"DGP" o głosowaniu korespondencyjnym: Listonosz zostawi pakiet pod drzwiami

Czwartek, 4 czerwca (07:11)

"DGP" dotarł do projektu rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym. Wynika z niego, że urzędy gmin będą musiały dostarczyć operatorowi pocztowemu pakiety wyborcze najpóźniej 10. dnia przed dniem wyborów. W przypadku wyborców objętych kwarantanną musi to być do 5. dnia. Jeśli samorządowcy nie dostarczą operatorowi pakietów w tych terminach, sami będą musieli dowieźć je wyborcom.

Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury - informuje dziennik - precyzuje także szczególne środki ostrożności, jakie mają być zachowane w razie doręczania pakietów wyborcom przebywającym na kwarantannie.

Wybory prezydenckie 2020. Oficjalnie ruszyła kampania wyborcza

Po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało postanowienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek ws. zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym. czytaj więcej

"Zespół z Poczty zostawi pakiet pod drzwiami i zapuka lub zadzwoni. Jak przewiduje rozporządzenie, ma odczekać do 3 minut w bezpiecznej odległości, czy wyborca podejmie przesyłkę i odnotować ten fakt w książce doręczeń. Jeśli obywatel weźmie pakiet, będzie miał możliwość zagłosowania od razu i wrzucenia głosu do tzw. mobilnej skrzynki nadawczej. Pocztowcy mają informować o takiej możliwości i jeśli wyborca chce zagłosować w ten sposób, powinni poczekać 10 minut, by miał szansę to zrobić" - podaje "DGP".

Gazeta cytuje też fragment projektu rozporządzenia: "koperty zwrotne odbiera się przy zachowaniu środków ochrony osobistej w celu zapobiegania przenoszeniu czynników chorobotwórczych na inne osoby".

W uzasadnieniu do rozporządzenia czytamy, że ma to zminimalizować ryzyko epidemiczne. "Przyjęty sposób przekazywania ma zapewnić, aby wybory przeprowadzone zostały z poszanowaniem zasad przeprowadzania wyborów, zapewnienia bezpieczeństwa przesyłek, a także ochrony zdrowia osób odbierających i przekazujących te przesyłki" ‒ wyjaśniają autorzy dokumentu.

Korespondencyjnie...czyli jak?

Wybory prezydenckie 2020. Są uchwały PKW dotyczące m.in. wzoru kart do głosowania

PKW podjęła uchwały dotyczące m.in. wzorów kart do głosowania w kraju oraz za granicą - poinformował szef PKW Sylwester Marciniak. Poinformował też o możliwości głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych na 28 czerwca. czytaj więcej

W wyborach prezydenta zarządzonych na 28 czerwca 2020 r. każdy wyborca może głosować korespondencyjnie. Państwowa Komisja Wyborcza wydała informację o możliwości skorzystania z tego prawa.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego: W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do 16 czerwca.

Słabe punkty kalendarza wyborczego

Ogłoszenie przez Marszałek Sejmu terminu głosowania na 25 dni przed datą, kiedy ma do niego dojść wymusza nie tylko złamanie zasad przeprowadzania wyborów. Związany z zarządzeniem daty głosowania kalendarz wyborczy wystawia tez na poważną próbę powodzenie całego przedsięwzięcia. czytaj więcej

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie (po 23 czerwca), może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca.

W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca.

PKW przypomina, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju jak i za granicą dotyczy również ewentualnej II tury wyborów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wybory prezydenckie 2020

Urszula Gwiazda

RMF FM/PAP