To odkrycie na wagę złota. Szczerozłotą monetę pochodzącą z XVIII wieku odkryli pasjonaci historii z Kamienia Pomorskiego w Zachodniopomorskiem. Historycy przeszukiwali miejsce, gdzie do XVI wieku znajdował się najstarszy na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego klasztor Dominikanów.

REKLAMA

Można powiedzieć, że ta moneta to jest unikat, pierwszy tego typu egzemplarz. Pochodzi z Niderlandów, obecnych terenów Holandii. Nie wiemy, jak do nas trafiła - tłumaczy dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim Grzegorz Kurka. Na pewno została zagubiona, prawdopodobnie w tamtym okresie, i odkryta dopiero w 2024 r. Zapewne bardzo interesująca jest historia samej monety, jej zagubienia i jej posiadacza w tamtym okresie. Na pewno dla osoby, która zgubiła tę monetę, była to wielka strata - dodał.

Na awersie monety widać stojącego rycerza z mieczem wzniesionym do góry i pękiem strzał. Po bokach jest data 1777.

Znajdujące się w centralnej części rewersu napisy, według dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej mogą oznaczać: MO:ORD: - "Moneta Ordinum", co wskazuje, że moneta został wydana przez określone zrzeszenie, PROVIN. to skrót od "Provinciae" co oznacza prowincję, FOEDER/BELG to prawdopodobnie "Foederati Belgicae" lub "Belgii" co może oznaczać związek Belgii, AD LEG IMP można interpretować jako "Ad Leges Imperii" co znaczy "zgodnie z prawami imperium".

Znaleziska dokonał Maciej Ruzik z Trzebieszewa, który po raz pierwszy wziął udział w akcji poszukiwania zabytków, jakie regularnie prowadzi lokalne Stowarzyszenie im. Św. Korduli. Z tych emocji niewiele pamiętam z momentu wykopania znaleziska. Wykrywacz w pewnym momencie dał mocny sygnał. Emocje są do teraz, czuję wielką dumę - mówi pan Maciej.

W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wystosujemy pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie w sprawie przyznania nagrody od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za odkrycie złotego dukata - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Znalezisko to złoty dukat wybity na terenie Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. Republika założona była przez 7 protestanckich prowincji północnych. Połączenie Holandii, Zelandii, Utrechtu, Groningen, Geldri, Overijssel, Fryzji istniało w latach 1581-1795.

Co ciekawe, podczas powstania listopadowego w latach 1830-1831 taką monetę emitował rząd Królestwa Polskiego, z ta różnicą, że na wysokości głowy rycerza, w otoku umieszczano małego orła polskiego. Naśladownictwo było celowe i miało ułatwić zakup w Zachodniej Europie. Złoto niezbędne do wybicia monet zostało ofiarowane przez społeczeństwo.

To kolejna moneta znaleziona na terenie Kamienia Pomorskiego. W 2014 roku na ulicy Marii Konopnickiej podczas remontu chodnika odkryto złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na 1794 rok. Obecnie znajduje się ona w zbiorach Muzeum Ziemi Kamieńskiej.