Norweska policja zakończyła poszukiwanie ciał osób zabitych na wyspie Utoya. Prokuratora poinformowała, że proces Andersa Behringa Breivika rozpocznie się najwcześniej w 2012 roku. W piątek mężczyzna ma zostać ponownie przesłuchany. Dziennik "Jornal de Noticias" twierdzi, że krótko przed piątkowymi zamachami Norweg kontaktował się z portugalskimi ekstremistami.

Portugalskiej policji udało się już ustalić tożsamość osób, które otrzymały od Breivika wiadomości.

Mężczyzna miał się z nimi kontaktować za pomocą poczty internetowej. Według "Jornal de Noticias", policji w Lizbonie udało się już zidentyfikować 13 osób, do których norweski terrorysta wysyłał e-maile.

"Ustalono także zawartość maili wysyłanych przez Breivika. Zawierały one m.in. jego 1500-stronicowy manifest. Trwa analiza treści wiadomości wysłanych do Norwega z Portugalii oraz określanie relacji między Breivikiem a adresatami jego korespondencji" - twierdzi dziennik.

Według mediów, zawartość wysłanych do Portugalii maili Breivika może zostać ujawniona przez przedstawicieli portugalskiej policji już dzisiaj w Brukseli podczas zwołanego przez polską prezydencję spotkania ekspertów UE ds. walki z terroryzmem.

W swoim manifeście Norweg uznał Portugalię za kraj potencjalnie "niebezpieczny" z uwagi na "5-7 proc. ludności muzułmańskiej".