22 osoby, w tym 17 turystów, zginęło w ataku terrorystów w Muzeum Bardo w Tunisie. "Wśród zabitych są turyści polscy, włoscy, niemieccy i hiszpańscy" - poinformował premier Tunezji Habib Essid. Tunezyjskie siły bezpieczeństwa uwolniły wszystkich zakładników przetrzymywanych przez terrorystów. Dwaj napastnicy zginęli.

Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :

20:03

Stany Zjednoczone potępiły "z największą stanowczością" atak terrorystyczny na muzeum Bardo w stolicy Tunezji, Tunisie, w którym zginęło kilkunastu zagranicznych turystów. Waszyngton zapewnił o wsparciu dla tunezyjskiego narodu i rządu. TUTAJ ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA Z TUNEZJI!

19:52

Jeszcze w środę z Warszawy wyjedzie do Tunezji specjalny zespół, który ma pomagać ofiarom zamachu na Muzeum Bardo w Tunisie. W skład tego zespołu wejdzie czterech psychologów, dwóch lekarzy, pięciu pracowników służby konsularnej MSZ, jedna osoba z Centrum Operacyjnego MSZ dla zapewniania łączności, zabezpieczenia technicznego pracy tego zespołu.

19:36

"Władze podjęły wszelkie kroki, by takie ataki już nigdy więcej się nie powtórzyły" - powiedział agencji AFP prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi, który po zamachu w Tunisie odwiedził rannych w jednym ze stołecznych szpitali. Wśród ofiar terrorystów są turyści polscy, włoscy, niemieccy i hiszpańscy. 38 osób zostało rannych.

19:28

"Nasi rodacy stali się obiektem brutalnego i niesłychanie tchórzliwego ataku terrorystycznego. Jeśli chodzi o skalę ataku, (jest to) takie zdarzenie chyba pierwsze, które nas dotknęło w sposób bezpośredni. Dotknęło nas zjawisko, które jest niestety typowe w wielu krajach i jest zjawiskiem częstym" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. CZYTAJ WIĘCEJ!

19:10

Watykan potępił środowy zamach terrorystyczny w Tunezji, w którym zginęło około 20 osób, a około 40 zostało rannych. Sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin nazwał atak "nieludzkim" czynem. To akt skrajnie okrutny, nieludzki, niepojęty, który trzeba potępić w najbardziej kategoryczny sposób - oświadczył watykański sekretarz stanu podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie. Trzeba mieć nadzieję, że w imię Boga nie będzie się już więcej dokonywać przemocy - dodał kard. Pietro Parolin.

19:00

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski potwierdził, że wśród ofiar są Polacy! MSZ: Przed podaniem oficjalnych informacji o zabitych w zamachu musimy dokonać identyfikacji.

18:56

W ciągu kilku godzin do Tunezji poleci zespół, którzy pomoże Polakom rannym w zamachu.

18:54

"Mamy informację o 11 rannych Polakach, którzy przebywają w szpitalach. 3 osoby przeszły operacje" - poinformował rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski.

18:35

"Polacy nie byli celem ataków, tylko parlamentarzyści w Tunisie" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

18:18

W Belwederze trwa spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premier Ewą Kopacz ws. wydarzeń w Tunisie. Później prezydent spotka się z dziennikarzami.

18:06

Unia Europejska i Tunezja nie dadzą się zastraszyć terrorystom - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po zamachu na Muzeum Bardo w Tunisie. Dodał, że UE jest gotowa wspierać Tunezję w walce z ekstremizmem. CZYTAJ WIĘCEJ!

18:03

W sieci pojawił się kolejny film z Tunisu. Świadek nagrał moment szturmu. TU MOŻECIE ZOBACZYĆ NAGRANIE!

17:48

Flagi na Pałacu Prezydenckim i Belwederze opuszczone do połowy masztu!

17:47

Cały region północnej Afryki jest zagrożony podobnymi atakami do tego w Tunisie - ocenia w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Bartłomiejem Eiderem Jan Natkański, były polski ambasador w krajach arabskich, m.in. w Libii. Dyplomata podkreśla, że terroryści dobrze wybrali cel - Tunezja była dotąd uznawana za jedno z bezpieczniejszych państw na Bliskim Wschodzie. CZYTAJ WIĘCEJ!

17:39

Premier Ewa Kopacz powiedziała, że w zamachu w stolicy Tunezji "niestety, prawie na pewno zginęli Polacy". Dodała, że w najbliższym czasie do Tunisu pojadą lekarze i psychologowie.

17:36

Turyści, którzy nie zostali poszkodowani w czasie ataku terrorystycznego w Muzeum Bardo, w czwartek wrócą do kraju samolotami czarterowymi - powiedział dziennikarce RMF FM Piotr Henicz, rzecznik biura podróży Itaka. PRZECZYTAJ WIĘCEJ!

17:10

Celem zamachowców w Tunisie była destabilizacja kraju, który najlepiej w regionie opierał się terroryzmowi. Nie można już powiedzieć, że Tunezja jest wolna od zamachów - powiedział Grzegorz Cieślak, ekspert z Collegium Civitas. Nie wiadomo, kto stoi za zamachem. PRZECZYTAJ WIĘCEJ!

16:53

Według dr Adama Krawczyka, eksperta ds. Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zamach terrorystyczny w Tunisie nie był raczej wymierzony w turystów zwiedzających muzeum, lecz w sąsiadujący z tym gmachem parlament. PRZECZYTAJ WIĘCEJ!

16:42

Według premiera dwóch lub trzech napastników zamieszanych w atak może być na wolności.

16:20

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię w sprawie ataku terrorystycznego w Tunisie. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48225238880.

16:10

Dziewiętnaście osób, w tym 17 turystów, zginęło w ataku terrorystów w muzeum w Tunisie - poinformował premier Tunezji Habib Essid. Wśród zabitych są turyści polscy, włoscy, niemieccy i hiszpańscy.

16:01

Premier Tunezji poinformował, że w ataku na Muzeum Bardo zginęło 19 osób, w tym 17 obcokrajowców!

15:55

Piotr Henicz, rzecznik biura podróży ITAKA potwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że w muzeum Bardo przebywała w chwili ataku 36-osobowa grupa z Polski. Przyjechali tam na tydzień 12 marca, a powrót do Warszawy planowany był na jutro. Jeśli MSZ nie zdecyduje inaczej, wrócą oni samolotem czarterowym - mówi Henicz.

15:41

 Premier Ewa Kopacz o godz. 16. weźmie udział w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zostało zwołane w związku z wydarzeniami w Tunezji - poinformowało Centrum Informacyjnego Rządu.

15:36

 Wśród rannych turystów w Tunezji jest dwoje Włochów - podał w środę MSZ w Rzymie. W muzeum w Tunisie w chwili ataku terrorystycznego było około 100 uczestników rejsu włoskiego statku wycieczkowego Costa Fascinosa. Nie wiadomo, ilu Włochów było w grupie zakładników, wziętych w muzeum.

15:33

Na Youtubie pojawiły się filmy z uwolnienia zakładników:

15:28

 Rzecznik MSZ: O godzinie 16:15 uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla rodzin osób, które mogły być w muzeum w Tunisie, gdy doszło do ataku terrorystycznego. Numer infolinii zostanie podany tuż przed jej uruchomieniem.

15:24

 Tunezyjskie siły bezpieczeństwa uwolniły wszystkich zakładników - poinformowały tunezyjskie władze. Zginęło dwóch napastników oraz policjant.

15:17

BBC: Tunezyjskie media podają, że operacja w Muzeum Bardo się zakończyła, dwóch napastników zabito.

15:09

Siły bezpieczeństwa szykują się do wkroczenia do muzeum:

15:07

Na Twitterze pojawiają się także zdjęcia pokazujące, co dzieje się na ulicach Tunisu, w okolicach muzeum:

14:50

 W muzeum była duża grupa Polaków - 36 osób - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Wśród rannych jest 3 Polaków, ich stan jest dobry, są w szpitalach. Wciąż nie jest ustalony los kilkunastu Polaków - dodał Wojciechowski. Niewykluczone, że wśród zabitych jest 4 naszych rodaków.

14:40

 Na Twitterze pojawiają się kolejne zdjęcia z wnętrza muzeum:

14:37

 Według szefa tunezyjskiego MSW Mohameda Alego Aruiego w muzeum w chwili ataku przebywało ok. stu turystów, ale większość z nich została ewakuowana. Według Aruiego do budynku weszły oddziały terrorystyczne. Nie jest jasne, kim są napastnicy.

14:36

 Według świadków napastnicy są przebrani za wojskowych. 

14:30

Na Twitterze pojawiły się zdjęcia z wnętrza Muzeum Bardo. Zrobili je zakładnicy:

14:10

 Wśród poszkodowanych jest trzech Polaków - poinformował rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski. Polskie MSZ zwołało na 14:45 konferencję prasową ws. ataku. Na miejscu zdarzenia są już polscy konsulowie.


13:51

 Zabici turyści to 7 cudzoziemców i Tunezyjczyk. Napastnicy są uzbrojeni w kałasznikowy.

13:29

 Przedstawiciele tunezyjskiego rządu poinformowali, że w ataku zginęło 8 turystów. Potwierdziły się informacje o zakładnikach.

13:19

 Siły bezpieczeństwa otoczyły budynek muzeum. Policja weryfikuje informacje o wzięciu zakładników. Według świadków są ranni.

12:54

 Napastnicy wzięli zakładników w muzeum - informuje lokalne radio. Reporter stacji jest na miejscu zdarzenia. Muzeum połączone jest podziemiami z budynkiem parlamentu.

12:50

 Trzech uzbrojonych mężczyzn zaatakowało budynek parlamentu w Tunisie - donosi lokalne radio.