"Wszystkie kluby piłkarskiej ekstraklasy otrzymały licencje na grę w sezonie 2014/2015" - powiedział po obradach Komisji Licencyjnej PZPN jej przewodniczący Krzysztof Sachs. Licencji na występy w rozgrywkach UEFA odmówiono natomiast w pierwszej instancji Wiśle Kraków, Górnikowi Zabrze i Ruchowi Chorzów. Kluby mają pięć dni na złożenie apelacji, ale jak dowiedziała się PAP, Górnik w tej kwestii nie będzie się odwoływać.

W przypadku zabrzan licencji na grę w rozgrywkach UEFA odmówiono "ze względu na naruszenie wymogów F-03 i F-04 Podręcznika Licencyjnego", czyli uregulowanie zaległych zobowiązań wobec klubu piłkarskiego oraz niektórych piłkarzy po 31 marca 2014. Z kolei w przypadku Górnika, a także Ruchu oraz Wisły licencji na grę w europejskich pucharach odmówiono za niewykazanie w złożonej prognozie finansowej zdolności do kontynuacji działalności do końca sezonu.

Kluby pod nadzorem

Wiele klubów zostało objętych różnego rodzaju nadzorem. Infrastrukturalny nałożono na Ruch, Koronę Kielce i Widzew Łódź (w związku z koniecznością uzupełnienia do 17 lipca 2014 niektórych wymogów technicznych związanych z realizacją transmisji TV i oświetlenia stadionu), a także na Jagiellonię Białystok, Górnika i Podbeskidzie Bielsko-Biała (w związku z przebudową stadionów). Na Zawiszę Bydgoszcz postanowiono nałożyć nadzór sportowy w celu "monitorowania implementacji programu szkolenia w drużynach młodzieżowych". Nadzorem finansowym - w związku z ogólną sytuacją finansową oraz koniecznością monitorowania realizacji zawartych ugód dotyczących zaległych zobowiązań - objęto Jagiellonię, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Górnika, Ruch i Wisłę.

Z kolei na Widzew nałożono nadzór finansowy w związku "ze stanem upadłości układowej nałożonym na klub, jednocześnie ograniczając możliwość rejestracji nowych zawodników do wysokości wynikającej z łącznej puli kosztów wynagrodzeń w klubie zgodnej ze złożoną prognozą finansową". W ramach nadzoru finansowego dwa kluby - Ruch i Górnik - mają ograniczoną możliwość dotyczącą wynagradzania nowych piłkarzy (maksymalnie 15 tys. zł brutto dla jednego zawodnika). Poza tym Górnik - za naruszenie terminowego uregulowania zobowiązań w stosunku do pracowników - został ukarany zakazem transferów na okres jednego sezonu.

Nałożono także sankcje finansowe. Śląsk musi zapłacić 75 tys. zł za złożenie nierzetelnej informacji w sprawozdaniu finansowym dotyczącym zaległych premii z sezonu 2011/12 i 2012/13 oraz nieterminową spłatę tych zobowiązań. Ponadto za złożenie niekompletnej dokumentacji licencyjnej Piast Gliwice został ukarany kwotą w wysokości 50 tys. zł, a Zawisza 20 tys. zł. Na Pogoń nałożono karę ostrzeżenia za nieterminowe złożenie zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami do Urzędu Skarbowego i ZUS.