Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) przyznali się do zamachu na Muzeum Bardo w Tunisie, w którym zginęły 23 osoby, w tym Polacy. Zapowiedzieli również kolejne ataki. "Niewierni, poczekajcie na radosną nowinę, która wam zaszkodzi, gdyż to, co widzieliście dzisiaj, jest pierwszą kroplą deszczu" - oświadczyli w nagraniu audio, umieszczonym w internecie.

Zamach w Tunezji. Do 23 wzrosła liczba zabitych w Tunisie

Do 23 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu terrorystycznego w Muzeum Bardo w Tunisie. Liczba zabitych zagranicznych turystów wzrosła z 17 do 20 - powiadomiło ministerstwo zdrowia Tunezji. W ataku zginęło również trzech Tunezyjczyków. czytaj więcej

Zamach był błogosławioną inwazją na jaskinię niewiernych i zła w muzułmańskiej Tunezji - oświadczyło IS w nagraniu, które opublikowano na islamistycznym forum. Z wiadomości audio wynika, że sprawców było dwóch. Nazwano ich "rycerzami Państwa Islamskiego".

Do 3 tys. Tunezyjczyków w szeregach dżihadystów

Państwo Islamskie, które funkcjonuje głównie na terytorium Syrii i Iraku, ma swoje filie w sąsiadującej z Tunezją Libii. Wielu Tunezyjczyków udało się do tego kraju, by walczyć i szkolić się u ekstremistów - pisze agencja AP.

W szeregach dżihadystów za granicą walczy od 2 tys. do 3 tys. Tunezyjczyków. 500 innych tunezyjskich bojowników wróciło już do kraju i są uważani za jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w Tunezji. 

Kilka dni temu podczas walk w Libii zabity został czołowy tunezyjski dowódca IS.

Otworzyli ogień do turystów. Zginęły 23 osoby

Do zamachu w Tunezji doszło wczoraj. Napastnicy, ubrani w mundury wojskowe, otworzyli ogień do zagranicznych turystów wychodzących z autokaru, a następnie zapędzili ich do pobliskiego Muzeum Bardo w Tunisie. W ataku zginęły 23 osoby, w tym 20 cudzoziemców. Dotychczas zidentyfikowano 13 spośród 20 zabitych turystów. W ataku zginęło również trzech Tunezyjczyków.

Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna poinformował dziś rano, że według najnowszych informacji w zamachu w Tunisie zginęło dwóch obywateli Polski, dwóch zaginęło, a dziewięciu zostało rannych.

Zatrzymano 9 osób podejrzanych o związki z dwoma napastnikami, którzy przeprowadzili atak na Muzeum Bardo w Tunisie - podała kancelaria prezydenta Tunezji. W głównych tunezyjskich miastach zostanie rozmieszczone wojsko w celu ich ochrony. czytaj więcej

Ustalono tożsamość napastników

Premier Tunezji Habib Essid ogłosił, że ustalono tożsamość terrorystów. Jeden z nich był wcześniej znany tunezyjskiemu wywiadowi. Sprawcami są Yassine Abidi oraz Hatem Khachnaoui, którzy zginęli w wymianie ognia po ataku.

Zatrzymano też dziewięć osób podejrzanych o związki z dwoma napastnikami. Cztery osoby miały bezpośredni związek z operacją terrorystyczną, a pięć innych podejrzewanych jest o związek z tą komórką.

Był to najpoważniejszy atak wymierzony w turystów w Tunezji od 13 lat. W zamachu bombowym przeprowadzonym przez Al-Kaidę w pobliżu synagogi na wyspie Dżerba w 2002 roku zginęło 21 ludzi: 14 Niemców, dwóch Francuzów i pięciu Tunezyjczyków.

(mal)