W Lizbonie rozpoczyna się dziś 3. runda Rajdowych Mistrzostw Świata, w której wystartuje jedyna polska załoga: Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak. Dla zespołu LOTOS Dynamic Rally Team będzie to inauguracja sezonu w klasyfikacji PWRC. Polacy pojadą samochodem Mitsubishi Evo X.

Start w Portugalii jest dla mnie debiutem w samochodzie klasy N4. Będę musiał się przestawić na inny sposób prowadzenia samochodu i przyzwyczaić się do jego wagi. O ile trasa rajdu nie różni się znacząco od ubiegłorocznej edycji, to w tym roku ściganie zaczynamy od asfaltowego odcinka w Lizbonie, który zorganizowany jest zdecydowanie pod kibiców. Walka z konkurencją na pewno nie będzie łatwa, ale zamierzamy pojechać rozsądnie i dojechać do mety całym samochodem - powiedział przed startem Michał Kościuszko.

Rajd Portugalii uważany jest za najtrudniejszy szutrowy rajd tegorocznych rund WRC. Wąskie drogi, ślepe szczyty, drzewa i kamienie mogą spowodować wiele niebezpiecznych sytuacji na trasie. Drogi rajdu mają ilastą nawierzchnię, która przy wysokich temperaturach i braku opadów robi się twarda i szorstka, co z kolei wpływa na szybkie zużycie opon. W związku z tym rajd rozegrany zostanie dwa miesiące wcześniej niż zazwyczaj. Organizatorzy i zawodnicy spodziewają się opadów deszczu, a co za tym idzie równie śliskich tras.

W ciągu trzech dni zawodnicy mają do pokonania 1359 kilometrów, w tym 17 odcinków specjalnych o łącznej długości 385 kilometrów.

LOTOS Dynamic Rally Team