Słoweńcy i Łotysze oraz jedna drużyna z 1. rundy kwalifikacji będą rywalami polskich siatkarzy w eliminacjach mistrzostw Europy 2015. Kobiety trafiły na Szwajcarki i Ukrainki oraz zespół z 1. rundy. Losowanie odbyło się w sobotę w Luksemburgu.

Do turnieju dostaną się zwycięzcy sześciu grup, a ekipy z drugich pozycji zagrają między sobą w barażach o trzy ostatnie miejsce w finałach. Eliminacje (na tych samych zasadach dla kobiet i mężczyzn) odbędą się w maju przyszłego roku.

Nie wyobrażam sobie, byśmy nie wygrali grupy. Losowanie było dobre, a te eliminacje powinny zostać przez nas potraktowane jak przygotowania do Ligi Światowej - powiedział prezes PZPS Mirosław Przedpełski.

Udział w mistrzostwach Europy zapewnionych ma siedem drużyn - po dwóch organizatorów oraz pięć najlepszych ekip z tegorocznej imprezy (pomijając organizatorów). Wśród kobiet są to: Holandia i Belgia (organizatorzy) oraz Rosja, Niemcy, Serbia, Chorwacja i Włochy. Z kwalifikacji u mężczyzn zwolnieni są: Bułgaria i Włochy (organizatorzy) oraz Rosja, Serbia, Francja, Niemcy i Belgia.

Chcemy zorganizować turnieje eliminacyjne mężczyzn i kobiet. Złożyliśmy dokumenty, ale na razie o konkretnych miastach nie było mowy - dodał Przedpełski. Decyzje mają zapaść w sobotę po południu.

Nowy trener biało-czerwonych Francuz Stephane Antiga nie będzie miał zbyt wiele czasu na przygotowania. Rozgrywki PlusLigi kończą się 30 kwietnia, a pierwszy turniej eliminacyjny rozpocznie się 22 maja.

Decyzję ostateczną podejmie oczywiście Stephane, ale chciałbym, by wcześniej rozegrał jakieś sparingi - zaznaczył prezes związku.

W sobotę rozlosowano także grupy eliminacyjne do mistrzostw Europy w kategoriach juniorskich. Kobiety trafiły na Włoszki, Hiszpanki i Dunki, mężczyźni na Włochów, Austriaków, Ukraińców.

Grupy 2. rundy kwalifikacji mistrzostw Europy kobiet:


Grupa A: Turcja, Białoruś, Finlandia, Dania

Grupa B: Polska, Ukraina, Szwajcaria, druga drużyna pierwszej grupy 1. rundy kwalifikacji (Gruzja, Łotwa, Norwegia, Szwecja)

Grupa C: Czechy, Hiszpania, Słowenia, zwycięzca drugiej grupy 1. rundy kwalifikacji

Grupa D: Bułgaria, Azerbejdżan, Grecja, Portugalia

Grupa E: Francja, Izrael, Węgry, zwycięzca pierwszej grupy 1. rundy kwalifikacji

Grupa F: Rumunia, Słowacja, Austria, druga drużyna drugiej grupy 1. rundy kwalifikacji

Grupy 2. rundy kwalifikacji mistrzostw Europy mężczyzn


Grupa A: Polska, Słowenia, Łotwa, zwycięzca trzeciej grupy 1. rundy kwalifikacji (Azerbejdżan, Macedonia, Gruzja, Szwecja)

Grupa B: Finlandia, Portugalia, Austria, zwycięzca pierwszej grupy 1. rundy kwalifikacji

Grupa C: Słowacja, Estonia, Grecja, najlepsza drużyna z drugich miejsc w grupach 1. rundy kwalifikacji

Grupa D: Czechy, Hiszpania, Ukraina, zwycięzca drugiej grupy 1. rundy kwalifikacji

Grupa E: Holandia, Chorwacja, Czarnogóra, Rumunia

Grupa F: Turcja, Białoruś, Dania, druga drużyna z drugich miejsc w grupach 1. rundy kwalifikacji

(jad)