Podejrzani o stosowanie dopingu kolarze - bracia Szczepaniakowie - zrezygnowali z badania próbek B. W próbkach A pobranych od młodzieżowego mistrza świata w kolarstwie przełajowym Pawła i wicemistrza Kacpra wykryto odmianę erytropoetyny.

W przypadku starszego z nich - Pawła, który był już ukarany rocznym zakazem startów za doping (testosteron) po mistrzostwach Polski w Słubicach w 2006 roku, w grę wchodzi dożywotnia dyskwalifikacja. Z kolei Kacper Szczepaniak ma na koncie ostrzeżenie i dyskwalifikację z mistrzostw kraju w Kozienicach w 2007 roku za stosowanie preparatu pobudzającego o nazwie niketamid.

Wszystko wskazuje na to, że bracia Szczepaniakowie stracą złoty i srebrny medal mistrzostw świata. Trener kadry Jan Antkowiak uważa, że zawodnicy sięgnęli po zabronione specyfiki na własną rękę.

Obaj kolarze doskonale spisywali się w tym sezonie i podpisali kontrakty z czołową belgijską grupą zawodową Telenet Fidea. Wyniki, jakie osiągnęli w mistrzostwach świata w Taborze, były najlepsze w całej historii polskiego kolarstwa przełajowego.