Za nami gros meczów 13. kolejki PKO Ekstraklasy. W sobotę piłkarze Piasta Gliwice pokonali Koronę Kielce (1:0) i awansowali na pozycję lidera. Niemniej udane spotkanie zaliczył ŁKS Łódź, który w starciu beniaminków okazał się lepszy od Rakowa Częstochowa (2:0). Tylko remis wywalczyli z kolei piłkarze Lechii Gdańsk w spotkaniu z Górnikiem Zabrze.

Obecna kolejka zaczęła od piątkowej porażki dotychczasowego lidera Pogoni Szczecin na wyjeździe z Cracovią 0:2. Dzień później wykorzystał to Piast, który podejmował słabo spisującą się w tym sezonie, mającą zaledwie osiem punktów Koronę.

Mistrzowie Polski wprawdzie długo nie mogli znaleźć sposobu na defensywę kielczan, ale w 57. minucie gola strzelił Jorge Felix, zapewniając swojej drużynie miano lidera.

Cieszymy się z tych bezcennych punktów, zdobytych po trudnym i pełnym walki spotkaniu. Cieszymy się też z tego, że jesteśmy liderem po tych zmianach personalnych, jakie przeszedł nasz zespół - przyznał trener Waldemar Fornalik.

Jego drużyna ma obecnie 24 punktów, podobnie jak druga w tabeli Pogoń. "Portowcy" w piątek zasłużenie przegrali na wyjeździe z Cracovią 0:2. Prowadzenie "Pasom" dał po uderzeniu głową Cornel Rapa (58.), a wynik ustalił Rafael Lopes (71.). Goście kończyli w dziesiątkę, w 74. minucie drugą żółtą kartkę zobaczył obrońca Jakub Bartkowski.

Prezent piłkarzy Cracovii dla Michała Probierza

Piątkowy mecz był wyjątkowy dla szkoleniowca Cracovii Michała Probierza, który po raz 400. poprowadził zespół w ekstraklasie. 47-letni obecnie Probierz jako trener w najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował w lipcu 2006 roku - wówczas w Widzewie Łódź.

Swoją postawą daliśmy prezent trenerowi Cracovii z okazji jego jubileuszu. Mimo to jestem spokojny, bo znam przyczyny przegranej. Musimy się z tym "przespać", a od soboty będziemy się przygotowywać do trudnego meczu Pucharu Polski ze Stalą Mielec - powiedział trener Pogoni Kosta Runjaic.

Cracovia z dorobkiem 23 punktów zajmuje trzecie miejsce. Czwarta jest Wisła Płock (22), która w niedzielę podejmie Jagiellonię Białystok i w razie zwycięstwa awansuje na pierwszą pozycję.

W sobotę, oprócz meczu w Gliwicach, grano także w Gdańsku i Łodzi. Lechia nie wykorzystała szansy doskoczenia do ligowej czołówki i zremisowała z Górnikiem 1:1, choć prowadziła do 82. minuty po golu z rzutu karnego Artura Sobiecha. Wówczas jednak wyrównał Jesus Jimenez.

Gdańszczanie zajmują piątą lokatę (21 pkt), a zabrzanie jedenastą (15).

Raków Częstochowa gorszy w starciu beniaminków

ŁKS w spotkaniu beniaminków pokonał osłabiony kadrowo Raków Częstochowa 2:0 po golach lidera zespołu Daniego Ramireza oraz Ricardo Guimy. Zwycięstwo gospodarzy mogło być wyższe, ale w 68. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Łukasz Sekulski.

Częstochowianie, którzy zagrali bez pauzujących za kartki Felicio Browna Forbesa i Igora Sapały, też mieli swoje sytuacje. M.in. w pierwszej połowie dwóch okazji sam na sam z bramkarzem nie wykorzystał Sebastian Musiolik.

Raków zajmuje obecnie 12. miejsce (15 pkt), a ŁKS awansował na czternaste (11 pkt). Łodzianie po serii ośmiu porażek z rzędu zdobyli w ostatnich trzech meczach siedem punktów i coraz poważniej mogą myśleć o wspinaniu się w górę tabeli.

W piątkowym spotkaniu Lech przegrał w Poznaniu z KGHM Zagłębiem Lubin 1:2. Oba zespoły mają teraz po 18 punktów i są sklasyfikowane w środkowej części tabeli.

Przed nami mecz Legia Warszawa - Wisła Kraków

W niedzielę odbył się mecz Wisły Płock z Jagiellonią (3:1), o 15:00 rozpocznie się spotkanie Śląska Wrocław z Arką Gdynia, a później prestiżowe starcie Legii Warszawa z Wisłą Kraków.

Fani Legii nie mogą narzekać w październiku na brak emocji. Ich drużyna w ciągu półtora tygodnia gra aż w trzech klasykach, z czego dwóch w ekstraklasie, a jednym w Pucharze Polski.

Po wygranej w minioną sobotę z Lechem 2:1, teraz wicemistrzowie Polski podejmą przeżywającą sportowy kryzys Wisłę Kraków, a 30 października - w 1/16 finału Pucharu Polski - zmierzą się w Łodzi ze swoim "odwiecznym" rywalem, drugoligowym obecnie Widzewem.

Właśnie z uwagi na mecze Pucharu Polski 13. kolejka ekstraklasy kończy się już w niedzielę.

Wyniki 13. kolejki PKO Ekstraklasy

25.10.2019:

Lech Poznań - KGHM Zagłębie Lubin 1:2 (0:1) Bramki: 0:1 Jakub Tosik (23), 0:2 Damjan Bohar (67), 1:2 Christian Gytkjaer (90+4).

Cracovia Kraków - Pogoń Szczecin 2:0 (0:0) Bramki: 1:0 Cornel Rapa (58-głową), 2:0 Rafael Lopes (71).

26.10.2019:

Piast Gliwice - Korona Kielce 1:0 (0:0) Bramki: 1:0 Jorge Felix (57-głową).

ŁKS Łódź - Raków Częstochowa 2:0 (2:0) Bramki: 1:0 Dani Ramirez (7), 2:0 Ricardo Guima (26). W 68. minucie rzutu karnego dla ŁKS nie wykorzystał Łukasz Sekulski. Obronił Jakub Szumski.

Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 1:1 (0:0) Bramki: 1:0 Artur Sobiech (52-karny), 1:1 Jesus Jimenez (82).