We wtorek zarząd PO. "Temat Ewy Kopacz jest zakończony"

Poniedziałek, 26 października 2015 (18:12)

We wtorek zarząd PO omówi wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych i podsumuje kampanię wyborczą. W partii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmian we władzach PO. Temat Ewy Kopacz jest zakończony - uważa jeden z liderów partii.

Część polityków PO przyznaje, że wynik wyborczy jest porażką. W demokracji tak jest, że ci, którzy rządzą, ponoszą większą odpowiedzialność, niż opozycja. Po ośmiu latach rządów oddajemy władzę, ale państwo zastawiamy w dobrej kondycji - mamy wzrost gospodarczy, mamy wysoką pozycje na arenie międzynarodowej, mamy liczne inwestycje w toku i wiele zakończonych. To jest kraj, który się rozwija - ocenia wiceszef PO Cezary Grabarczyk. Zaznaczył, że potrzebna jest analiza werdyktu wyborczego. Musimy przeprowadzić analizę, dlaczego nie pozyskaliśmy młodych wyborców, musimy po tym rachunku sumienia podjąć decyzję o konsolidacji - uważa Grabarczyk. Sądzę, że najważniejsze jest, abyśmy działali rozważnie. Jarosław Kaczyński siedem razy z rzędu przegrywał wybory, a dziś triumfuje. Myślę, że Platforma może odbudować zaufanie wyborców znacznie szybciej - uważa wiceszef Platformy.

KTO DO PARLAMENTU? ZOBACZ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

Ostrzejszy w swoich opiniach jest lider pomorskiej PO Sławomir Neumann. Wynik jest porażką. Kampania miała wszystkie niezbędne elementy - billboardy, banery, spoty, ale nie miała takiego błysku, który by przełamał to, co było w kampanii prezydenckiej, nie udało nam się odbić" - ocenił Neumann. "Teraz jest czas na analizę tego, bo inaczej będziemy brnęli w takich błędach dalej. Przegraliśmy dwie kolejne kampanie i to dość mocno, nie wolno przejść nad tym do porządku dziennego, bo to jest droga do samozagłady - podkreślił szef PO na Pomorzu. Jego zdaniem ci, którzy wzięli odpowiedzialność za kampanię, powinni wziąć teraz odpowiedzialność za wynik wyborów. Pytany kogo ma na myśli, odparł: "myślę, że ci ludzie, którzy podejmowali decyzje, wiedzą, kto je podejmował i jakie były ich efekty". Jest jakaś grupa ludzi, która podejmowała decyzje, które okazały się błędne - zaznaczył Neumann. Za błąd uznał oparcie całej kampanii na osobie premier Ewy Kopacz. Okazało się, że to jest metoda, która się nie sprawdziła. W Platformie nie ma teraz takiej osoby jak Donald Tusk, który był w stanie sam pociągnąć ten projekt - uważa polityk. W jego ocenie, konieczne są więc zmiany w zarządzaniu partią. Trzeba pomyśleć nad bardziej kolegialnym stylu zarządzania Platformą - powiedział Neumann. Nie chciał jednak mówić o konkretach.

Co z Ewą Kopacz?

Głosów niezadowolenia z przywództwa Ewy Kopacz jest więcej. W niedzielę wieczorem mówił o tym również b. szef MSZ i b. marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Jestem osobiście przekonany, że potrzebne jest Platformie nowe przywództwo. To, że partia była dowodzona jednoosobowo, bardzo energicznie przez Ewę Kopacz, która pracowała bardzo ciężko w czasie tej kampanii, oznacza także jednoosobową odpowiedzialność za wynik. Jestem przekonany, że Ewa Kopacz będzie wiedziała, co zrobić w takiej sytuacji - powiedział Sikorski w Bydgoszczy.

"Mocnego rozliczenia" wyniku wyborów spodziewa się też jeden z pragnących zachować anonimowość obecnych posłów PO. Uważam, że będzie mocne rozliczenie, Grzesiek już tym razem tego nie odpuści - powiedział polityk PO. Zastrzegł jednocześnie, że - według niego - szef MSZ Grzegorz Schetyna, nie będzie stanowił żadnej nowej jakości. Grzesiek na pewno będzie bardziej wyrazistym liderem, ale czy będzie nowym otwarciem? Nie będzie - jest ograną twarzą - uważa rozmówca PAP. Według niego, lepszym rozwiązaniem byłoby odmłodzenie przywództwa - powierzenie go np. ministrowi ds. europejskich Rafałowi Trzaskowskiemu.

"Grzesiek nie odpuści?"

"Temat Ewy Kopacz jest zakończony" - to z kolei opinia jednego z regionalnych liderów Platformy Obywatelskiej. Zdaniem polityka, trudno obecnie wskazać kto powinien zastąpić dotychczasową szefową Platformy. Ocenił jedynie, że nie byłoby dobrym rozwiązaniem stawianie na czele PO ani Schetyny, ani Trzaskowskiego, szefa MON, wicepremiera Tomasza Siemoniaka. Siemoniak? Trzaskowski? A jaką oni mają pozycję w partii? - pyta.

Grzegorz Schetyna podkreślał w niedzielę w Kielcach, że PO musi wyciągnąć wnioski z niedzielnych wyborów. Musimy wyciągnąć wnioski, musimy sobie poważnie porozmawiać o wczorajszym dniu, o dzisiejszym i o tym, co przed nami - powiedział. Przekonywał też, że potrzebna jest "nowa Platforma, nowe wyzwanie". Jesteśmy po 15 latach, ta partia rzeczywiście przeżyła bardzo wiele i wiele dla Polski zrobiła dobrego, a dzisiaj przegrywa wybory i trzeba z tego trzeba wyciągnąć wnioski - mówił szef MSZ.

Ewa Kopacz, po ustąpieniu Donalda Tuska z kierowania PO, pozostaje p.o. przewodniczącego partii. Zdaniem Grabarczyka, realny termin wyborów wewnętrznych to przyszły rok. Część polityków PO, szczególnie tych, blisko związanych ze Schetyną uważa, że powinny się one odbyć jak najszybciej, jeszcze w tym roku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wybory parlamentarne 2015

RMF FM/PAP