80. Rajd Monte Carlo: Loeb liderem, Kościuszko nadal pierwszy w PWRC

Piątek, 20 stycznia 2012 (21:20)

Francuz Sebastien Loeb (Citroen DS3 WRC) pozostaje liderem po trzecim dniu 80. Rajdu Monte Carlo, pierwszej rundzie mistrzostw świata. Jedyna polska załoga Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Mitsubishi Evo X) nadal prowadzi w klasyfikacji PWRC.

Loeb ma już 2.12,4 przewagi nad drugim Hiszpanem Danim Sordo (Mini John Cooper Works) i 3.22,2 nad Norwegiem Petterem Solbergiem (Ford Fiesta RS). Z trzynastu dotychczasowych odcinków specjalnych osiem wygrał Francuz, dwa Fin Mikko Hirvonen i po jednym Fin Jari-Matti Latvala, Sordo i Solberg.

W klasyfikacji generalnej rajdu Kościuszko i Szczepaniak spadli na 21. pozycję. Polska załoga utrzymała natomiast prowadzenie w klasyfikacji PWRC.

To była prawdziwa ruletka. Podczas jazdy zaczął padać śnieg i przeżyliśmy prawdziwy horror. Najtrudniej jednak było w końcówce drugiego odcinka, gdzie jechaliśmy po lodzie z zerową widocznością ze względu na gigantyczny w tym momencie opad śniegu. Nie kontrolowaliśmy samochodu, musieliśmy wyłączyć podtrzymanie turbo. Trudno było się utrzymać na drodze.Na trzecim odcinku, było już znacznie lepiej i odnotowaliśmy najlepszy czas w Nce - powiedział Michał Kościuszko.

W piątek zawodnicy mieli do przejechania trzy odcinki specjalne o łącznej długości 77,3 km: St Jean en Royans - Font d'Urle, Cimetiere de Vassieux - Col de Gaudissart oraz Montauban sur Ouveze - Eygalayes. Wszystkie były zlokalizowane we francuskim departamencie Drome.

Pierwszy Rajd Monte Carlo został zorganizowany w 1911 roku przez księcia Monako Alberta I. To najstarszy kontynuowany cyklicznie do dzisiaj rajd samochodowy na świecie; jest starszy o 10 lat od następnej w kolejności imprezy tego typu - Rajdu Polski.

Wyniki Rajdu Monte Carlo (po trzecim dniu):

1. Sebastien Loeb Francja/Citroen DS3 3:31.25,2
2. Dani Sordo Hiszpania/Mini John Cooper Works + 2.12,4
3. Petter Solberg Norwegia/Ford Fiesta RS + 3.19,2
4. Mikko Hirvonen Finlandia/Citroen DS3 +3.43,0
5. Jewgienij Nowikow Rosja/Ford Fiesta RS +4.28,2
6. Francois Delecour Francja/Ford Fiesta RS +6.39,1
7. Pierre Campana Francja/Mini John Cooper Works + 7.45,1
8. Ott Tanak Estonia/Ford Fiesta RS +8.44,8
...
21. Michał Kościuszko Polska/Mitsubishi Lancer Evo X +29.47,3

Artykuł pochodzi z kategorii: Sport

RMF24-PAP