Sporty wodne, które od lat są w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich, zawsze dostarczały sukcesów. Czy biało-czerwoni powiększą swój dorobek na przełożonych na 2021 rok IO w Tokio? Szanse są spore.

W północno-wschodniej Polsce jezior nie brakuje. Nic więc dziwnego, że popularniejsze niż gdziekolwiek indziej są aktywności związane z wodą. Amatorów żeglarstwa, wioślarstwa, kajakarstwa, czy ścigania na skuterach lub nartach wodnych nie brakuje. Chcemy się jednak skupić na profesjonalnym uprawianiu tych sportów, zwłaszcza jeśli chodzi o Igrzyska Olimpijskie. Ta grupa dyscyplin dostarczała i nadal ma dostarczać medale Polski na najważniejszej imprezie sportowej świata.

Odstajemy w pływaniu, wiosła wciąż mocne

W historii polskich startów w Letnich Igrzyskach Olimpijskich nasi reprezentanci zdobyli 48 medali licząc tylko wioślarstwo, kajakarstwo, pływanie i żeglarstwo. Jak to w świecie sportu bywa, układ sił zmienia się z biegiem lat i od pewnego czasu bardzo trudno o medale Polski w żeglarstwie i pływaniu. Zwłaszcza ten drugi sport wzbudza niedosyt, bo wcale nie tak dawno temu Polska była jednym z najlepszych europejskich krajów w pływaniu. Tak już nie jest, a każdy jeden udany start i medal na ważnej imprezie odbierany jest jako sukces. Młodzi polscy pływacy dają pewne nadzieje, ale trudno oczekiwać medali. Każdy jeden krążek tak naprawdę będzie osiągnięciem. Jeśli chodzi o żeglarstwo to nigdy nie byliśmy potęgą, a dobry okres zaowocował medalami.

Ciekawie natomiast wygląda, jeśli chodzi o wioślarstwo i kajakarstwo. Tutaj Polska może pochwalić się największą liczbą medali zdobytych na IO. Najwięcej krążków biało-czerwoni zdobyli w startach kajakarskich (20), ale co ciekawe do tej pory ani razu nie udawało się zdobyć najważniejszego medalu, czyli złotego. W wioślarstwie Polska ma na koncie cztery złote medale. A tak przedstawia się szczegółowy rozkład medali.

"Wodne" sukcesy Polaków na IO

  • Wioślarstwo - 4 złote, 3 srebrne, 11 brązowych
  • Pływanie - 1 złoty, 3 srebrne, 2 brązowe
  • Żeglarstwo - 1 złoty, 0 srebrnych, 3 brązowe
  • Kajakarstwo - 0 złotych, 7 srebrnych, 13 brązowych

Skromnie w Rio de Janeiro 2016

No dobrze, historia historią, ale jak to wyglądało podczas ostatnich IO w brazylijskim Rio de Janeiro? Łącznie reprezentanci Polski zdobyli 2 złota, 3 srebra i 6 brązowych medali, a biało-czerwoni zostali sklasyfikowani na 33 miejscu w klasyfikacji medalowej. Jeśli chodzi o opisywane wyżej "wodne" sporty, to na podium Polacy stawali jedynie w kajakarstwie i wioślarstwie. Złoto zdobyła dwójka podwójna kobiet (wioślarstwo), srebro K1 na 200 metrów (kajakarstwo). Z kolei brązowe medale Polska zdobyła w K2 na 500 metrów (kajakarstwo) oraz w czwórce podwójnej kobiet (wioślarstwo).

Jakie szanse Polaków na Igrzyskach Olimpijskich 2021?

To pytanie jest... bardzo trudne. Z kilku powodów. Po pierwsze układ sił pomiędzy IO się zmienia z naturalnych powodów, bo kolejne imprezy sportowe dzielą przecież 4 lata, a w sporcie jest to bardzo dużo czasu. Po drugie IO w Tokio będą specyficzne. Wszystko oczywiście przez pandemię i fakt, że zostały one przełożone z 2020 na 2021 rok. Teraz niemożliwym jest typowanie faworytów. Raczej można obstawiać tylko na papierze i w teorii, bo praktyki ostatnio było bardzo mało. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to z biegiem czasu sportowcy będą za sobą mieli coraz więcej startów w ramach przygotowań do IO w Tokio. Żadnym zaskoczeniem będzie stwierdzenie, że największe nadzieje wiązać należy z wioślarstwem. Tam Polska ma największy potencjał i największe szanse na medale, w tym złote. Zwłaszcza wśród żeńskich przedstawicieli. Z ostatnich wioślarskich mistrzostw świata w Linzu biało-czerwoni "przywieźli" cztery medale oraz sześć kwalifikacji na IO w Tokio i to jeden z niewielu prognostyków. Należy trzymać kciuki za "normalne" przygotowania polskich olimpijczyków, a wtedy na pewno uda im się zdobyć jakieś medale. 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.