Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że sytuacja w obwodzie donieckim jest bardzo trudna i konieczne są szybsze dostawy broni z Zachodu. Regularne oddziały rosyjskiej armii, np. wojska powietrznodesantowe, zastępują złożoną z najemników Grupę Wagnera pod Bachmutem - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Niedziela jest 340. dniem rosyjskiej agresji. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonujemy w naszym raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:37

Ukraina uzgadnia ze swoimi sojusznikami przekazanie samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu w celu zniszczenia magazynów na tyłach armii rosyjskiej i jej punktów dowodzenia - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z kanałem CBC.

Naszym celem jest wyzwolenie wszystkich okupowanych terytoriów, ale zobaczymy, jak szybko to się stanie - zauważył. 

21:26

W wyniku rosyjskiego ostrzału portu w Chersoniu do Dniepru przedostały się produkty ropopochodne.

Dwa statki należące do zagranicznych firm zostały uszkodzone w wyniku ostrzału wroga. Rosyjski pocisk przebił kadłub i magazyn paliwa jednego ze statków. Z tego powodu produkty naftowe przedostały się do Dniepru - podała lokalna administracja.

21:19

W okupowanym obwodzie ługańskim Rosjanie wypędzają mieszkańców miejscowości przyfrontowych z ich domów, nie zapewniając im innego schronienia - poinformował gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Bardzo się boją, że ktoś z miejscowej ludności pomoże Siłom Zbrojnym Ukrainy, udzieli informacji o rozmieszczeniu personelu, amunicji, sprzętu - powiedział.

Hajdaj przekonywał, że sytuacja w obwodzie ługanskim jest trudna, ale armia ukraińska posuwa się naprzód "krok po kroku, metr po metrze".

20:55

Niektórzy zachodni sojusznicy Ukrainy niepokoją się, że czas może być po stronie Rosji. Dlatego doszło do zmiany w ich myśleniu dotyczącym przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę, której efektem było ogłoszenie w środę przez Niemcy i USA zgody na dostawy czołgów bojowych - pisze w niedzielę portal dziennika "The Wall Street Journal".

Obawy wynikają z przeświadczenia, że czas gra na niekorzyść Ukrainy i potrzebuje ona wkrótce potężnej zachodniej broni, w tym czołgów, innych pojazdów opancerzonych i systemów obrony powietrznej, aby wzmocnić tempo, jakie osiągnęła w zeszłym roku w ofensywie wokół Kijowa, Charkowa i Chersonia.

Amerykański dziennik zauważa, że jest to odmienna sytuacja do tej z wiosny ubiegłego roku, gdy wojska rosyjskie wycofywały się z Kijowa, a rządy państw zachodnich miały nadzieję, że im dłużej będą trwały walki, tym bardziej prawdopodobne będzie zwycięstwo Ukrainy.

Dziś w miarę jak inwazja Rosji na Ukrainę zbliża się do pierwszej rocznicy, ta pewność przygasła. Zamiast tego, przedstawiciele Zachodu obawiają się, że Putin, który jest gotów mobilizować kolejne zasoby ludzkie i materialne, może zyskać przewagę w wojnie na wyniszczenie.

20:45

Sytuacja jest bardzo trudna. Bachmut, Wuhłedar i inne sektory w obwodzie donieckim są pod ciągłymi rosyjskimi atakami - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

Rosja chce, aby wojna przeciągała się i wyczerpała nasze siły. Musimy więc uczynić czas naszą bronią. Musimy przyspieszyć wydarzenia, przyspieszyć dostawy i otworzyć nowe opcje broni dla Ukrainy - stwierdził prezydent.

Zełenski, jak informuje Ukrinform, wystąpił po spotkaniu z dowódcami wojskowymi, którzy przedstawili sytuację operacyjną na froncie, szczególnie w Donbasie. Odnosząc się do spotkania powiedział: Rozważaliśmy ważne informacje wywiadu o prawdopodobnych działaniach wroga w najbliższym czasie. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe zdarzenia.

20:11

W niedzielę wojska rosyjskie ostrzeliwały Chersoń siedem razy, zginęły trzy osoby, sześć zostało rannych. Uszkodzony został szpital, dworzec autobusowy, domy, bank, siedziby firm i szkolne boisko - poinformował Ukrinform.

Władze Chersonia poinformowały w Telegramie, że w wyniku ostrzału Chersonia przez armię rosyjską ponad 9,5 tys. abonentów zostało pozbawionych prądu: "Z powodu dzisiejszego masowego ostrzału Chersoniu w dzielnicy Ostriw zniknęło zasilanie. Ponad 9,5 tys. abonentów zostało pozbawionych prądu z powodu awarii linii wysokiego napięcia" - czytamy w komunikacie.

18:40

W następstwie niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę państwa członkowskie NATO powinny w czasie pokoju przejść do "gospodarki wojennej", powiedział w niedzielę  holenderski admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO w rozmowie z portugalską stacją RTP, poinformował Ukrinform.

"Musimy zwiększyć produkcję przemysłu obronnego i już teraz na szczeblu krajowym toczy się coraz więcej rozmów na ten temat. Może to oznaczać priorytetowe traktowanie niektórych surowców, pewnych zdolności produkcyjnych potrzebnych przemysłowi obronnemu. Priorytety te powinny być dyskutowane" - powiedział Bauer.

W ciągu ostatnich 25 lat światowa gospodarka działała na zasadzie "od czasu do czasu", ale znaczne straty materialne i techniczne związane z wojną pokazały, jak słabe jest to podejście, stwierdził admirał.

18:28

Prezydent-elekt Czech Petr Pavel rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który gratulował mu wyboru i zaprosił do Kijowa. Pavel wcześniej zadeklarował, że wiosną pojedzie na Ukrainę razem z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

Szczegóły rozmowy nie są znane. Zełenski na Twitterze napisał, że podziękował Pavlowi za pomoc okazywaną przez Czechów Ukrainie. W jednym z niedzielnych wywiadów prezydent-elekt mówił, że zapewni Zełenskiego, że nic się nie zmieni w tej kwestii. Dodał, że będzie trzymał się dokładnie tej samej linii, którą do tej pory realizuje centroprawicowy rząd Petra Fiali.

Pavel chce pojechać na Ukrainę po objęciu urzędu czeskiego prezydenta, a przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w Wilnie w lipcu br. Prezydent-elekt stwierdził, że dla bezpieczeństwa Europy ważne jest, aby nie ograniczać wsparcia dla Ukrainy. W rozmowie z czeską telewizją publiczną mówił, że wstrzymanie pomocy oznaczałoby zgodę na wygraną Rosji. Podkreślił, że sposobem na zagwarantowanie większego ogólnego bezpieczeństwa jest powrót do normalności, czyli przywrócenie suwerenności Ukrainy.

17:34

Szef administracji okupacyjnej na anektowanych terenach obwodu zaporoskiej Jewhen Balicki powiedział, że cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku ukraińskiego ostrzału mostu na rzece Mołoczna.

16:29

Mimo krytyki w kraju i za granicą kanclerz Olaf Scholz (SPD) zamierza kontynuować swój ostrożny kurs w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Zapowiedział to w wywiadzie opublikowanym w niedzielę w dzienniku "Tagesspiegel".

Scholz przestrzegł także przed przystępowaniem do dalszego "licytowania się" i "wchodzenia w rywalizację", jeśli chodzi o systemy uzbrojenia. W wywiadzie odniósł się m.in. do żądań, by kolejnym krokiem było dostarczenie Ukrainie myśliwców.

Kanclerz tłumaczył także, dlaczego nie chciał podejmować szybkich decyzji w sprawie broni, w tym czołgów. Jeżeli zaraz po podjęciu jednej decyzji (o dostawie Leopardów - PAP) w Niemczech rozpocznie się kolejna debata, to nie wygląda to poważnie, dodatkowo podważa zaufanie obywateli do decyzji państwa - uzasadnił.

15:58

Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk w sobotę zaapelował do Niemiec o przekazanie okrętów podwodnych, aby móc skutecznie bronić ukraińskie miasta przed atakami rosyjskiej floty.

Niemcy produkują jedne z najlepszych łodzi podwodnych na świecie. Dlaczego nie wysłać jednej z sześciu do Ukrainy? - napisał ukraiński dyplomata na Twitterze.

Drodzy niemieccy przyjaciele, zakończmy wojnę i zatrzymajmy rosyjską agresję - dodał.

15:49

Ukraińscy czołgiści przylecieli w niedzielę do Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2 - poinformowało na Twitterze ministerstwo obrony. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 14 Challenger 2.

Ukraińscy czołgiści przybyli do Wielkiej Brytanii, aby przygotować się do dalszej walki z Rosją. Wielka Brytania dostarczy Ukrainie czołgi Challenger 2 wraz z krajami partnerskimi, demonstrując wsparcie dla Ukrainy na poziomie międzynarodowym - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

15:34

Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat, komentując w niedzielę atak dronów na zakłady wojskowe w Iranie, nazwał incydent "rezultatem polityki" Teheranu i wyraził nadzieję na zmianę kierunku tej polityki.

To, co dzieje się w Iranie, można nazwać jedynie rezultatem ich polityki. Może skierują wsparcie dla krajów terrorystycznych w inny sposób i nie będą pomagać Rosji w popełnianiu zbrodni - powiedział Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform. Rzecznik zauważył, że Teheran ma swoich "wrogów w regionie".

Dodał następnie: Tak więc, mamy nadzieję, że kraj ten zmieni wektor swojej polityki na bardziej cywilizowany.

15:31

Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie jest trudna, ale pod kontrolą - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z kanadyjską telewizją CBC.

Zauważył, że otrzymanie czołgów, które obiecali dostarczyć alianci z Zachodu, i wyszkolenie ukraińskich żołnierzy do ich użycia zajmie trochę czasu. Reznikov ma nadzieję, że wszystko będzie gotowe do marca.

Reznikow wyraził także nadzieje, że uda się uzyskać od sojuszników także dostawy samolotów wojskowych. Jak na razie kraje Zachodu są temu przeciwne, ale minister wskazuje, że kiedyś podobnie mówiono o czołgach, a przecież w końcu wyrażono zgodę na ich dostarczenie.

Dla mnie wszystko, co jest niemożliwe dzisiaj, będzie możliwe jutro - powiedział.

15:26

Ukraińskie wojsko przeprowadziło atak przy użyciu wyrzutni HIMARS na most na rzece Mołoczna w kontrolowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego - poinformował rzecznik administracji okupacyjnej Władimir Rogow. Według niego są zabici i ranni.

15:25

Rosjanie przeprowadzili ostrzał Chersonia. Według wstępnych danych zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

15:15

Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn nie kieruje sztabem Grupy Wagnera; do jego zadań należą funkcje medialne i zapewnienie finansowania tej formacji najemniczej - powiedział w niedzielę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

Prigożyn "nie kieruje oddziałami bojowymi i nie stoi na czele sztabu" - oświadczył Jusow w ukraińskiej telewizji państwowej. Jako "kluczowe zadania" Prigożyna wymienił zapewnienie finansowania najemników, rolę medialną i polityczną.

14:42

Biznesmen i założyciel najemniczej grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował o przejęciu kontroli nad wioską Błahodatne, na północ od Bachmutu.

Dzisiaj rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekonywał, że w tej miejscowości armia odparła rosyjskie ataki.

Resort obrony Rosji na razie nie skomentował sprawy.

13:43

Główny lama Kałmucji Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow) odszedł ze stanowiska po tym, jak władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta" - podała niezależna "Nowaja Gazieta.Jewropa". Duchowny jest przedstawicielem Dalajlamy w Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej duchowny publicznie skrytykował inwazję rosyjską na Ukrainę - przypomniała "NGJ" w sobotę wieczorem.

12:07

Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich; rannych zostało 15 osób - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

Urzędnik przekazał na serwisie Telegram, że trzy osoby zginęły w ostrzale miejscowości Kostiantyniwka i 14 mieszkańców zostało rannych. Ostrzały uszkodziły siedem bloków mieszkalnych, hotel i garaże. O tym ataku władze lokalne informowały w sobotę po południu.

Ponadto jedna osoba zginęła w Bachmucie i również jedna - w pobliskiej wsi Paraskowijiwka. W Bachmucie jedna osoba została ranna. W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali kilkanaście miejscowości w regionie donieckim. 

Ataki rosyjskie objęły w ciągu ostatniej doby osiem obwodów Ukrainy - podała w niedzielę agencja Ukrinform. Obwód chersoński atakowany był 36 razy; w obwodzie charkowskim rosyjska artyleria ostrzelała ponad 20 miejscowości. W obwodzie zaporoskim pod ogniem znalazły się obiekty infrastruktury w pobliżu 18 miejscowości. 

10:08

Regularne oddziały rosyjskiej armii, np. wojska powietrznodesantowe, zastępują złożoną z najemników Grupę Wagnera pod Bachmutem, by podtrzymać rosyjskie natarcie na to ukraińskie miasto - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Oddziały regularne "biorą teraz udział w walkach w Bachmucie, tak by wznowić rosyjską ofensywę" - ocenia ISW. Analitycy wskazują, że od czasu zajęcia Sołedaru najemnicy z Grupy Wagnera "nie odnieśli znaczących sukcesów", a zarazem od jesieni 2022 roku ponieśli duże straty w walkach o Bachmut. Według wypowiadającego się anonimowo 5 stycznia br. przedstawiciela USA straty Grupy Wagnera to ponad 4100 zabitych i 10 tys. rannych; dane te obejmują ponad 1000 zabitych koło Bachmutu na przełomie listopada i grudnia 2022 r.

Jak ocenia ISW, "nie ma teraz dowodów pochodzących z otwartych źródeł", które wskazywałyby na odzyskanie przez armię rosyjską siły bojowej pozwalającej na "prowadzenie równoległych ofensyw zmechanizowanych na dużą skalę" w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

09:47

Włączenie podstawowego szkolenia wojskowego do programów nauczania szkół średnich i wyższych dowodzą coraz bardziej zmilitaryzowanej atmosfery, jaka panuje w Rosji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zaznaczono, że w ostatnich tygodniach rosyjskie Ministerstwo Edukacji przedstawiło więcej szczegółów dotyczących ogłoszonego wcześniej planu włączenia podstawowego szkolenia wojskowego do programu nauczania rosyjskich szkół średnich.

Jak wskazano, moduł w ramach kursu "Podstawy bezpieczeństwa życiowego" będzie obejmował szkolenie z karabinami szturmowymi serii AK i granatami ręcznymi, musztrę wojskową i salwy oraz stosowanie środków ochrony osobistej, a zajęcia staną się obowiązkowe od 1 września 2023 roku. Ponadto w grudniu 2022 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło program "Podstawy szkolenia wojskowego" dla studentów uczelni wyższych.

"Inicjatywy te podkreślają coraz bardziej zmilitaryzowaną atmosferę w wojennej Rosji, a także są (prawdopodobnie celowym) przywołaniem Związku Sowieckiego: podobne szkolenie było obowiązkowe w szkołach do 1993 roku" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony. 

08:46

Trzystu rannych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera trafiło do szpitala pod Ługańskiem, większość jest nosicielami różnych chorób; lekarze odmawiają udzielania im pomocy - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

"Do szpitala miejskiego nr 15. w miejscowości Juwiłejne w obwodzie ługańskim przewieziono do 300 najemników tzw. Grupy Wagnera. Jako że większość z nich jest nosicielami takich chorób, jak HIV/AIDS, syfilis, gruźlica i zapalenie płuc, lekarze odmawiają udzielania im pomocy medycznej" - głosi oświadczenie sztabu.

08:24

Na szczycie w Kijowe, który zaplanowano na 3 lutego, Unia Europejska ma wysłać silny polityczny sygnał o unijnej perspektywie dla Ukrainy. Zapisy na ten temat mają znaleźć się we wspólnej deklaracji UE-Ukraina. Do członkostwa w UE jednak jeszcze długa droga.

28 lutego 2022 r. Ukraina przesłała wniosek o członkostwo w UE. Następnie 17 czerwca 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła swoją pozytywną opinię w sprawie tego wniosku. 

07:47

Pomoc Ukrainie, zabezpieczenie przed dalszą agresywną polityką Rosji i Białorusi, wzmacnianie NATO w regionie - będą wśród tematów poruszanych podczas spotkania ministrów SZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, które odbędzie się we wtorek w Rydze. Polskę będzie reprezentował szef MSZ Zbigniew Rau.

"W najbliższy wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udaje się z kilkugodzinną wizytą do Rygi, gdzie spotka się w ramach nowo powstającego formatu dotyczącego bezpieczeństwa ze swoimi partnerami z Litwy - Gabrieliusem Landsbergisem, Łotwy - Edgarsem Rinkeviczsem i Estonii - Urmasem Reinsalu" - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

06:08

Korea Północna w niedzielę po raz drugi w ciągu dwóch dni skrytykowała decyzję USA o wysłaniu czołgów na Ukrainę, nazywając to "nieetycznym przestępstwem", mającym na celu utrwalenie niestabilnej sytuacji międzynarodowej.

"Stany Zjednoczone ciężko pracują, aby za wszelką cenę dostarczyć Ukrainie broń ofensywną, jak czołgi ciężkie, lekceważąc słuszną troskę i krytykę społeczności międzynarodowej" - napisał w komunikacie dyrektor ds. USA w północnokoreańskim ministerstwie spraw zagranicznych Kwon Chung-keun.

06:05

Plany dopuszczenia przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) rosyjskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu świadczą o całkowitej pogardzie dla śmierci niewinnych Ukraińców - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Wysiłki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by haniebnie uciszyć zbrodnie wojenne Rosji, pokazują, jak bardzo bogowie Olimpu są oderwani od rzeczywistości. MKOl jest gotów podeptać groby tysięcy niewinnych ludzi, którzy zostali zabici i nadal są zabijani przez Rosjan" - napisał Kułeba.

06:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w przemówieniu wideo w sobotę wieczorem sojuszników do dostarczenia jego armii pocisków dalekiego zasięgu w celu ochrony przed ostrzałem, takim jak ten w Kostiantyniwce, w którym zginęły trzy osoby, a 14 zostało rannych.

"Rosyjskie pociski trafiły w Kostiantyniwkę, w szczególności w cztery budynki mieszkalne. A taki ostrzał jest niestety codziennością na naszych terenach. Donbas, obwód charkowski, południe kraju ..." - mówił Zełenski precyzując, że Rosjanie uderzyli pociskami S-300.

"Powstrzymanie tego rosyjskiego terroru byłoby możliwe, gdybyśmy mieli odpowiednie siły rakietowe w naszej armii. Aby terroryści nie mieli poczucia bezkarności" - mówił.