Program wyborczy KO: Premia emerytalna, niższy ZUS, remont łazienki i darmowy internet

Piątek, 6 września 2019 (11:59)
Aktualizacja: Piątek, 6 września 2019 (15:23)

"Jutro może być lepsze" to hasło kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej, które zostało zaprezentowane na konwencji wyborczej. Program wyborczy KO liczy 134 strony. Przedstawiła go kandydatka na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska - kandydatka PO na premiera - przedstawiła program wyborczy. Jego podstawą jest "szóstka Schetyny", czyli pakiet propozycji, które lider PO zaprezentował w lipcu podczas Forum Programowego w Warszawie. Składają się na nią propozycje zmian w obszarach: "wolności i demokracji", "przyjaznej szkoły", "czystego powietrza i wody", programy: "wyższa płaca" oraz "europejska ochrona zdrowia", a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się także wówczas za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę oraz związkami partnerskimi. 

Reporterzy RMF FM Krzysztof Berenda i Mariusz Piekarski dotarli do programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Dokument liczy 134 strony.

Najciekawszą nowością gospodarczą jest program "Premia Emerytalna". Zakłada, że każdy Polak, który przepracuje 40 lat, dostanie wart 10 tysięcy złotych pakiet akcji państwowych spółek. Kto przepracuje 50 lat dostanie 20 tysięcy. Ma to nas zachęcić do dłużej pracy. Kolejną ofertą dla emerytów jest zwolnienie ich świadczeń z podatku oraz 13. emerytura. Mowa jest o czeku opiekuńczym opiewającym na ponad 1000 złotych, który ma pomóc sfinansować opiekę nad seniorem.

Platforma Obywatelska prezentuje ofertę dla młodych: zniesienie składek na ZUS i NFZ dla 25-latków i nowe dotacje na start w biznesie.

Wszyscy przedsiębiorcy dostaną obniżkę składek ZUS o 200 złotych. A najubożsi pracownicy dostaną 600 złotych dodatku do pensji.

Poza obietnicami gospodarczymi PO proponuje nam remont łazienki - dosłownie -  i złotą rączkę na telefon. Chodzi o fundusz rewitalizacyjny, by przebudować milion mieszkań bez łazienek, a także  pakiet dla seniorów - w tym pomoc w drobnych remontach.

Młodych PO zamierza uwieść darmowym internetem. To ma być program 365 gigabajtów na 365 dni.

Mówiąc o edukacji i kulturze pada zapowiedź corocznego bonu na książki dla dzieci oraz obowiązkowych punktów bibliotecznych w centrach handlowych.

Zniesiony ma być zakaz handlu w niedziele i wprowadzone związki partnerskie - dla par, które nie mogą lub nie chcą dziś brać ślubu.

"Pakiet dla kobiet" wprowadza zrównanie płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach oraz realne ściganie alimenciarzy, bezpłatne procedury in vitro, a także prawo do darmowego znieczulenia przy porodzie.

Panom ma przysługiwać dwumiesięczny, płatny urlop "tacierzyński".

Najdroższą propozycją w ogłoszonym dziś programie Koalicji Obywatelskiej jest 614 złotych dodatku dla najgorzej zarabiających. To ma kosztować budżet państwa aż 30 miliardów złotych rocznie. W budżecie na 2019 r. znaleźliśmy 8 mld złotych oszczędności. Jak do tego doliczymy dywidendy ze spółek skarbu państwa, do tego jeszcze transfery na propagandę to naprawdę się uzbiera - mówi Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej. 


Kidawa-Błońska: Chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania


Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że ubiega się o urząd premiera, bo chce "zmienić polską politykę". Chcę, żeby politycy przestali zaciskać pięści i potrafili podać sobie otwarte dłonie. Chcę, żeby nauczyli się ze sobą rozmawiać, chcę, żeby przestali zarażać nienawiścią wszystkich dookoła, żeby wreszcie Polacy mogli spokojnie spędzić święta przy swoich stołach i rozmawiać bez kłótni - powiedziała.

Jak dodała, "chcę także, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny".

W trakcie wystąpienia zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wskazując, że nie jest tak różowo "jak w waszych spotach reklamowych".

Nie wystarczy w programach telewizyjnych pokazywać, że wszystko wygląda wspaniale. Polski nie naprawia się w telewizji, tylko tam, gdzie jest prawdziwe życie, tam gdzie są prawdziwe problemy. Znajdziecie wreszcie czas i zejdziecie na ziemię. Wyjdźcie z limuzyn, wyjdźcie zza ochroniarzy i posłuchajcie co mówią ludzie - apelowała.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wybory parlamentarne 2019

Krzysztof Berenda

Mariusz Piekarski

Joanna Potocka

Maciej Nycz