Po tej przegranej ważne jest zachowanie spokoju. Nie można myśleć o tym turnieju tylko negatywnie. Poprawiliśmy grę po trudnym dla nas początku i nadal ciężko pracujemy, aby odnosić sukcesy w przyszłości - tak trener reprezentacji Brazylii Mano Menezes skomentował fatalny występ swojego zespołu w meczu z Paragwajem (0:2 w serii rzutów karnych) w ćwierćfinale turnieju Copa America. Przez to piłkarze Canarinhos stracili szansę na obronę tytułu.

Po regulaminowym czasie gry i dogrywce był bezbramkowy remis. Do serii rzutów karnych Brazylijczycy podeszli nieco lekceważąco i nie wykorzystali żadnej z czterech "jedenastek". Odpadli przez to z Copa America - piłkarskich mistrzostw Ameryki Płd. - wygrywając w turnieju zaledwie jeden mecz (z Ekwadorem 4:2 w fazie grupowej).

Zawsze jest rozczarowanie, kiedy coś nie idzie po naszej myśli. Przegraliśmy z zespołem, który do tej pory nie wygrał ani jednego meczu, a teraz znalazł się w półfinale. Taki jest futbol i musimy nauczyć się z tym żyć. W innym przypadku nasza dotychczasowa praca pójdzie na marne. Jednocześnie powinniśmy zrozumieć, co teraz należy poprawić - mówił po porażce trener Brazylijczyków Mano Menezes.

Canarinhos, którzy obok Argentyńczyków byli faworytami imprezy, wyraźnie zawiedli. Wczorajszy ćwierćfinał przegrali na własne życzenie, bo nie potrafili wykorzystać dogodnych sytuacji na zdobycie bramki. Po tym, jak zagraliśmy przeciwko Paragwajowi, to najbardziej niesprawiedliwy wynik w mojej dotychczasowej karierze - mówił po meczu załamany brazylijski pomocnik Chelsea Londyn - Ramires, a trener Paragwajczyków Gerardo Martino przyznawał: Po 90 minutach Brazylia powinna wygrywać. Czasami jednak mamy takie rezultaty jak ten. Zagraliśmy natomiast zupełnie inaczej, niż chcieliśmy.

W meczu - mimo urazu mięśnia prawego uda - wystąpił Thiago Silva. Strzał z rzutu karnego obrońcy Milanu obronił paragwajski bramkarz Justo Villar. Z kolei Elano, Andre Santos i Fred w ogóle nie trafili w bramkę. Jedyne, co możemy zrobić, to przeprosić za te karne. W naszej grze było wiele pozytywów i popełniliśmy mało błędów, a jednak przegraliśmy - podsumował występ reprezentacji Silva.

W półfinałach Copa America Paragwaj zagra z Wenezuelą, a Peru z Urugwajem.