Delegat UEFA nie ma wątpliwości: Lech zostanie ukarany

Piątek, 9 sierpnia 2013 (18:10)

Delegat UEFA Kazimierz Oleszek przyznał, że Lech Poznań na pewno zostanie ukarany grzywną finansową za wywieszenie przez jego kibiców antylitewskiego transparentu. Hasło o treści "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem" zawisło na trybunach podczas wczorajszego meczu eliminacji Ligi Europejskiej z Żalgirisem Wilno. Zaledwie tydzień temu klub z Wielkopolski otrzymał karę w wysokości 10 tys. euro za inny z wybryków swoich fanów.

Transparent został zawieszony pod koniec pierwszej połowy na trybunie nr 2, gdzie zasiadają najzagorzalsi fani Lecha. Jak powiedział Oleszek, który często pełni funkcje delegata UEFA podczas międzynarodowych spotkań, poznański klub może spodziewać się kary finansowej. Trudno mówić w tej chwili o jej wysokości. Wszystko zależy od tego, co delegat napisał w protokole meczowym. Rolą delegata jest opisanie takiego incydentu, a więc zrobienie zdjęcia i przetłumaczenie napisu. Obok przedstawiciela UEFA siedzi osoba oddelegowana przez klub, która pomaga mu w tłumaczeniu właśnie takich haseł albo na przykład okrzyków kibiców - powiedział Oleszek.

Jego zdaniem trudno wyrokować, jak wysoką karę otrzyma Lech. O tym decyduje komisja dyscyplinarna UEFA. Zastanawiam się tylko, jak doszło do wywieszenia tego transparentu i dlaczego klub nie zareagował, nie nakazał jego ściągnięcia. Gdyby transparent został zdjęty na skutek interwencji delegata, ta grzywna mogłaby być niższa. Myślę, że w rachubę wchodzi tylko kara finansowa, znacznie większe konsekwencje grożą na przykład za incydenty o charakterze rasistowskim - dodał Oleszek.

UEFA może to uznać za recydywę

Tydzień temu poznański klub został ukarany przez UEFA grzywną 10 tysięcy euro za rozpowszechnianie przez kibiców Kolejorza podczas innego meczu eliminacji LE - z Honką Espoo - tzw. wlepek z hasłem "Good night left side". Ten slogan znajduje się na indeksie UEFA, jako używany przez środowiska skrajnie prawicowe. Lech odwołał się od kary, uważając, że została ona nałożona bez jakichkolwiek dowodów. Sprawa jest w toku.

Jeśli UEFA uzna, że jest to rodzaj recydywy, kara za antylitewski transparent może być wyższa - ocenił Oleszek.

10 tys. euro za hasło "Jihad Legia"

Dwa lata temu podczas meczu LE Legii Warszawa z Hapoelem Tel Awiw fani stołecznej drużyny wywiesili transparent "Jihad Legia". UEFA ukarała warszawski klub grzywną 10 tysięcy euro.

(MRod)

Artykuł pochodzi z kategorii: Sport

RMF24-PAP