W wieku 98 lat zmarł prof. Witold Ceckiewicz – wybitny architekt i urbanista – poinformowała Politechnika Krakowska. To on zaprojektował m.in. Bazylikę Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach oraz hotel Cracovia i kino Kijów.

REKLAMA

Prof. Witold Cęckiewicz zmarł w sobotę, 18 lutego. "Społeczność i władze Politechniki Krakowskiej z największym żalem żegnają Profesora Witolda Cęckiewicza, wybitnego Twórcę, Wychowawcę wielu architektonicznych i naukowych pokoleń, Człowieka niezwykłej erudycji i wielu talentów, wspaniałego Ambasadora PK, do końca oddanego uczelni, jej wychowankom i sprawom" - czytamy w komunikacie Politechniki Krakowskiej.

Prof. Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 r. w Nowym Brzesku. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W latach 1955-60 był głównym architektem Krakowa, a od 1970 do 1994 r. twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Od 1989 do 1999 r. prof. Cęckiewicz pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Był inicjatorem powołania i dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008), wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 18 października 1995 r. Politechnika Krakowska nadała prof. Witoldowi Cęckiewiczowi tytuł doktora honoris causa.

Do najsłynniejszych budynków zaprojektowanych przez prof. Cęckiewicza należą m.in. hotel Cracovia, Kino Kijów, Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej, biurowiec PKP w Krakowie i ambasada RP w New Delhi. Był też twórcą pomników - m.in. Pomnika Ofiar Faszyzmu w Krakowie i Pomnika Zwycięstwa Grunwaldzkiego na Polach Grunwaldu.

Był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i architektoniczną prof. Witold Cęckiewicz otrzymał m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę rządu Indii (Bulding of the Year, za projekt i realizację ambasady RP w New Delhi), Medal Komisji Edukacji Narodowej, Komandorium Orderu Grzegorza Wielkiego przyznane przez Ojca Św. Jana Pawła II (za osiągnięcia w zakresie architektury sakralnej), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości "za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956" oraz - w 2021 r. - doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.