W sobotę słonecznie, i to w większości regionów - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nadal jednak będzie chłodno - minus 8 stopni na Sulawszczyźnie, minus 6 stopni na południu, tylko nad samym morzem ok. minus 3 stopnie. W przyszłym tygodniu - ocieplenie.

W ciągu najbliższej doby w południowo-wschodniej i wschodniej części kraju będzie dominował niż, który przyniesie opady śniegu od 5 do 10 cm. Na pozostałym obszarze nie będzie padać - powiedziała podczas konferencji prasowej dyżurna synoptyk kraju Anna Nemec.

Noc z soboty na niedzielę ma przynieść duże mrozy od minus 15 do minus 18 stopni. W niedzielę północny wschód i krańce wschodnie pozostaną w zasięgu wyżu w mroźnym arktycznym powietrzu. Pozostała część kraju znajdzie się pod wpływem niżu. Temperatura maksymalna od minus 8 stopni na północnym wschodzie kraju do minus 4 stopni na Podkarpaciu, minus 2 stopni w centrum i 0 stopni na zachodzie - mówiła Nemec.

W poniedziałek zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura minimalna od minus 10 stopni na Podlasiu do minus 1 stopnia na Nizinie Szczecińskiej. Temperatura maksymalna od minus 1 stopnia na Suwalszczyźnie do 2 stopni na plusie na Wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy.

We wtorek znów wystąpi zachmurzenie, padać będzie śniegiem z deszczem, miejscami jednak będą przejaśnienia. Temperatura minimalna od minus 6 stopni na Dolnym Śląsku, minus 5 stopni ma Suwalszczyźnie, minus 3 stopni w centrum kraju do minus 1 stopnia na Wybrzeżu. Temperatura maksymalna od minus 2 stopni na Dolnym Śląsku do 1 stopnia na plusie nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany.

Jak przewidują synoptycy, pierwsze dni nadchodzącego tygodnia mają być cieplejsze, wciąż jednak z opadami deszczu i śniegu. Pod koniec tygodnia prognozowane jest jednak kolejne ochłodzenie.