„Ruch Kukiza będzie robił wszystko, aby Sejm stał się konstytuantą, aby pracował nad nową proobywatelską konstytucją, która rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację” – zapowiedział Paweł Kukiz podczas konwencji w Zakopanem. „Dopóki nie napiszemy nowej konstytucji i nowego prawa, będziemy szli w przepaść, będziemy się wyludniać, a nasz naród stanie się jedynie tanią siłą roboczą. Jesteśmy jednym z najwspanialszych narodów świata, pracowitym, sumiennym i sprytnym” – mówił.

Zdaniem Pawła Kukiza nowa konstytucja powinna dać większe uprawnienia prezydentowi, aby głowa państwa mogła wydawać dekrety z mocą ustawy. Musimy wprowadzić system prezydencki i zmienić ordynację wyborczą na jednomandatowe okręgi wyborcze. Obecnie to wodzowie partii wskazują, kto zasiądzie w Sejmie - stwierdził muzyk. Zapowiedział też, że jego ruch będzie żądał zniesienia progu referendalnego. Mówił też o potrzebie gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Obecnie mamy do czynienia z wymiarem niesprawiedliwości. Sędziowie powinni być wybierani przez obywateli, spośród osób z dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie prawniczym. Sprawy sądowe ciągną się latami, doprowadzają ludzi do utraty zdrowia, a nawet życia - opisywał Kukiz. Jego zdaniem w Polsce powinien być wprowadzony taki system, w którym rozprawy sądowe muszą się odbywać dzień po dniu.

"Jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ciągu kilkunastu lat"

Paweł Kukiz zaproponował też jednoprocentowy podatek przychodowy od każdego podmiotu. Miałby być on płacony pod warunkiem, że 40 proc. zarobionych pieniędzy podatnik byłby zobowiązany zainwestować, w przeciwnym razie musiałby zapłacić 40-proc. podatek dochodowy.

Przy naszej kreatywności i pracowitości w takim systemie podatkowym jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ciągu kilku, kilkunastu lat. Obecne przepisy i ustawy podatkowe powodują, że przedsiębiorca nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Na tym chaosie podatkowym zyskują największe korporacje, które stać na zatrudnienie najlepszych prawników znajdujących takie obejścia w przepisach, by można było wyprowadzić pieniądze z Polski - mówił Kukiz.

(mn)