Zakup mieszkania jest zawsze wieloetapowy, bo należy załatwić kredyt, zawrzeć umowę deweloperską, a wreszcie dokonać odbioru mieszkania. W przypadku tego ostatniego ważna jest pomoc profesjonalistów. Dzięki temu zostanie sporządzony fachowy protokół odbioru i zgodnie z nim, a także zapisami umowy deweloper będzie zobowiązany dokonać naprawy usterek we wskazanym zakresie. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Odbiór techniczny mieszkania - na czym polega?

Najściślej rzecz ujmując odbiór techniczny mieszkania to jak sama nazwa wskazuje sprawdzenie jego stanu technicznego. Odbywa się on najczęściej pomiędzy uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku a podpisaniem umowy przenoszącej własność na nabywcę. Ów odbiór jest umocowany prawnie, co oznacza, że należy go wykonać według ściśle określonych zasad. Nabywca w czasie odbioru technicznego powinien sprawdzić czy nieruchomość jest zgodna z umówionym standardem wykończenia, prawem budowlanym czy też rzutami. Znalezione mankamenty trzeba zgłosić i wezwać dewelopera do ich usunięcia. Na końcu odbioru technicznego sporządzany jest protokół, który zawiera wszelkie znalezione niedoróbki, usterki czy mankamenty. Po spisaniu tego dokumentu i przekazaniu go deweloperowi ma on 14 dni na decyzję, czy podejmie się napraw, a jeśli tak się stanie (a najczęściej zgodnie z umową nie ma z tym problemu), w ciągu 30 dni powinien je przeprowadzić. Odbiór techniczny odbywa się z udziałem nabywcy i dewelopera, ale nabywca ma prawo zatrudnienia specjalisty, którzy weźmie w nim udział w charakterze doradcy. W końcu mało kto zna się na prawie budowlanym, a także jest w stanie fachowym okiem, ale i dysponując odpowiednimi narzędziami ocenić, czy wszystko zostało wykonane tak jak należy. Jeżeli szukacie dobrego fachowcy od odbioru technicznego mieszkań, to koniecznie sprawdźcie ofertę na stronie: https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-warszawa, gdzie uzyskacie pomoc specjalistów i umówicie się na odbiór w dogodnym terminie, niezależnie od rejonu Polski, w którym ma się odbywać odbiór techniczny mieszkania.           

Dlaczego warto skorzystać z usług inżyniera lub inspektora budowlanego w czasie odbioru mieszkania?

Fachowiec od razu wie, jakie błędy są najczęściej popełniane i które newralgiczne elementy trzeba sprawdzić w pierwszej kolejności. Dysponuje też odpowiednim sprzętem takim jak: kamery termowizyjne, dalmierze, lasery krzyżowe, narzędzia pomiarowe, łaty czy kątowniki. Dzięki temu jest w stanie sprawdzić, czy nieruchomość jest zbudowana zgodnie z Polskimi Normami, a także czy deweloper dokładnie obliczył metraż. Ponadto zweryfikuje, czy prawidłowo został wykonany montaż stolarki okiennej i drzwiowej, a także czy posadzka została wykonana prawidłowo. Wnikliwa weryfikacja pozwoli uzyskać pełen i profesjonalny protokół odbioru.