Porwanie francuskich obywateli w Nigrze jest odpowiedzą na złe traktowanie muzułmanów przez Francję - oświadczył przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden w nowym nagraniu, wyemitowanym przez telewizję Al-Dżazira. Porywacze przetrzymują zakładników, w tym pięciu obywateli francuskich od połowy września. Bin Laden zażądał także od Francji wycofania wojsk z Afganistanu.

To niewłaściwe: okupować nasze kraje, zabijać kobiety i dzieci i oczekiwać, że będzie się żyło w pokoju i bezpieczeństwie - powiedział Bin Laden. Jedynym sposobem na zachowanie waszego bezpieczeństwa jest wycofanie się z wojny w Afganistanie - dodał. W Afganistanie stacjonuje ponad 3,7 tys. francuskich żołnierzy.

Według szefa Al -Kaidy muzułmanie "mają prawo" odpowiadać przemocą na zakaz noszenia we Francji muzułmańskich zasłon. Jeśli Francja ma prawo zakazać wolnym kobietom noszenia zasłon, to czy naszym prawem nie jest zmuszenie do wyjazdu waszych najeźdźców przez obcięcie im głowy?

W zamian za wypuszczenie siedmiu zakładników, w tym pięciu Francuzów, północnoafrykański odłam Al-Kaidy domagał się m.in. wycofania zakazu noszenia burek we Francji, uwolnienia bojowników oraz 7 milionów euro okupu.