Są ostateczne wyniki wyborów prezydenckich we Francji

Poniedziałek, 8 maja 2017 (11:39)
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 maja 2017 (12:53)

To już oficjalne: proeuropejski centrysta Emmanuel Macron zdecydowanie wygrał wybory prezydenckie we Francji! W niedzielnej drugiej turze głosowania uzyskał 66,1 procent głosów, natomiast jego rywalka, liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen 33,9 procent. Takie są ostateczne wyniki głosowania, opublikowane właśnie przez francuskie MSW. Do urn wyborczych poszło 74,56 procent uprawnionych.

Emmanuel Macron: Zacieśnimy więzy między Europą a narodami, które ją tworzą

"Nie cofniemy się przed strachem i nie ustąpimy przed próbami podzielenia nas" - mówił Emmanuel Macron po zwycięstwie w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji. MSW w Paryżu podało po podliczeniu 99,99 procent głosów, że Macron uzyskał 66,06 procent głosów, a jego rywalka,... czytaj więcej

Uprawnionych do głosowania było blisko 47,4 miliona ludzi. Z udziału w wyborach zrezygnowało w drugiej turze 25,44 procent z nich, co - jak podkreśla francuska agencja prasowa AFP - jest rekordowym odsetkiem. Nieco ponad 4 miliony wyborców oddało natomiast głosy puste i nieważne.

Wszystko to oznacza - jak komentuje AFP - że więcej niż jedna trzecia Francuzów, mogących brać udział w wyborze prezydenta V Republiki, odrzuciła wybór między Macronem a Le Pen.

Przekazanie władzy: 14 maja

39-letni Macron to polityk o proeuropejskich poglądach. Jest zwolennikiem budowania silnej pozycji Francji w Unii Europejskiej i umiarkowanych reform, które mają uelastycznić rynek pracy i przywrócić francuskiej gospodarce konkurencyjność.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kim jest Emmanuel Macron? Poznajcie nowego prezydenta Francji

Przekazanie władzy Emmanuelowi Macronowi przez ustępującego szefa państwa, socjalistę Francois Hollande'a, nastąpi w najbliższą niedzielę, 14 maja.

(e)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport. Wybory prezydenckie we Francji

RMF FM/PAP