Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży na Morzu Czarnym - twierdzą siły zbrojne Ukrainy. W Stambule w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na temat transportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne; udział w nich wezmą przedstawiciele Ukrainy, ONZ, Turcji i Rosji - podają tureckie media. W szturmowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim walki toczą się już w strefie przemysłowej. "Ukraińscy obrońcy miasta kontrolują tylko teren zakładów chemicznych Azot" - poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Rosyjskie zakłady Kałasznikow mogły kupować narzędzia potrzebne do produkcji broni od niemieckiej firmy Guehring mimo trwających sankcji - informuje ZDF. Najnowsze informacje ze 118. dnia rosyjskiej inwazji znajdziecie w naszej relacji z 21.06.2022r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:47

Nie obawiam się rozłamów w zachodnim sojuszu co do postawy wobec Rosji, ale będzie to gra na przeczekanie między Europą i Rosją - ocenił we wtorek prezydent USA Joe Biden.

Prezydent odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarki, czy obawia się rozłamów w jedności Zachodu w obliczu zmęczenia zachodnich społeczeństw wojną na Ukrainie.

Prezydent USA odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas wizyty w klinice szczepień w Waszyngtonie po tym, jak Ameryka stała się pierwszym krajem, który zezwolił na szczepienie przeciwko Covid-19 dzieci w wieku od 6 miesiąca życia.

23:41

Zełenski w swym wieczornym wystąpieniu przyznał też, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka bowiem wojska rosyjskie nasiliły ofensywę mającą na celu wyparcie sił ukraińskich z kluczowych rejonów. "To jest teraz najcięższy rejon. Okupanci naciskają mocno" - powiedział.

23:32

Siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji powinien być przyjęty tak szybko jak to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu wideo. Jak informuje agencja Ukrinform Zełenski powiedział też, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka.

"We wszystkich negocjacjach z zagranicznymi partnerami stale podkreślam, że siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji jest potrzebny tak szybko jak to możliwe. Rosja musi odczuwać narastający nacisk z powodu wojny i jej agresywnej antyeuropejskiej polityki" - powiedział Zełenski.

Dodał, że ostatnie rosyjskie groźby pod adresem Litwy, kolejna fala nacisków związanych z dostawami nośników energii i kryzys żywnościowy - to wszystko przemawia za przyjęciem siódmego pakietu sankcji.

23:27

23:04

Po raz pierwszy ukazały się w Niemczech oficjalne dane, według których budżet federalny przeznaczy na pomoc wojskową dla Ukarany dwa mld euro.

22:55

Ukraińscy piloci są sceptycznie nastawieni do ewentualnego zakupu dronów MQ-1C Gray Eagle, wątpiąc w ich przydatność w walce w Donbasie - informuje portal "Foreign Policy". Ich zdaniem drony mogłyby zostać szybko strącone przez rosyjską obronę powietrzną.

Według portalu, mimo że ukraińskie władze dążą do zakupu czterech dronów Gray Eagle zdolnych do przenoszenia rakiet Hellfire, frontowi żołnierze są sceptyczni co do ich przydatności.

"Nie opowiadamy się za Gray Eagles (...) To niebezpieczne używać takich drogich dronów ze względu na obronę powietrzną wroga. To nie jest Afganistan" - powiedział ukraiński pilot o kryptonimie Moonfish. 

22:36

Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status krajów kandydujących - czytamy w projekcie dokumentu końcowego szczytu Rady Europejskiej, do którego dotarła PAP. Spotkanie szefów państw i rządów UE odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli.

22:01

Ukraina jest zadowolona ze zmiany stanowiska Holandii w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej, powiedział Ihor Żowkwa, doradca prezydenta Zełenskiego w rozmowie z dziennikiem “De Volkskrant".

"Ukraińcy woleliby widzieć swoje dzieci w europejskiej niż w rosyjskiej przyszłości" - powiedział holenderskiej gazecie polityk, uważany za głównego doradcę ukraińskiego prezydenta.

Doradca prezydenta Ukrainy wskazał także, iż Ukraina już wykonała sporo pracy w zakresie walki z korupcją, co jest warunkiem niezbędnym integracji europejskiej. "Cieszymy się, że również Komisja Europejska zauważa ten postęp" - mówi ukraiński polityk.

21:52

To zatrważające, że przedstawiciele Rosji mówią o karze śmierci dla amerykańskich ochotników pojmanych przez Rosjan na Ukrainie - powiedział John Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

21:39

Na czele planowanej przez USA grupy śledczych badających zbrodnie wojenne na Ukrainie stanie Eli Rosenbaum, były szef Biura Dochodzeń Specjalnych Ministerstwa Sprawiedliwości USA, zajmującego się ściganiem żyjących w Stanach Zjednoczonych zbrodniarzy hitlerowskich - podała CNN.

CNN nazywa Rosenbauma najbardziej znanym "łowcą nazistów" z Ministerstwa Sprawiedliwości USA. W ciągu 36 lat pracy w tym resorcie Rosenbaum brał udział w ponad 100 sprawach dotyczących pozbawienia obywatelstwa bądź deportowania oskarżonych o zbrodnie nazistowskie.

21:30

Estonia poinformowała, że rosyjski helikopter straży granicznej naruszył w weekend jej przestrzeń powietrzną - podała agencja AP. Ambasador Rosji w Tallinie został wezwany do estońskiego MSZ i otrzymał notę protestacyjną.

Estońskie wojsko poinformowało w komunikacie, że rosyjski śmigłowiec MI-8 w sobotni wieczór wleciał w przestrzeń powietrzną Estonii w południowo-wschodniej części tego kraju w rejonie wsi Koidula, położonej tuż przy granicy z Rosją.

Jak podała armia Estonii, rosyjski helikopter znajdował się estońskiej przestrzeni powietrznej przez prawie dwie minuty, miał wyłączony transponder i nie utrzymał łączności radiowej z estońskimi służbami żeglugi powietrznej.

21:22

Jedna osoba zginęła, a 19 zostało rannych we wtorek wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował gubernator tego regionu Pawło Kyryłenko.

"21 czerwca Rosjanie zabili 1 mieszkańca obwodu donieckiego - w (mieście) Czasiw Jar. Kolejnych 19 osób dziś zostało rannych" - napisał Kyryłenko w komunikatorze Telegram.

Gubernator podkreślił, że niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w zajętych przez siły rosyjskie Mariupolu i Wołnowasze.

21:18

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem o przyznaniu Ukrainie statusu członka kandydującego do Unii Europejskiej.

"Rozmawiałem z Josepem Borrellem w przededniu historycznego szczytu UE, który odbędzie się w tym tygodniu. Status Ukrainy jako kandydata do UE wyznaczy linię po dziesięcioleciach niejasności i utrwali przekonanie, że Ukraina to Europa, a nie część rosyjskiego świata. Jestem wdzięczny za wsparcie Ukrainy na naszej drodze" - napisał Kułeba.

21:04

W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy doszło do ponad 350 przypadków uprowadzenia ludzi, 150 osób wciąż jest w niewoli - poinformował we wtorek szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch.

20:55

Ukraina ma wolę, stanowczość i odwagę, by powstrzymać Rosję - mówił na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. "Rosja nie cofnie się przed niczym w swojej inwazji" - przekonywał dyplomata.

W swoim przemówieniu Kysłycia podkreślał, że "Ukraina krwawi walcząc o swoje prawo do istnienia, w związku z tym nie ma miejsca na wybór między ustępstwami a odpowiedzialnością za kraj".

20:38

To zatrważające, że przedstawiciele Rosji mówią o karze śmierci dla amerykańskich ochotników pojmanych przez Rosjan na Ukrainie - powiedział John Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oskarżył też Rosjan o używanie żywności jako broni.

Kirby odniósł się w ten sposób podczas briefingu prasowego w Białym Domu do losu dwóch pojmanych amerykańskich ochotników z Alabamy oraz komentarza rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa o tym, że mogą nie być chronieni konwencją genewską. "Po pierwsze, nadal staramy się dowiedzieć więcej na temat tych dwóch osób. Po drugie, to zatrważające, by publiczny oficjel w Rosji w ogóle sugerował karę śmierci dla amerykańskich obywateli, którzy byli na Ukrainie" - powiedział Kirby.

20:18

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że w opanowanym przez Rosjan kombinacie Azowstal zginęło w wybuchu dwóch saperów rosyjskich, którzy rozminowywali zakłady. Z komentarza, który Andriuszczenko opublikował na serwisie Telegram, wynika, że doszło do potężnej eksplozji; urzędnik napisał, że "wybuch słyszało pół miasta". Śmierć saperów Andriuszczenko skomentował uwagą, że "Mariupol stawia opór" nawet po ewakuowaniu stamtąd obrońców ukraińskich. 

20:08

Jeśli Finlandia i Szwecja szybko nie zostaną przyjęte do NATO, to oddajemy zwycięstwo Rosji - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. To kwestia "wiarygodności NATO", a w interesie każdego członka NATO powinno być przyjęcie krajów nordyckich do Sojuszu - przyznał szef MSZ Litwy w wywiadzie dla Fińskiej Agencji Prasowej STT. Wierzy, że w sporze z Turcją da się znaleźć rozwiązanie.

19:40

W rosyjskim ostrzale wsi Bezruky w obwodzie charkowskim zginęła we wtorek ośmiolatka, a jej matka została ranna - poinformował szef władz tego obwodu na wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. W obwodzie tego dnia zginęło 15 osób, a 16 zostało rannych.

We wtorek siły rosyjskie prowadziły zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych Charkowa - przekazał gubernator. Zginęło pięciu mieszkańców, zaś według wstępnych danych rannych zostało 11 osób. Trzech mieszkańców zginęło też wskutek ostrzału wsi Udy. W ostrzale wsi Bezruky zginęła ośmiolatka, a jej matka została ranna. Od początku wojny na pełną skalę w obwodzie zginęło 43 dzieci, a 130 zostało rannych.

19:32

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek na Facebooku, że podpisał w Kijowie konwencję stambulską, czyli Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

"Podpisano. Ustawa o ratyfikacji Konwencji Stambulskiej. Jego główna treść jest prosta, ale niezwykle ważna. To zobowiązanie do ochrony kobiet przed przemocą i różnymi formami dyskryminacji. Podzielamy europejskie wartości. Dla nas życie i zdrowie człowieka są wartościami najwyższymi" - powiedział Zełenski po podpisaniu dokumentu. W poniedziałek Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała ratyfikację konwencji stambulskiej. Poparło ją 259 deputowanych, ośmiu było przeciw.

19:30

Wojska rosyjskie zajęły miejscowości Pidlisne i Myrna Dołyna, leżące na południe od Lisiczańska i umacniają się w Ustyniwce; prowadzą szturm w kierunku Biłej Hory pod Lisiczańskiem - podał wieczorem na Facebooku Sztab Generalny armii ukraińskiej.

"Okupanci umacniają się w miejscowości Ustyniwka. Prowadzą ofensywę w kierunku Biłej Hory, odnoszą częściowy sukces. Trwają działania bojowe. Na kierunku Toszkiwka-Pidlisne wróg opanował miejscowości Pidlisne i Myrna Dołyna i umacnia się na zajętych odcinkach. Odnosi częściowy sukces w rejonie miejscowości Hirske" - głosi komunikat. Sztab dodał, że siły ukraińskie odparły rosyjski szturm w kierunku innej miejscowości - Wysoke, a także ataki rosyjskie na kierunkach: Metiołkine-Woronowe i Metiołkine-Syrotyne. Rosjanie nie odnieśli sukcesu w próbach ataku w rejonie Komyszuwachy i Ołeksandropilla, położonych dalej na południe od Lisiczańska.

19:19

Znana w USA rosyjsko-amerykańska modelka Kira Dikthtyar planuje zastąpić wycofujących się z rosyjskiego rynku gigantów odzieżowych, kopiując ich projekty - pisze  "Washington Post". Celebrytka miała też grozić autorowi tekstu nasłaniem na niego rosyjskiej mafii.

Jak pisze dziennik, 33-letnia Dikthyar, która posiada obywatelstwo USA, jako jedna z nielicznych prominentnych Rosjanek zdecydowała się, w obliczu wojny na Ukrainie, na powrót do rodzimego kraju, głośno popierając agresję Putina. Jak powiedziała w rozmowie była gimnastyczka i modelka, planuje ona wypełnić lukę na rynku odzieżowym powstałą przez odpływ zachodnich firm. Jej plan jest prosty i opiera się na kopiowaniu projektów tych firm z nieznacznymi modyfikacjami.

18:58

Oficjalnie zarejestrowani bezrobotni, którzy nie znajdą zatrudnienia przez 30 dni, będą usuwać gruz po zniszczonych budynkach, budować konstrukcje obronnych i wykonywać prace remontowe  - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez Interfax-Ukraina.

"Rząd uruchamia reformę sfery zatrudnienia. W warunkach zakrojonej na szeroką skalę wojny musimy zmobilizować wszystkie możliwe źródła w celu zwycięstwa nad rosyjskimi okupantami. Dotyczy to również pracy na tyłach. Rząd zatwierdzi dziś dokument stanowiący, że oficjalnie zarejestrowani bezrobotni, którzy nie znajdą zatrudnienia przez 30 dni będą wykonywać prace społecznie użyteczne" - powiedział we wtorek Szmyhal na posiedzeniu rządu.

18:46

Luksemburg przekazał 15 proc. swojego budżetu obronnego na pomoc wojskową dla Ukrainy; gdyby inne państwa świata poszły w jego ślady, już wygralibyśmy tę wojnę - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski, który spotkał się w Kijowie z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem.

18:44

Sankcje na Rosję powinny być utrzymane dotąd, aż Ukraina powie, że można je zdjąć; dopóki tego nie zrobi, sankcje trzeba zwiększać. Zachód nie może powtórzyć starych błędów, trzeba tak dokręcić śrubę, tak pomóc Ukrainie, by to Władimir Putin prosił o rozmowę - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z ambasadorami RP.

18:41

Siły rosyjskie zajęły Toszkiwkę pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim, który jest bardzo silnie ostrzeliwany  - poinformował Serhij Hajdaj, gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy. Hajdaj powiedział, że armia rosyjska zajęła Toszkiwkę po skierowaniu tam ogromnej liczby sprzętu i żołnierzy. Zaznaczył, że wojsko rosyjskie próbuje okrążyć ukraińskie siły. Trwa ostrzał całego terytorium obwodu. Bardzo silnie ostrzeliwany jest Lisiczańsk, ale Rosjanie nie mogą wejść do miasta i go odciąć - dodał.

18:39

Prokurator generalny USA Merrick Garland spotkał się w Kijowie ze swoją odpowiedniczką Iryną Wenediktową, zapowiadając dodatkowe kroki w ściganiu zbrodni wojennych Rosji - przekazał amerykański resort sprawiedliwości.

"Zbrodniarze wojenni nie mają gdzie się kryć. Departament Sprawiedliwości USA wykorzysta każdą ścieżkę, by pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy popełniają zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa na Ukrainie" - zapowiedział Garland po spotkaniu z Wenediktową. 

18:33

Pod pretekstem pomocy humanitarnej przemycono na Ukrainę sprzęt techniczny oraz markową odzież o wartości 70 mln hrywien (ok. 2,4 mln dolarów) - poinformowało ukraińskie Biuro Prokuratora Generalnego.

W ciężarówce, która wjechała na Ukrainę funkcjonariusze Służby Granicznej znaleźli sprzęt komputerowy, telefony komórkowe znanych firm oraz nową markową odzież kobiecą. W dokumentach towary figurowały jako pomoc humanitarna.

18:31

W Stambule w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na temat transportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne; udział w nich wezmą przedstawiciele Ukrainy, ONZ, Turcji i Rosji - podała  turecka gazeta "Milliyet", a także stacja telewizyjna CNN Turk.

"Milliyet" powołała się na źródła w otoczeniu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Według gazety nie jest wykluczone, że Erdogan i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezmą udział w spotkaniu.

18:29

Wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział we wtorek, że Waszyngton "radykalnie" nie zgadza się ze stanowiskiem Rosji w sprawie pojmanych na Ukrainie Amerykanów, których zdaniem Kremla nie chroni konwencja genewska. Przedstawiciel Departamentu Stanu oświadczył, że amerykański rząd dał Rosji jasno do zrozumienia, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w poniedziałek doniesienia mediów, że Amerykanie Andy Huynh i Alexander Drueke zostali zatrzymani podczas walk po stronie ukraińskiej. Dodał, że "byli najemnikami, którzy narazili życie rosyjskich żołnierzy i powinni ponieść odpowiedzialność za swoje czyny". Wcześniej we wtorek Kreml ogłosił, że amerykańscy "najemnicy" dopuścili się czynów nielegalnych i muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za te przestępstwa.

18:25

"Z całą mocą ponawiam mój apel o uciszenie wszelkiej broni i wyeliminowanie przyczyn konfliktów poprzez niestrudzone uciekanie się do negocjacji" - napisał papież Franciszek w liście do uczestników wiedeńskiego spotkania państw-stron traktatu o zakazie broni jądrowej.

W przesłaniu opublikowanym we wtorek papież podkreślił: "Stolica Apostolska nie ma wątpliwości co do tego, że świat wolny od broni nuklearnej jest konieczny i zarazem możliwy. W systemie zbiorowego bezpieczeństwa nie ma miejsce na broń nuklearną i inną broń masowego rażenia".

17:50

Z wykradzionych koncernowi zbrojeniowemu Kałasznikow przez Anonymous maili wynika, że rosyjskie zakłady mogły kupować narzędzia potrzebne do produkcji broni od niemieckiej firmy Guehring mimo trwających sankcji - informuje portal stacji ZDF, która dotarła do dokumentów. Rozmowy ofertowe z Rosjanami prowadziła też firma zbrojeniowa z Belgii.

17:50

Dzisiaj podstawowym, absolutnie fundamentalnym priorytetem jest dla nas to, by wojna na Ukrainie zakończyła się w sposób dla Polski bezpieczny, nie tylko żeby się po prostu zakończyła - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ambasadorami RP.

17:35

Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych we wtorek w rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował zastępca komendanta policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow. Rosjanie ostrzelali we wtorek budynki komercyjne i mieszkalne; żadnego obiektu wojskowego - przekazał policjant. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wykorzystano system rakietowy Uragan. 

17:24

W Rosji brakuje około 170 tys. informatyków, co jest wynikiem masowych wyjazdów tych specjalistów za granicę - poinformował wiceszef MSW Igor Zubow. Przyznał on, że odpływ pracowników branży IT nastąpił w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję.

"W związku z reżimem sankcji doszło do odpływu informatyków do innych krajów, był on znaczny. Skalę zapotrzebowania eksperci oceniają na około 170 tys." - powiedział Zubow na spotkaniu w Radzie Federacji (wyższej izbie parlamentu Rosji).

17:19

Podczas rozmów w Luksemburgu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej zapanował "pełny konsensus" w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE - poinformował francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

"Dyskusja pozwoliła na wyłonienie szerokiego konsensusu, powiedziałbym nawet całkowitego konsensusu (...) w szczególności w odniesieniu do Ukrainy, możliwości jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu kandydata" - zadeklarował Beaune.

17:18

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ostrzega przed rosyjskimi "prowokacjami", do jakich może dojść w środę, kiedy obchodzony jest dzień pamięci ofiar wojny II wojny światowej. "Co roku 22 czerwca na Ukrainie obchodzony jest Dzień Żałoby i Pamięci Ofiar Niemiecko-Radzieckiej Wojny, która zabrała życie co piątego Ukraińca" - przypomniano w komunikatorze Telegram.

17:17

Turcja stara się zachować dobre relacje z Moskwą i Kijowem i ostrożniej podchodzi do sprzedaży broni dla ukraińskiej armii. Stanowisko Ankary wobec wojny na Ukrainie coraz bardziej oddala się od postawy większości krajów NATO - pisze "Wall Street Journal".

16:56

Biały Dom zapowiedział, że USA dostosują swoją politykę do przepisów Konwencji Ottawskiej, zakazującej użycia, produkcji i składowania min przeciwpiechotnych. Administracja zaznaczyła, że działania te są w jaskrawym kontraście z działaniami Rosji na Ukrainie.

16:55

Rosyjskie siły wtrącają pracowników kontrolowanej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do piwnic - przekazał Dmytro Orłow, mer Enerhodaru na południowym wschodzie Ukrainy. "Zabierają ludzi prosto z elektrowni atomowej, mówią - ktoś cię wydał - i wrzucają do piwnic. Takich pracowników już jest nie jedna dziesiątka" - powiedział mer, cytowany przez Radio Swoboda.

16:55

Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy. Zapewniło, że atak spowodował "znaczne straty".

W komunikacie dowództwo poinformowało o "skoncentrowanym uderzeniu" przy użyciu "różnych sił i środków". Nie podało szczegółów. Zapewniło jedynie o stratach zadanych oddziałom nazywanym przez Rosjan garnizonem wyspy. 

16:52

Premier Włoch Mario Draghi w wystąpieniu w Senacie w Rzymie we wtorek wyraził nadzieję, że kraje Unii Europejskiej na zbliżającym się szczycie osiągną porozumienie w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.  Mówił też: "Rosja dalej atakuje ukraińskie miasta", "zbrodnie wojenne zostaną ukarane".

16:51

Od pierwszych dni wojny Rosjanie zniszczyli na Ukrainie 101 szpitali, 400 aptek i 100 karetek pogotowia ratunkowego. 700 szpitali jest bardzo uszkodzonych, 300 zakładów opieki zdrowotnej znajduje się pod okupacją - podał minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko podczas wizyty w Lublinie.

16:42

Zorganizowanie sprawnego wywozu zbóż i płodów rolnych z Ukrainy to jedno z najpilniejszych zadań na poziomie europejskim; ten proces nie może jednak zaburzyć polskiego i europejskiego rynku, zboża muszą jechać tranzytem dalej, na rynki Bliskiego Wschodu czy Afryki - mówili na konferencji prasowej w Rzeszowie europosłowie z komisji rolnictwa PE.

"Obok zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, bezpieczeństwo żywnościowe to teraz najpilniejsza kwestia, musimy rozmawiać o tym, ja możemy uniknąć możliwego kryzysu żywnościowego w sąsiedztwie Unii Europejskiej" - mówił przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Norbert Lins (Europejska Partia Ludowa).

16:41

Brytyjski rząd jest zdeterminowany, by nakładać dalsze sankcje na Rosję i będzie to robił dopóki całkowicie nie wycofa się ona z Ukrainy - zapewniła minister spraw zagranicznych Liz Truss.

"Będziemy nadal nakładać sankcje, będziemy nadal wstrzymywać import towarów z Rosji, dopóki nie zobaczymy, że Rosja w pełni wycofała się z Ukrainy. Jesteśmy zdeterminowani, aby dostarczyć więcej broni, nałożyć więcej sankcji i wspierać Ukrainę w wypychaniu Rosji z jej terytorium" - powiedziała Truss w Izbie Gmin.

16:26

W rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) przeprowadzono ostatnio zmiany na stanowiskach dowódczych, które były związane z dużymi stratami osobowymi i niedostateczną realizacją zadań podczas wojny na Ukrainie - poinformował na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Generał Siergiej Własenko został zwolniony z funkcji szefa sztabu Okręgu Północnokaukaskiego Wojsk Rosgwardii. Na to stanowisko przesunięto generała Anatolija Malikowa. Zmiany są związane ze złą organizacją działań podczas wojny na Ukrainie, co doprowadziło do znacznych strat w ludziach i sprzęcie wojskowym - czytamy w komunikacie HUR.

16:01

Siewierodonieck wraz z resztą obwodu ługańskiego może upaść w ciągu najbliższych kilku dni, ale Rosji prawdopodobnie nie uda się dokonać postępów w reszcie Donbasu - pisze "New York Times", powołując się na opinię oficjeli Pentagonu. Według nich taki jest wynik kluczowego okresu w bitwie o region.

Gazeta przypomina, że kiedy Rosja po poniesieniu porażki pod Kijowem skoncentrowała się na podboju Donbasu, przedstawiciele administracji Joe Bidena oceniali, że kolejne 4-6 tygodni zdeterminuje dalszą ścieżkę wojny. 

15:55

Prokurator generalny USA Merrick Garland uda się we wtorek na Ukrainę, gdzie będzie omawiał dokumentowanie i ściganie zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie w tym kraju - poinformował przedstawiciel amerykańskiego resortu sprawiedliwości.

Garland spotka się z prokurator generalną Ukrainy Iryną Wenediktową, z którą będzie rozmawiał o metodach identyfikowania, tropienia i stawiania przed sądem osób dopuszczających się aktów agresji i zbrodni wojennych.

15:38

Na froncie wojny z Rosją pojawiły się już niemieckie Panzerhaubitze 2000 wraz z przeszkolonymi z ich obsługi ukraińskimi załogami; to szósty typ haubic kalibru 155 mm, który wzmacnia nasze wojska - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Jak wyjaśnił przedstawiciel ukraińskiego rządu, artyleria tego państwa posiada już na wyposażeniu także polskie armatohaubice Krab, brytyjskie haubice M777, opracowane przez Niemcy, Wielką Brytanię i Włochy FH70, amerykańskie M109 oraz francuskie działa typu Caesar.

"Jak zawsze, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużny wykorzysta (ten sprzęt) ze 100-procentową skutecznością na polu walki. Szczególne podziękowania należą się jednak naszym artylerzystom, którzy już stali się światową legendą. Chciałbym również podziękować niemieckim partnerom za wsparcie. Oczekujemy (od was) zwiększenia zakresu tej pomocy" - napisał Reznikow na Facebooku.

15:20

Ukraińskie siły stosunkowo łatwo przełamały pierwszą linię rosyjskiej obrony w obwodzie chersońskim, co świadczy o fatalnym morale najeźdźców; żołnierze wroga po prostu nie chcą umierać za Chersoń i walczyć tam do ostatniej kropli krwi - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem tsn.ua.

"Podobna sytuacja może zdarzyć się na drugiej i trzeciej linii fortyfikacji, ale mamy informacje z wywiadu wojskowego, że wróg dokłada większych starań, żeby porządnie umocnić drugą linię, znajdującą się bliżej Chersonia" - poinformował Żdanow. Według analityka nie należy spodziewać się szybkiego wyzwolenia stolicy obwodu, np. przed końcem lata. "Takie szacunki są bardzo optymistyczne. Wszystko zależy jednak od tempa i wielkości dostaw zachodniego sprzętu wojskowego na Ukrainę" - podkreślił rozmówca tsn.ua.

14:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zaprosił premiera Węgier Viktora Orbana do odwiedzenia kraju. Podziękował mu też za poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Politycy przeprowadzili rozmowę telefoniczną, o czym Zełenski poinformował na Twitterze. "Dziękuję za poparcie statusu kandydata. Zaprosiłem (premiera Węgier) do złożenia wizyty na Ukrainie" - napisał.

14:25

Oskarżenia Rosji pod adresem Wilna o ograniczanie tranzytu towarów do Kaliningradu są częścią jej wojny z Zachodem - oświadczył minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. "Narracja Rosji jest po prostu częścią jej wojny z Zachodem, która polega na wyborze celu i próbie mobilizowania społeczeństwa" - powiedział Landsbergis dziennikarzom.

14:16

Strona rosyjska przekazała Ukrainie ciała kolejnych 25 żołnierzy poległych podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; łącznie do kraju powróciły szczątki 35 osób w ramach wymiany za 50 ciał najeźdźców - poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Trwają działania na rzecz zwrócenia Ukrainie ciał (wszystkich) poległych żołnierzy. (...) Zmarli bohaterowie zostaną pożegnani z należnymi honorami wojskowymi" - podkreślono w komunikacie HUR.

14:08

Podczas działań zbrojnych przeciwko rosyjskiej armii zginął w sobotę na Ukrainie 31-letni Hiszpan - podał dziennik "Ultima Hora". Z informacji gazety, powołującej się na źródła w ministerstwie obrony w Madrycie, wynika, że poległy ochotnik to Angel Adrover Martinez z miasta Felanitx na Majorce.

Według władz Hiszpanii ambasada tego kraju w Kijowie podjęła już działania służące przekazaniu ciała rodzinie poległego. Hiszpańskie media informują, że zabity w walce z Rosjanami Hiszpan przez kilka ostatnich lat mieszkał w Holandii. Wcześniej ukończył z wyróżnieniem Wydział Inżynierii Telekomunikacji na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie.

14:06

Wbrew twierdzeniom rosyjskiej propagandy obwód kaliningradzki nie podlega blokadzie, tranzyt pasażerski i przewóz towarów nieobjętych sankcjami odbywa się bez zakłóceń - podkreśliła analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Iwona Wiśniewska.

Jak przypomniało OSW, o północy 18 czerwca w ramach czwartego pakietu unijnych sankcji wszedł w życie zakaz importu i transportu wybranych wyrobów z żelaza i stali wyprodukowanych w Rosji. W konsekwencji litewska spółka kolejowa LTG Cargo, należąca do państwowych Kolei Litewskich (LG), po konsultacji z Komisją Europejską przestała obsługiwać tranzyt kolejowy tego typu towarów do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Litwy.

13:49

Wojska rosyjskie mają obecnie więcej artylerii, ale wraz z dostawami nowoczesnej zachodniej broni siły ukraińskie zyskają przewagę i zadadzą Rosjanom "nokautujący cios" - uważa były generał wojsk USA w Europie Mark Hertling, cytowany we wtorek przez stację Sky News.

Hertling zaznaczył, że wojska rosyjskie w dalszym ciągu ponoszą straty w ludziach i sprzęcie. "Rosyjskie morale i warunki psychologicznie są skrajnie złe i nie poprawiają się" - dodał.

13:32

Od wtorku na stronie internetowej rządu Niemiec dostępna jest lista broni, sprzętu wojskowego i innych form wsparcia militarnego przekazanego lub obiecanego Ukrainie przez Niemcy. Lista obejmuje zarówno materiały i uzbrojenie pochodzące z zasobów Bundeswehry, jak i dostawy przygotowywane przez niemiecki przemysł zbrojeniowy, sfinansowane ze środków rządowych.

Jak podkreślono w komunikacie biura prasowego rządu RFN, "rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego 2022 roku był punktem zwrotnym", który spowodował, że "kilka dni później rząd federalny podjął decyzję o kompleksowym wsparciu militarnym możliwości obronnych Ukrainy przy użyciu broni ciężkiej". "Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, dopóki będzie jej ta pomoc potrzebna" - podkreślono. Opublikowana we wtorek lista ma być regularnie aktualizowana, będą też dodawane do niej kolejne elementy wsparcia wojskowego. Lista dostępna jest TUTAJ.

13:16

Po zakazie przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych towarów z Rosji mieszkańcy tej enklawy nad Bałtykiem zaczęli masowo wykupywać materiały budowlane i gaz - podał portal The Moscow Times.

13:09

Jedyna rzecz, która zmieni myślenie UE o sankcjach, to wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy i zakończenie wojny. Ponieważ to była przyczyna, dla której wprowadziliśmy sześć pakietów sankcji przeciwko Rosji. Unia Europejska zawsze bardzo jasno stawiała sprawę, że wolność jest warta tego, by zgodzić się na pewne trudności w Europie, żeby wesprzeć Ukrainę w odbudowaniu integralności terytorialnej i suwerenności - zapewnił na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy w krótkim okresie zapłacić określoną cenę, żeby osiągnąć nasz długoterminowy cel, którym od początku było pozbawienie Rosji zdolności do prowadzenia wojny na Ukrainie. Rzeczywiście, odczuwamy pewne konsekwencje sankcji w Europie, ale podejmujemy działania, by je ograniczyć. Po drugie natomiast sankcje są dużo bardziej odczuwane przez Rosję - skonkludował Mamer.

12:56

Rozmawiałem z ukraińskim żołnierzem, widziałem zdjęcia zbombardowanych miast i wiem, że giną tutaj cywile, kobiety i dzieci; uważam, że brałem udział w niepotrzebnej wojnie, której nie można usprawiedliwić - przyznał pojmany rosyjski pilot z grupy Wagnera w zeznaniu opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

12:35

Aby Ukraina przetrwała, naszym potężnym sojusznikiem jest opinia publiczna Zachodu i w tym upatruję waszego zadania, aby w sposób zsynchronizowany, mądry, regularny i konsekwentny wpływać na opinię publiczną w krajach wolnego świata - mówił premier Mateusz Morawiecki na Naradzie Ambasadorów RP.

12:09

Ukraina przywróciła cła i VAT na importowane towary i samochody przywożone do tego kraju z zagranicy. Decyzję w tej sprawie podjęłą właśnie Rada Najwyższa. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku lipca.

Cła i podatki przywrócono między innymi z uwagi na koszty, które poniósł budżet Ukrainy po wprowadzeniu tymczasowych ulg. Rząd podał, że kosztowały państwo 13 miliardów hrywien. Ukraińcy korzystając z ulg sprowadzili tysiące używanych samochodów. Na granicach tworzyły sie potężne korki. 

Kolejki nie zniknęły, ale są o wiele mniejsze niż w pierwszym miesiącu obowiązywania ulg. Wtedy w kolejce do kontroli trzeba było stać nawet cztery doby - mówi Marzena Siemieniuk z Izby Admninistracji Skarbowej w Lublinie.

11:57

Z okupowanych przez rosyjskie wojska terenów w obwodzie charkowskim Ukrainy udało się ewakuować 993 osoby, w tym 254 dzieci. 

Dziękuję czeskiej inicjatywie Helping to Leave oraz naszym miejscowym wolontariuszom - napisał na Telegramie szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

11:50

Najgroźniejsze miejsce na Ziemi znajduje się teraz w Polsce - pisze Politico. Mowa o przesmyku suwalskim. Stanowiłby on jeden z pierwszych punktów, w które z pewnością uderzyłaby Rosja, jeśli wojna w Ukrainie przeniosłaby się na inne państwa Europy - pisze amerykański portal. Szefowie Stowarzyszenia Aktywne Mazury uważają, że potrzebna jest pilna budowa schronów.

11:29

Obecnie na granicy (z Ukrainą) w obwodzie brzeskim i homelskim znajduje się do siedmiu białoruskich batalionów. Jest to do 4 tys. personelu wojskowego. Ale trzeba rozumieć, że są tam także wojska rosyjskie. (...) Biorąc pod uwagę to, że strona białoruska zapewnia Rosji logistykę, jest całkiem możliwe, że Rosjanie będą w stanie szybko przerzucić na terytorium Białorusi dodatkowe rezerwy i, co prawdopodobne, przygotować ofensywę, a my musimy być na to gotowi. Na dzień dzisiejszy jeszcze tego nie zaobserwowaliśmy - mówi rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk Motuzjanyk, cytowany przez Interfax-Ukraina.

11:11

Minęły już prawie dwa miesiące, odkąd wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy. Jednak mimo przewagi uzbrojenia wciąż nie są w stanie wypchnąć z miasta ukraińskich obrońców ani odciąć wszystkich linii zaopatrzenia - pisze CNN.

Zaciekła obrona Siewierodoniecka, choć okupiona ciężkimi stratami sił ukraińskich, zmusiła Rosjan do skoncentrowania znacznej części sił na stosunkowo małym obszarze, co hamuje ich ofensywę na innych kierunkach.

10:43

Rosja jest przerażona współpracą Polski i Ukrainy. Stoimy przed ogromnymi zagrożeniami, ale także niebywałymi szansami, które mogą tworzyć bardzo pozytywne perspektywy dla Polski na kolejne dziesięciolecia - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dorocznej Narady Ambasadorów RP w Warszawie 

Morawiecki powiedział, że Polska poprzez pomoc uchodźcom zbudowała "potężny kapitał polityczny, potężny kapitał moralny". Posługujmy się umiejętnie tym kapitałem, wykorzystujmy go dla budowy przyszłego wolnego świata, który będzie również bardziej bezpieczny - zaapelował.

Dodał, że aby świat był bardzie bezpieczny "musimy dać Ukrainie nadzieję", dlatego Polska jest "głównym ambasadorem Ukrainy" na forum europejskim.

10:14

Aktywa o łącznej wartości 4,5 mld dolarów, w tym pałace, jachty i winnice, które miały być przekazane prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przez jego przyjaciół i oligarchów, wydają się powiązane nieformalną siecią - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

Jak informuje gazeta, wszystkie te aktywa, które z których miał i ma korzystać Putin, a które formalnie należą lub należały do różnych osób, firm i organizacji charytatywnych, są połączone za pomocą wspólnej domeny e-mailowej LLCInvest.ru. A maile, które wyciekły we wrześniu ubiegłego roku, sugerują, że dyrektorzy i administratorzy związani z niektórymi odrębnymi podmiotami, które posiadają te aktywa i zarządzają nimi, omawiali codzienne sprawy biznesowe tak, jakby należeli do jednej organizacji.

09:44

Minionej doby wojska rosyjskie straciły około 300 żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podkreśla agencja UNIAN łączne straty osobowe sił rosyjskich od 24 lutego do 20 czerwca wynoszą około 34 100 żołnierzy.

09:11

Cywile, którzy ukrywają się w zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku, na wschodzie Ukrainy, odmawiają ewakuacji mimo naszych licznych apeli. Nie można wykluczyć, że przynajmniej część spośród tych osób oczekuje nadejścia wojsk rosyjskich - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

08:33

W rosyjskiej niewoli przebywa łącznie ponad 2,5 tysiąca obrońców Mariupola z Azowstalu. Ich bliscy nie wiedzą, co się z nimi dzieje. 

Nie mamy żadnych oficjalnych informacji. Nieoficjalnie wiadomo, że warunki, w których przebywają są ciężkie - cele przepełnione, pomoc medyczna niepewna - powiedziała Daria Cykunowa, partnerka jednego z uwięzionych żołnierzy Pułku Azow, Ilji Samojłenki.

Dla nas wszystkich najważniejsza jest teraz wymiana - podkreśliła kobieta.

08:11

Siły ukraińskie wyeliminowały ostatniej doby 25 rosyjskich żołnierzy oraz zniszczyły między innymi stację łączności, radar i trzy składy amunicji - podała agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

07:35

Władimir Putin od dłuższego czasu odwołuje się do imperium rosyjskiego i jego niedawne porównanie się do cara Piotra Wielkiego wpisuje się w tę narrację, ale jest ono bardziej na użytek wewnętrzny - mówi dr Domitilla Sagramoso, ekspertka ds. Rosji z King's College London. Putin szuka argumentów, aby wyjasnić dlaczego prosi naród o poświęcenie - dodaje.

Putin od dawna uważa, że ma swego rodzaju historyczną misję polegająca na zebraniu z powrotem ziem, które wchodziły w skład imperium rosyjskiego lub Związku Sowieckiego. Nie sądzę, żeby tak myślał o sobie na początku rządów, raczej nastąpiła ewolucja w jego myśleniu i z czasem przyjął imperialistyczną mantrę. Ale spodziewał się, że będzie to znacznie łatwiejsze do osiągnięcia niż się okazało - dodaje ekspertka.

07:11

Rosyjskie kanały informacyjne próbują usprawiedliwiać niepowodzenia rosyjskiej armii pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy - czytamy w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Rosja stara się wykorzystać blokadę eksportu zboża, by zmusić Zachód do ustępstw - dodano.

Ukraińscy urzędnicy podkreślają, że nadchodzący tydzień będzie kluczowy dla bitwy o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Przyznali też, że w poniedziałek siły rosyjskie kontrolowały całe miasto z wyjątkiem zakładów chemicznych Azot, w których bronią się Ukraińcy.

06:38

Rosjanie ponoszą poważne straty w dowództwie wojsk powietrznodesantowych i są zmuszeni rekrutować do służby oficerów rezerwy, proponując im krótkie, trzymiesięczne kontrakty - poinformował na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

Według dostępnych informacji z powodu znacznych strat w dowództwie jednostek powietrznodesantowych nieprzyjaciel zmuszony jest do rekrutacji oficerów rezerwy do służby wojskowej z krótkoterminowymi kontraktami na okres trzech miesięcy - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

06:18

Z pewnością odbudujemy Ukrainę i nie mówię tu tylko o Unii Europejskiej, ale także o międzynarodowych instytucjach finansowych i o innych przyjaciołach Ukrainy, takich jak Wielka Brytania i USA - powiedziała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odniosła się m.in. do perspektywy wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Szefowa KE zwróciła uwagę, że proces akcesyjny ma charakter merytoryczny i bierze pod uwagę osiągnięcia danego kraju.

Słowacja i Turcja otrzymały perspektywę akcesji w tym samym momencie, w 1999 r. Na Słowacji mieliśmy do czynienia z imponującą jednością, zrobili wszystko, żeby przeprowadzić niezbędne reformy, bo chcieli wejść do UE. I pięć lat później Słowacja została członkiem Unii Europejskiej. A Turcja jest dziś dalej od tej perspektywy niż w 1999 r. To pokazuje, jak wiele zależy od samego kandydata - powiedziała von der Leyen.

05:57

Na Ukrainie zginął 52-letni obywatel USA Stephen Zabielski, który dołączył do tysięcy zagranicznych ochotników, aby pomóc temu krajowi odeprzeć rosyjską inwazję - poinformował Departament Stanu USA.

Mężczyzna pochodzący z Nowego Jorku stracił życie 15 maja w trakcie działań wojennych.

05:41

Zdaniem Zełenskiego europejskie aspiracje Ukrainy bardzo denerwują Rosję. Rosyjskim ostrzałom i brutalnym atakom na wschodzie i południu Ukrainy można przeciwstawić się jedynie na polu bitwy - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że odpierając rosyjską agresję chodzi także o to, by zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na cierpienia Ukraińców i zmobilizować ją do dalszej pomocy. Im dłużej trwa ta wojna, tym trudniej będzie konkurować o uwagę setek milionów ludzi w różnych krajach - ocenił Zełenski.

Będę jednak robił wszystko, by zainteresowanie Ukrainą nie osłabło - zapewnił. 

05:39

Zaatakowana przez Rosję Ukraina każdego dnia udowadnia, że już jest częścią zjednoczonej Europy i jej systemu wartości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy nagraniu wideo.

Komisja Europejska w piątek wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie UE.

05:33

W szturmowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim walki toczą się już w strefie przemysłowej; ukraińscy obrońcy miasta kontrolują tylko teren zakładów chemicznych Azot - poinformował w poniedziałek szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

05:30

Redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrodą Nobla, sprzedał na aukcji w USA swój noblowski medal za rekordową sumę 103,5 mln dolarów. Pieniądze te przekaże na pomoc dla ukraińskich dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją.

05:15

Ukraińskie wojsko w walkach na południu Ukrainy zniszczyło trzy rosyjskie składy amunicji oraz stację łączności. 

W walkach tam zginęło 25 rosyjskich żołnierzy.