Na ratunek Banksy'emu! Mieszkańcy angielskiego Hull postanowili uratować graffiti artysty, które pojawiło się na jednym z mostów w centrum miasta. Zostało ono zamalowane białą farbą przez innych graficiarzy.

Dzieło Banksy'ego przedstawia małego chłopca uzbrojonego w ołówek zamiast szpady, z podpisem: "Podnieść zwodzony most". Celowo pojawiło się na zwodzonym moście w Hull, który jest cały czas podniesiony.

Banksy potwierdził, że jest autorem dzieła na swym koncie na Instagramie. Jego graffiti ma być aluzją do coraz bardziej oddalającego Wielką Brytanię od Europy Brexitu.

Mieszkańcy miasta byli zachwyceni pojawieniem się pracy Bansky'ego. Inaczej zareagowały lokalne władze, które wezwały do dokładnego udokumentowania graffiti, ale ich zdaniem jest ono aktem wandalizmu. Banksy - jak podkreślono - powinien usunąć swą prace z mostu.

Z pomocą niefrasobliwym urzędnikom przyszli inni graficiarze zamalowując na biało nowo powstałą pracę. Na szczęście dzięki mobilizacji lokalnych mieszkańców udało się ją uratować. Zmieniło się też stanowisko władz. Według najnowszych doniesień, rada miasta Hull zastanawia się teraz, w jaki sposób zabezpieczyć malowidło Banksy'ego na stałe.

(j.)