Rafał Sonik już na pierwszym etapie Rajdu Dakar wycofał się z rywalizacji. Jadący quadem zawodnik Orlen Teamu miał groźną wywrotkę na 176. kilometrze odcinka Victoria - Cordoba. W 2009 roku Sonik w swoim debiucie w Rajdzie Dakar zajął trzecie miejsce - najwyższe w historii startów Polaków w tej imprezie.

Podejrzewano, że polski zawodnik ma złamaną rękę. Uraz nie okazał się jednak aż tak groźny, ręka została tylko mocno potłuczona.

W rywalizacji quadów etap wygrał Czech Josef Machacek. Debiutujący w rajdzie Łukasz Łaskawiec jest na 11. pozycji. Wśród motocyklistów triumfował Portugalczyk Ruben Faria. Marek Dąbrowski był 20., a Jacek Czachor - 26. Wśród kierowców samochodów najszybciej trasę pokonał Hiszpan Carlos Sainz. Krzysztof Hołowczyc miał szósty czas, tracąc do zwycięzcy 7 minut i 7 sekund.