Niemal codziennie wykonujemy lub odbieramy połączenia telefoniczne. Nierzadko próbę kontaktu z nami podejmują osoby kryjące się za nieznanym nam identyfikatorem. Spora część z nas decyduje się wówczas na odrzucenie takiego połączenia i ma ku temu powody. Okazuje sie jednak, że nie każdy nieznany numer musi wiązać się z niebezpieczeństwem czy zagrożeniem. Idealne wydaje się więc rozwiązanie, które pozwala na sprawdzenie właściciela konkretnego numeru jeszcze przed odebraniem telefonu. Dzięki internetowi jest to możliwe.

Kto kryje się za nieznanym numerem?

Niemal codziennie w mediach słyszymy o kolejnych oszustwach, wyłudzeniach czy próbach naciągania użytkowników telefonów. Nic więc dziwnego, że duża część z nas zwyczajnie obawia się nieznanych numerów, które wiązać się mogą z niemiłymi konsekwencjami. Coraz częściej oszuści podszywają się pod banki, instytucje czy firmy (na przykład operatorów sieci komórkowych) i starają się zdobyć nasze dane czy dostępy do kont. Zdarza się również, że wydzwaniają do nas nachalni telemarketerzy czy ankieterzy, z którymi zwyczajnie nie chcemy tracić naszego czasu. 

Wszystko to przekłada się na spory odsetek odrzuconych połączeń z nieznanych numerów. Za tego rodzaju identyfikatorem mogą jednak kryć się także znane nam osoby, które utraciły dostęp do swojego urządzenia lub po prostu zmieniły numer. Rozwiązaniem tych zagwozdek może okazać się skorzystanie z aplikacji, która podpowie nam, kto dzwoni. Sprawdzenie właściciela numeru nie zawsze jest możliwe (zwłaszcza w przypadku numerów należących do osób prywatnych). Za pośrednictwem aplikacji prześwietlić możemy jednak znaczną część numerów, zarówno tych potencjalnie niebezpiecznych, jak i przydatnych.

Jak sprawdzić oceny danego numeru w sieci?

W sieci znajdziemy sporo serwisów i aplikacji, które pomogą nam w ocenieniu potencjalnej przydatności konkretnego numeru telefonu lub też zagrożenia, które jest z nim związane. Doskonałym przykładem może być tutaj serwis https://infonumer.pl, który swoim użytkownikom oferuje także aplikację mobilną. Dzięki niemu dowiemy się, jakimi ocenami i reputacją cieszy się wśród internautów numer, który próbuje się z nami skontaktować. Pozwoli nam to na zapisanie pomocnych numerów i zablokowanie takich, które są nieprzydatne lub nachalne. 

O czym należy pamiętać, korzystając z tego rodzaju usług? Przede wszystkim często są one płatne. Przed skorzystaniem z nich warto więc sprawdzić regulamin, zasady działania czy cennik konkretnej usługi. Na koniec warto dodać, że sami także mamy możliwość dodawania opinii i komentarzy na temat numerów telefonów, z którymi mieliśmy do czynienia.