Niebawem wyjeżdżasz na studia do innego miasta i chcesz zaplanować przeprowadzkę w najdrobniejszych szczegółach? Spakowanie najważniejszych rzeczy to nie wszystko! Pomyśl też o koncie bankowym. Chyba nie chcesz wozić ze sobą dużych sum gotówki od rodziców lub nie planujesz często odwiedzać poczty, by odebrać przekaz pieniężny, prawda? Dlatego postaw na rachunek w banku, który pozwoli Ci przyjmować i robić przelewy, realizować płatności bezgotówkowe, w tym online czy wypłacać pieniądze w bankomatach. Co jeszcze przemawia za założeniem ROR-u? Jakie korzyści przynosi współpraca z bankiem? Na co zwracać uwagę, poszukując najlepszego konta bankowego dla studenta? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Konto dla studenta - ważny krok w samodzielności

Wraz z osiągnięciem pełnoletności stajesz się młodym dorosłym, który może samodzielnie decydować o wielu aspektach swojego życia. Jednym z nich jest założenie konta bankowego, które przyda Ci się przy wyjeździe na studia do innego miasta lub jeśli podejmujesz Twoją pierwszą pracę i chcesz pobierać wynagrodzenie na rachunek w banku.

Pamiętaj jednak, że wybór ROR-u nie może być przypadkowy. Sporo instytucji finansowych ma w swojej ofercie specjalne konta dla studenta, dlatego opłaca się porównać dostępne propozycje i postawić na produkt, który zapewnia najwięcej korzyści za najniższą cenę. Często wybieranym przez młodzież rozwiązaniem jest konto Jakie Chcę dla Młodych w Santander Bank Polska. Zwłaszcza gdy korzysta się z tej opcji, warto rozważyć zmianę profilu konta i pamiętać, że mimo swojej nazwy rachunki dla studentów skierowane są do wszystkich osób między 18. a 26. rokiem życia.  

Otwierając ROR, stawiasz ważny krok w dorosłość i wpływasz na swoją samodzielność oraz odpowiedzialność. Dysponując określonym budżetem w każdym miesiącu, uczysz się rozsądnego zarządzania finansami i oszczędzania, co ma swoje przełożenie w przyszłości. Konto osobiste umożliwia Ci zapanowanie nad środkami pieniężnymi, pozwalając na stałe monitorowanie salda. Z czym jeszcze wiąże się posiadanie rachunku w banku?

Najważniejsze zalety posiadania własnego konta

Decydując się na ROR, zyskujesz pełen pakiet korzyści. Konto bankowe dla studenta pozwala:

 • przyjmować przelewy od rodziców, wynagrodzenie od pracodawcy czy stypendium od uczelni,
 • realizować przelewy natychmiastowe i zwykłe - w ramach bankowości mobilnej i internetowej,
 • robić wypłaty z bankomatów i wpłaty gotówki we wpłatomatach,
 • planować zlecenia stałe i polecenia zapłaty,
 • realizować płatności mobilne - telefonem lub smartwatchem,
 • robić płatności kartą - w sklepach stacjonarnych i online,
 • korzystać z płatności bezgotówkowych - np. BLIKIEM,
 • zyskać dostęp do innych produktów banku i wnioskować o nie m.in. przez aplikację - np. o konto oszczędnościowe czy kartę kredytową.

Studenckie konto bankowe zapewnia te same możliwości co wariant "dla dorosłych" powyżej 26. roku życia, ale prowadzenie rachunku zwykle jest tańsze. Mając na uwadze brak stałych zarobków lub niskie wynagrodzenie, instytucje finansowe wychodzą naprzeciw potrzebom i możliwościom młodzieży, oferując opcję obniżenia, a nawet całkowitego umorzenia kosztów bankowych. Spełniając przesłanki bezpłatności, studenci mogą cieszyć się darmowym ROR-em. Zwykle wystarczy dokonać kilku (1-5) transakcji w miesiącu kartą lub BLIKIEM, a opłata za prowadzenie konta czy korzystanie z narzędzi płatniczych zostaje zdjęta. Niektóre banki wymagają również zapewnienia wpływów o określonej wysokości - najczęściej chodzi o 500 zł. 

Konto osobiste - wygodne rozwiązanie

Mając rachunek w instytucji finansowej, zapomnisz o wizytach na poczcie w celu odebrania przekazu pieniężnego. Środki wpływają na Twój ROR i możesz je wykorzystać tak, jak chcesz. Ułatwią Ci to bankowość mobilna oraz internetowa. Dzięki dostępowi do nowoczesnych rozwiązań możesz bankować na własnych zasadach, korzystając z aplikacji na smartfona lub, jeśli wolisz - z komputera i strony banku. Masz stałą kontrolę nad swoimi wydatkami - w każdej chwili i z dowolnego miejsca na świecie możesz sprawdzić stan konta. Wystarczy telefon i połączenie z internetem!

Wydatki zawsze pod kontrolą

Jeśli zostaniesz już klientem danego banku, możesz poznać mechanizmy działania bezgotówkowych narzędzi płatniczych oraz rachunków internetowych i funkcjonalności, jakie proponują. To wpływa na Twoją edukację finansową i pozwala nauczyć się rozsądnego zarządzania środkami pieniężnymi. Mając aplikację bankową w telefonie, zyskujesz pełną kontrolę nad wydatkami. W każdej chwili możesz też sprawdzić operacje na rachunku, przeanalizować, czy rzeczywiście wszystkie wydatki były konieczne i dzięki temu znaleźć sposoby na oszczędności. Złotówka do złotówki i z dnia na dzień będziesz bliżej celu!

Co ważne, współpracując z danym bankiem, zyskujesz dostęp do jego pełnej oferty. Może skusisz się na konto oszczędnościowe lub lokatę? Każdy z tych produktów będzie wspierał Twoje oszczędzanie i przyczyniał się do budowania poduszki finansowej na przyszłość. Możesz o nie wygodnie zawnioskować bez wychodzenia z domu - poprzez aplikację mobilną lub stronę internetową instytucji bankowej. 

Kolejny ciekawy sposób na pomnażanie oszczędności proponuje bank Santander. W aplikacji da się otworzyć wirtualną skarbonkę (a nawet skarbonki!), nadać jej własną nazwę lub wybrać z listy i ustawić cel, np. 2000 zł na zagraniczne wakacje. Pieniądze możesz odkładać samodzielnie, wpłacając je ręcznie lub ustawić automatyczne przekazywanie konkretnych kwot co miesiąc albo końcówek od wszystkich transakcji - dodatkowo włączając mnożnik x5 lub x10. Z każdym logowaniem do aplikacji zobaczysz, ile procent celu udało się już zrealizować. Automatyczne wpłaty to świetne rozwiązanie, które pozwala oszczędzać bez większych wyrzeczeń. 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jako posiadacz konta dla studenta możesz zapomnieć o noszeniu ze sobą portfela wypełnionego gotówką. Wszystko, czego potrzebujesz to klasyczna karta płatnicza lub jej mobilny odpowiednik w telefonie czy smartwatchu. Mając smartfon z funkcją NFC, możesz płacić zbliżeniowo za zakupy i usługi. Wystarczy dodać dane debetówki do jednego z elektronicznych portfeli - np. Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay. Twoje środki są bezpieczne na rachunku bankowym. Całkowicie eliminujesz ryzyko zgubienia pieniędzy czy kradzieży, decydując się na transakcje bezgotówkowe kartą. 

Pamiętaj również, że przechowywanie gotówki w przysłowiowej skarpecie jest kiepskim pomysłem - zwłaszcza jeśli udało Ci się uzbierać sporo oszczędności. Pieniądze lepiej trzymać w banku, gdzie są bezpieczne. Możesz też wpłacić je na konto oszczędnościowe lub pomyśleć o ulokowaniu środków w funduszu inwestycyjnym. Odłożona, nieużywana gotówka traci na wartości, dlatego inwestowanie jest dobrym pomysłem, który pozwala uchronić się przed rosnącą inflacją. 

Konto Jakie Chcę dla Młodych

Ciekawą propozycję dla studentów przygotował Santander Bank Polska. Decydując się na konto Jakie Chcę dla Młodych, zyskujesz nie tylko możliwość realizowania przelewów natychmiastowych, darmowych wypłat z bankomatów i płatności kartą, ale także dostęp do programów lojalnościowych czy opcję zarabiania na swoim rachunku! Jako klient banku możesz:

 • otrzymywać zwroty za rachunki za media - opłacając je z konta, możesz zyskać 1% od kwoty na fakturze, łącznie nawet do 300 zł rocznie,
 • przystąpić do programów lojalnościowych - np. Mastercard Bezcenne Chwile lub Visa Benefit - w zależności od posiadanej przez Ciebie karty płatniczej,
 • zyskać zniżki u partnerów baku - m.in. w ramach programu Bankuj z Rabatami,
 • zarabiać na poleceniach - skutecznie zachęcając kogoś do otworzenia rachunku w banku, zostaniesz wynagrodzony e-kartą podarunkową na kwotę 80 zł do wybranego przez Ciebie sklepu lub otrzymasz 4 bilety do kina,
 • zawnioskować o lokatę mobilną w aplikacji - z oprocentowaniem 5,5% w skali roku. 

To wszystko możesz mieć za darmo! Bank zapewnia studentom bezpłatny rachunek osobisty w zamian za wykonanie 1 transakcji kartą lub BLIKIEM w miesiącu. 

Bankuj gdzie chcesz i jak chcesz z Santander Bank Polska

Nowoczesne konta bankowe dla studentów proponują mnóstwo funkcjonalności i jeszcze więcej korzyści. Dlatego jako młody dorosły zdecyduj się na rachunek w instytucji, która przyczyni się do Twojej edukacji finansowej oraz pozwoli poczynić znaczne oszczędności. Stawiając na ofertę banku Santander, możesz bankować za darmo - tak, jak Ci wygodnie. Intuicyjna aplikacja, do której zalogujesz się z dowolnego miejsca na świecie, ułatwi Ci kontrolę nad wydatkami, a elektroniczna skarbonka przyspieszy odkładanie pieniędzy na wymarzone cele. Otwórz konto Jakie Chcę dla Młodych i zobacz, ile możesz zyskać!