Wyniki wyborów we francuskiej prasie: „Beata Szydło - madonna konserwatystów zostanie premierem”

Poniedziałek, 26 października 2015 (11:12)

„Hollande i Merkel mają zimne dreszcze”! „Polska nie będzie się już starała być dobrym uczniem Brukseli”! „Beata Szydło - madonna konserwatystów zostanie premierem”! To komentarze francuskich mediów po wyborczym triumfie PiS-u.

Nadsekwańska prasa sugeruje, że władze w Paryżu najbardziej boją się zakwestionowania przez nowy polski rząd przetargu na wojskowe śmigłowce dla naszej armii, który wygrała firma Airbus Helicopters.

Komentatorzy sugerują też, że prezydent Francji Francois Hollande i niemiecka kanclerz Angela Merkel obawiają się powstania w Unii Europejskiej osi Polska-Węgry, która będzie przeciwstawiała się Brukseli. Tym bardziej, że - jak ocenia "Le Figaro" - uległość Ewy Kopacz wobec Komisji Europejskiej w sprawie przyjmowania uchodźców była jednym z powodów porażki Platformy Obywatelskiej.

Dziennik "Le Monde" twierdzi jednak, że powstaniu osi Warszawa-Budapeszt może przeszkodzić pobłażliwość węgierskiego premiera Victora Orbana wobec polityki Wladimira Putina. Francuskie media zapowiadają, że nowe polskie władze mogą sprzeciwić się dążeniu prezydenta Francois Hollande’a do zniesienia na początku przyszłego roku unijnych sankcji nałożonych na Rosję.

Niektórzy komentatorzy sugerują jednak, że Polaków może czekać rozczarowanie, bo PiS złożył wiele obietnic wyborczych w sferze ekonomiczno-socjalnej, które trudno będzie nowym władzom spełnić.

(j.)

Artykuł pochodzi z kategorii: Wybory parlamentarne 2015