Sezon narciarski czas zacząć. Już dziś po obu stronach Tatr ruszają pierwsze stacje narciarskie i polsko-słowacki bój o jak największy kawałek narciarskiego tortu. O amatorów białego szalństwa walczą także zimowe ośrodki na Dolnym Śląsku. Warunki do jeżdżenia na nartach są dobre, ale turyści powinni przygotować się na silny mróz.

Bój o narciarzy w Tatrach zaczyna się od tego, co lubią najbardziej, czyli od promocji. W Jasnej, Szczyrbskim Plesie, Donovalach, Tatrzańskiej Łomnicy i w Bachledowej Dolinie będzie dziś można jeździć za jedno euro. W ośrodku narciarskim Zverovka - Spalena Dolina przeszli samych siebie - od 11 do 16 szusować można za darmo.

Po tej wyjątkowej promocji karnety na słowackie stoki będą jednak znacznie droższe niż w Polsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że tam dodatkowo nie płaci się ani za parkingi, ani za toalety.

Swoje podwoje otwiera dziś także Białka Tatrzańska. Na Kotelnicy będzie można jeździć za darmo. Ale gdy skończy się promocja, cena całodziennego karnetu na prawie wszystkie wyciągi w Białce wzrośnie do 90 złotych (to pierwsza od 3 lat podwyżka). A to i tak mniej niż 29 euro w pobliskiej Tatrzańskiej Łomnicy. Jutro za darmo będzie można szusować w Zakopanem na Gubałówce i górze Żar koło Żywca.

W rejonie Szklarskiej Poręby sezon ruszy w sobotę - na trasach leży do 50 cm świeżego śniegu, ale z powodu konserwacji dziś zamknięta będzie m.in. kolej linowa na Szrenicę, nieczynne są więc nartostrady Puchatek, Lolobrygida i Śnieżynka.

Także w Karpaczu w kompleksie "Śnieżka" leży blisko 50 cm warstwa śniegu, ale zamknięte są wszystkie wyciągi i nartostrady. Nieczynna z powodu silnego wiatru jest także kolej linowa na Kopę.

Na stokach w Świeradowie Zdroju leżu od 20 do 30 cm białego puchu, ale podobnie jak w innych miejscowościach regionu wyciągi są jeszcze nieczynne. Początek sezonu narciarskiego na trasach wokół kolei gondolowej zaplanowano na 11 grudnia.

Bardzo trudne warunki panują na trasach biegowych w rejonie Polany Jakuszyckiej. Są one przygotowywane, ale silny wiatr zawiewa już przetarte szlaki. Odczuwalna temperatura wynosi ok. minus 20 st. C.

Warunki turystyczne w górach są bardzo trudne. Szlaki są miejscami oblodzone i występują na nich zaspy, widoczność jest ograniczona do ok. 100 m. Na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 30 cm, wieje słaby zachodni wiatr, a temperatura wynosi blisko minus 20 st. C. W Karkonoszach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

W najbliższy weekend rusza sezon narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. W Zieleńcu grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 50 cm, czynny jest wyciąg Mieszko, w piątek ruszy kolej sześcioosobowa, a w sobotę pozostałe wyciągi. Na Czarnej Górze, gdzie leży ok. 35 cm warstwa śniegu, sezon zaczyna się już trzeciego grudnia i tego dnia wyciągi będą darmowe.

W Sudetach Środkowych i Wschodnich wieje silny zachodni i południowo-zachodni wiatr, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura minimalna wynosi od minus 18 do minus 16 st. C. Szlaki turystyczne są nieprzetarte, a wiatr będzie tworzył zaspy i dodatkowo potęgował uczucie zimna.