Amerykański pisarz Steven John Busti podał do sądu twórców filmu "Kowboje i obcy". Literat uważa, że komiks, na którym oparto film, jest plagiatem jego opowiadania. Chce umieszczenia swojego nazwiska na liście płac.

Busti napisał w 1994 roku opowiadanie o walce XIX-wiecznych mieszkańców Dzikiego Zachodu z kosmitami. Zostało ono opublikowane w antologii pt. "Bizarre Fantasy". Dwanaście lat później Scott Mitchell Rosenberg stworzył komiks, którego fabuła była niemal identyczna jak w opowiadaniu Bustiego. Wydrukowało go w 2006 roku wydawnictwo Platinum Studios. Film "Kowboje i obcy" jest ekranizacją właśnie powieści graficznej Rosenberga.

Tymczasem Busti, wkrótce po ukazaniu się komiksu, wytoczył twórcom filmu proces o plagiat. Przed sądem dowodził, że między jego opowiadaniem a dziełem Rosenberga jest zbyt dużo podobieństw, by były one przypadkowe. W obu utworach występuje na przykład ten sam dowódca obcych, Morguu.

Busti domaga się teraz od producenta "Kowbojów i obcych", wytwórni Universal, uznania, że powstał on na podstawie jego opowiadania.

Nie wiadomo, czy ma szansę na wygrana przed sądem, gdyż jego autorskie prawa majątkowe do problematycznego opowiadania wygasły z zeszłym roku.

W filmie w reżyserii Jona Favreau wystąpili m.in. Daniel Craig i Harrison Ford. Producentem wykonawczym został Steven Spielberg. Mimo to, "Kowboje i obcy" nie odnieśli znaczącego sukcesu kasowego.