Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu, dając tym samym unijnym przywódcom możliwość otwarcia drogi do rokowań w sprawie przyszłych relacji handlowych - poinformowała Komisja Europejska.

Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu, dając tym samym unijnym przywódcom możliwość otwarcia drogi do rokowań w sprawie przyszłych relacji handlowych - poinformowała Komisja Europejska.
Theresa May i Jean-Claude Juncker /OLIVIER HOSLET /PAP/EPA

Z oświadczenia wynika, że Komisja Europejska przekazała do 27 państw członkowskich w Radzie Europejskiej rekomendacje stwierdzające, że osiągnięto wystarczający postęp w dotychczasowych rozmowach.

Dziś przywróciliśmy pewność obywatelom (...). Zapewniliśmy, że ich prawa będą takie same również po tym jak Wielka Brytania opuści UE - powiedział Juncker.

Jak tłumaczył dotyczy to prawa do łączenia rodzin, emerytury, czy pobierania nauki.

Porozumienie w sprawie Brexitu zagwarantuje prawa obywatelskie ponad 3 mln obywateli UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii i milionowi obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają w UE - zapewniła na konferencji prasowej premier Theresa May.

Cieszę się, że możemy przejść do drugiej fazy negocjacji, by rozmawiać o kwestiach handlowych, bezpieczeństwie i dyskutować nad ambitnym planem przyszłych relacji (pomiędzy W. Brytanią i UE), co jest w interesie wszystkich - powiedziała May w Brukseli. Podkreśliła, że Londyn chce zbudować głębokie partnerstwo z UE, dzięki czemu zagwarantowana ma zostać przejrzystość prawa dla firm w UE i na Wyspach.

Dodała, że dzięki porozumieniu, obywatele unijni w Wielkiej Brytanii będą mieli zagwarantowane prawa poprzez brytyjski system prawny i że będą one egzekwowane przez brytyjskie sądy. Podkreśliła, że po Brexicie obywatele UE będą mogli żyć tak, jak obecnie.

May zaznaczyła, że jeśli chodzi o kwestie obywatelskie porozumienie jest uczciwe wobec brytyjskich podatników. Dodała też, że "nie będzie twardej granicy irlandzkiej".

Najbardziej problematyczną kwestią na ostatniej prostej była właśnie sprawa granicy między Irlandia i Irlandią Północną. Irlandia Płn. jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim UE - Irlandią. Pozostałymi kwestiami, które miały być rozwiązane w pierwszej fazie rozmów były sprawa zabezpieczenia spraw obywateli oraz rozliczenie finansowe.

Ostateczna umowa w sprawie Brexitu do października 2018 roku

Główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michekl Barnier podkreślił, że jego zdaniem osiągnięty postęp jest wystarczający, by przejść do kolejnej fazy negocjacji. Teraz do Rady Europejskiej będzie należeć decyzja, czy postęp jest na tyle wystarczający, by przejść do kolejnego etapu rozmów - dodał.

Jeśli Rada Europejska osiągnie porozumienie, a Parlament Europejski podejmie rezolucję w przyszłym tygodniu, dokument (dotyczący porozumienia) może być podstawą umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. (...) Potrzebujemy gotowej ostatecznej wersji tej umowy do października 2018 roku. To mniej, niż rok - powiedział Barnier.

(az)