Po latach od złożenia petycji przez Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych, 27 października Sejm uchwalił ustawę o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. "Niestety, nie wszystkie nasze postulaty zostały w niej uwzględnione" - podkreśla Bartłomiej Zimoch, ratownik medyczny.

W 2012 roku, podczas 1. Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych, przez samych zainteresowanych została złożona petycja o powstanie aktu prawnego, regulującego pracę oraz usankcjonowanie w systemie zawodu ratownika medycznego. Po blisko 10 latach mozolnej i uporczywej pracy środowiska, w trakcie trwania 10., jubileuszowego kongresu, stało się to faktem.

Jest ustawa, ale i zastrzeżenia

27 października 2022 roku Sejm uchwalił Ustawę o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.

Niestety, nie wszystkie nasze postulaty zostały w niej uwzględnione. Z dużym niepokojem stwierdzamy, że brak jest w niej ukierunkowania na dbałość nad jakością kształcenia oraz standaryzacją udzielanych świadczeń przez ratowników medycznych - podkreślił Zimoch.

Szczególnie niepokoi nas likwidacja obowiązku zdawania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM) przez absolwentów uczelni, co w efekcie doprowadza do braku weryfikacji jakości kształcenia na etapie dyplomowym. Jako środowisko ratowników medycznych apelujemy o jego przywrócenie - podkreśla ratownik medyczny.

Środowiska ratowników medycznych nie przekonują argumenty przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia o "wystarczalności standardów kształcenia", bez możliwości sprawdzenia wiedzy i kompetencji osób, które będą odpowiedzialne, za zdrowie i życie Polaków.

Jak podkreślają, brak takiej weryfikacji przez niezależny podmiot zewnętrzny niesie wysokie ryzyko braku dbałości o bezpieczeństwo pacjenta oraz stwarza możliwości nadużyć absolwentów dopuszczanych do zawodu.

Brak konsultanta krajowego

Kolejny aspekt, który wzbudza niepokój, to w przeciwieństwie do innych zawodów medycznych, brak możliwości powołania konsultanta krajowego.

Środowisko zwraca uwagę, że uchwalona ustawa to ważny krok dla ratowników medycznych, jednak do pełni szczęścia brakuje jeszcze wiele. Kongres Ratowników zapowiada dalszą pracę nad tym, aby nasza profesja była przez decydentów traktowana poważnie, a zawód ratownika medycznego usankcjonowany w systemie na wzór zawodu lekarza, pielęgniarki czy fizjoterapeuty.

Należy podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat szeroko rozumiane ratownictwo medyczne stało się tak szeroką i multidyscyplinarną specjalnością, że bezdyskusyjnie wymaga powołania konsultanta w swojej dziedzinie. Umożliwi to między innymi możliwość uzyskania oceny i weryfikacji poprawności działań ratowników, jak również wsparcie ratowników w sytuacjach prawnie wątpliwych - mówi Adrian Stanisz z komitetu organizacyjnego 10. Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych.

Ratownicy medyczni wyrażają nadzieję, że nie będzie na to potrzebnych kolejnych 10 lat!