Trzy złote medale 4. akademickich mistrzostw świata zdobyli w Poznaniu polscy kajakarze w pierwszym dniu finałów. Tytuły wywalczyli: Ewelina Wojnarowska, Tomasz Kaczor oraz dwójka Marcin Nickowski i Mariusz Kujawski.

Zaledwie kilka dni po kajakarskich mistrzostwach świata Tor Regatowy Malta znów tętni życiem. A to za sprawą blisko 200 sportowców-studentów z 23 krajów. Obsada jest bardzo silna - część uczestników zakończonych w ubiegłą niedzielę mistrzostw przedłużyła pobyt w stolicy Wielkopolski, by ponownie rywalizować o medale. Wśród nich są m.in. rumuńscy kanadyjkarze Alexandru Dumitrescu i Victor Mihalachi, dwukrotni mistrzowie świata.

W akademickiej reprezentacji Polski startuje m.in. wicemistrzyni świata z osady K2 na 200 m Wojnarowska, brązowe medalistki z osady K4 na 500 m Sandra Pawełczak, Karolina Naja i Magdalena Krukowska oraz brązowy medalista z osady C2 na 200 m Paweł Skowroński.

Trener Marek Zachara przyznał, że zawodnicy startują na zasadzie dobrowolności. Niemal wszyscy, którzy brali udział w mistrzostwach świata i są studentami, wyrazili ochotę występu w zawodach. Doszło nawet do tego, że w kanadyjkach na 1000 m musieliśmy zrobić wewnętrzne kwalifikacje - powiedział.

W pierwszym dniu finałowym Polacy sześciokrotnie stawali na podium. Złote medale wywalczyli: Tomasz Kaczor w C1 1000 m, Ewelina Wojnarowska w K1 500 m oraz Marcin Nickowski z Mariuszem Kujawskim w K2 1000 m.

W niedzielę rozegrane zostaną wyścigi finałowe na 200 i 500 m.

Medale Polaków zdobyte w 4. AMŚ:

złote:

K1 500 m - Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań)

C1 1000 m - Tomasz Kaczor (Warta Poznań)

K2 1000 m - Marcin Nickowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Mariusz Kujawski (Zawisza Bydgoszcz)

brązowe:

C2 1000 m - Przemysław Kaczmarek (Posnania), Piotr Kuleta (Zawisza Bydgoszcz)

K4 500 m - Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Sandra Pawełczak (UKS Dojlidy Białystok),

Magdalena Krukowska (UKS Kopernik Bydgoszcz), Wojnarowska

K4 1000 m - Tomasz Pośpiech (AZS AWF Poznań), Paweł Skowroński (UKS Dojlidy Białystok),

Łukasz Woszczyński (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Bartosz Pławski (Admira Gorzów Wlkp.)