kwalifikacji LM widzewiacy z Łodzi przegrali z Liteksem na wyjeździe 1:4, ale w rewanżu zwyciężyli 4:1 i lepiej wykonywali rzuty karne.

Litex Łowecz - Wisła Kraków 1:2 (1:1)

Bramki: 0:1 Lamey (19.), 1:1 Tom (45 +1), 1:2 Melikson (76.)

Litex Łowecz: Vinicius - Berberović, Nikolow, Bodurow, Zanew, Tom, Jelenković, Milanow, Janew, Tsvetanow, Todorow.

Wisła Kraków: Jovanić - Lamey, Jaliens, Chavez, Diaz, Sobolewski, Wilk, Nunez, Melikson, Genkow, Iliev.