"Musimy być jedną, lojalną drużyną, która służy jednemu celowi" - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji partii. Nawoływał do odrzucenia własnych ambicji i chęci odwetu. "PiS nie powstało dla siebie, powstało dla Polski" - podkreślił.

"Musimy być jedną, lojalną drużyną, która służy jednemu celowi"  - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji partii. Nawoływał do odrzucenia własnych ambicji i chęci odwetu. "PiS nie powstało dla siebie, powstało dla Polski" - podkreślił.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński /Paweł Supernak /PAP

Na konwencji wyborczej PiS pod hasłem "Ostatnia prosta" Jarosław Kaczyński mówił do działaczy i sympatyków partii, że trzeba już myśleć o tym co będzie się działo po ewentualnym zwycięstwie partii w wyborach parlamentarnych 25 października. Czas myśleć o tym, co po zwycięstwie. Programy są ważne, ale ważna jest też postawa władzy, jej moralność - podkreślił.

Dlatego przedstawił "kilka zasad, które powinny być przestrzegane" w czasie rządów PiS. Pierwsza z nich to uczciwość, bo - mówił lider PiS -  "do władzy nie idzie się dla pieniędzy". Kto chce swoją pozycję polityczną spieniężyć musi odejść, a jeśli złamał prawo musi ponieść odpowiedzialność - powiedział prezes PiS. Przekonywał także, że należy odrzucać lobbystyczne naciski. W jego ocenie, lobbing to "przekleństwo życia publicznego" i "nie może być zgody na wpływy żadnych lobby czy przedsiębiorstw".

"Musimy być drużyną"

Inną z zasadą - mówił prezes PiS - jest "pracowitość na co dzień". Każdy ma prawo do wytchnienia, rozrywki, ale czas naszych rządów, to musi być czas pracy ludzi władzy - apelował. Musimy też - zaznaczył - "powoływać na stanowiska ludzi zgodnie z ich kompetencjami. Nasze nominacje będą w jakimś sensie na próbę, bo każdy kto się nie sprawdza, okaże się niekompetentny może być odwołany- powiedział Jarosław Kaczyński. Przekonywał także do otwarcia "na tych, którzy chcą nas merytorycznie wesprzeć". Musimy być drużyną, musimy współpracować ze sobą. Każdy musi być na tym odcinku, na którym jest najbardziej przydatny. Drużyna musi być wewnętrznie lojalna, musi pracować dla jednego celu - stwierdził prezes PiS.

Nawoływał do "odrzucenia ambicjonerstwa". Musimy odłożyć wszelkiego rodzaju poczucie, które prowadzi ku odwetowi, zemście. Musimy o tym zapomnieć. Będziemy egzekwować prawo, dążyć do prawdy, ale o odwecie nie może być mowy - przekonywał Jarosław Kaczyński. Jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu. To musi być nasza zasada, której musimy przestrzegać - podkreślił.

Według prezesa PiS, kiedy jego partia przyjmie te zasady będzie można powiedzieć "pożytków naszych zapomniawszy, służymy ojczyźnie". PiS nie powstało dla siebie, powstało dla Polski - powiedział Kaczyński.