Policjanci z Radomia zatrzymali "żuromińskiego ducha". Mężczyzna jest podejrzewany o handel fentanylem - najsilniejszym na świecie lekiem przeciwbólowym o działaniu narkotycznym.

Policjanci zatrzymali w sprawie również cztery inne osoby oraz zabezpieczyli fentanyl. Czynności trwają - dodała rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Katarzyna Nowak.

W Polsce do tej pory po fentanylu zmarły cztery osoby - w lutym trzy w Żurominie (woj. mazowieckie), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

Najsilniejszy na świecie lek przeciwbólowy

Od początku 2024 r. Główny Inspektorat Sanitarny miał zanotować 48 przypadków zatruć fentanylem w Polsce. Toksykolodzy ostrzegają, że szybkość uzależniania się od tego leku "można liczyć w dniach - po kilkudziesięciu jest już głębokie, a wyjście z uzależnienia jest niezwykle trudne".  

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

17 czerwca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanyl.

W Stanach Zjednoczonych każdego roku fentanyl zabija 70 tysięcy ludzi.