Ukraina jest coraz bliżej kandydatury do Unii Europejski. Prezydent Wołodymir Zełenski ostrzega, że należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji - nie tylko przeciwko Ukrainie. "Zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku. Tydzień, w którym usłyszymy odpowiedź Unii Europejskiej w sprawie statusu kandydata dla Ukrainy" - dodał ukraiński przywódca. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w niemieckiej telewizji o dostawy broni z Zachodu. "Jeśli jej nie dostaniemy, to w porządku, będziemy walczyć łopatami" - zapowiedział. Zapis relacji z 117. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę (20.06.2022 r.).

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:47

Trudna sytuacja w Łysyczańsku. Ostrzał trwa nieprzerwanie godzinami.

23:30

Ben Stiller spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim.

23:18

Władze ukraińskiego okręgu ługańskiego podają, że sytuacja staje się bardzo trudna dla obrońców. Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka, oprócz zakładów chemicznych Azot, gdzie przebywa od tygodni ludność cywilna.

23:06

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk: 75 obrońców Wyspy Węży pozostaje w rosyjskiej niewoli. 

22:47

Płonie zakład przetwarzania gazu w Szebelynce w obwodzie charkowskim.

22:45

Jak pisze Moscow Times, prócz materiałów budowlanych mieszkańcy Kaliningradu kupowali również gaz, w obawie przed odcięciem gazociągów transportujących surowiec z terytorium Rosji. Obwód kaliningradzki pozbawiony lądowego połączenia z resztą Rosji musi korzystać z tras kolejowych przez państwa bałtyckie, by sprowadzać towary i usługi - przypomina portal. Prognozuje, że Rosja będzie zmuszona do zwiększenia transportu towarów do Kaliningradu drogą morską i powietrzną.

22:41

Po zakazie przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych towarów z pozostałych części Rosji mieszkańcy tej rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim zaczęli masowo wykupywać materiały budowlane i gaz - podał w poniedziałek portal Moscow Times.

"Fala masowego wykupywania towarów przetoczyła się przez obwód kaliningradzki po tym, jak blokada kolejowa wprowadzona w sobotę przez sąsiednią Litwę zagroziła izolowaniem rosyjskiej strategicznej eksklawy nad Bałtykiem" - relacjonuje portal. Mieszkaniec Kaliningradu Paweł Tatarincew powiedział dziennikarzom, że "pierwszego dnia blokady wszyscy zaczęli wykupywać wszystko", ale potem nastroje się uspokoiły. Ludzie "czekają, by zobaczyć jak się to ułoży" - dodał rozmówca portalu.

22:19

Premier Viktor Orban popiera nadanie statusu kandydata do UE Ukrainie, Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie - poinformował w poniedziałek portal Budapest Times.

Węgierski premier wziął w tym dniu udział w wideokonferencji w ramach przygotowań do dwudniowego szczytu UE, który ma się odbyć w czwartek i piątek. Wezwał do przyznania statusu kandydata kilku państwom europejskim - przekazał portal, cytując rzecznika prasowego premiera Orbana.

22:07

Prawie 77 tys. Ukraińców znalazło pracę w Czechach. Władze szacują, że w kraju jest od 280 do 300 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi. Dokładnej liczby uchodźców nie da się ustalić, niektórzy z nich wyjeżdżają z Czech do innych krajów lub wracają do domu.

22:01

Troje mieszkańców obwodu charkowskiego zginęło w poniedziałek w wyniku ostrzałów rosyjskich; w ciągu dnia wojska rosyjskie ostrzeliwały Charków, główne miasto regionu - poinformował szef obwodu Ołeh Syniehubow.

W komunikacie na serwisie Telegram szef obwodu przekazał, że w miejscowości Kutuziwka zginęła w ostrzale 65-letnia kobieta. W Bałakliji zabitych zostało dwoje mieszkańców: 61-letnia kobieta i 49-letni mężczyzna.

Syniehubow wezwał mieszkańców, by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych. "Bezpieczeństwo w Charkowie jest dość umowne. Bycie na ulicy wciąż jest niebezpieczne, ostrzał może dotknąć każde podwórko w dowolnym momencie" - ostrzegł.

21:58

Szef ukraińskiego obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował w poniedziałek, że w wyniku ostrzałów rosyjskich zginęły tego dnia w regionie trzy osoby, a dwie zostały ranne. W komunikacie na serwisie Telegram Kyryłenko zaznaczył, że zabici byli cywilami.

"20 czerwca Rosjanie zabili trzech cywilów, mieszkańców Donbasu, w Nju-Jorku, Starej Mykołajewce i w Kurachowem. Dwie inne osoby zostały ranne" - napisał Kyryłenko.

Tak jak w poprzednich komunikatach szef obwodu zastrzegł, że władze nie mają danych z dwóch okupowanych przez Rosjan miast regionu: Mariupola i Wołnowachy.

21:47

Od początku wojny zginęło niemal 10 tys. ukraińskich żołnierzy - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Unian.

Rany odniosło około 30 tys. - dodał Arestowycz. Podkreślił, że 96-98 proc. rannych żołnierzy wraca na front. "Oczywiście nie są to ci, którzy zostali inwalidami do końca życia" - zaznaczył.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek, że straty wojsk rosyjskich są większe i wynoszą ok. 33800 żołnierzy.

21:43

Poniedziałek jest ostatnim dniem, kiedy kijowianie przy pomocy aplikacji Kijów Cyfrowy mają możliwość wzięcia udziału w plebiscycie dotyczącym dekomunizacji i derusyfikacji nazw stołecznych ulic i placów. Wśród 279 propozycji nowych nazw są: Wrocławska, Jagiellońska, Brukselska, Iczkerska, Łotewska, Lecha Kaczyńskiego, Brunona Schulza, Marii Skłodowskiej-Curie, Ernesta Hemingwaya, Goldy Meir, Abrahama Lincolna, ukraińskiego futurysty Geo Szkurupija, kompozytora Myrosława Skoryka, aktora Bohdana Stupki.

21:32

W czasie alarmów przeciwlotniczych nadziemne stacje kijowskiego metra są zamknięte, a podziemne stacje nadal są wykorzystywane jako schrony i wówczas wejście do nich jest nieodpłatne. W innym czasie wstęp do metra jest płatny.

21:27

Do większych sklepów spożywczych w Kijowie wróciła muzyka, która 24 lutego zniknęła z nadajników sklepowych. Zaopatrzenie w sklepach jest na dobrym poziomie. Zauważalnie wzrosła ilość produktów z Polski, w tym makaronów, ketchupów, soków, słodyczy. Kijowskie apteki są dobrze zaopatrzone; całkowicie zniknęły w nich kolejki, które się ustawiały na początku rosyjskiej inwazji.

21:20

Rosja ogłosiła, że uważa pojmanych na Ukrainie amerykańskich ochotników za nielegalnych najemników. 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow twierdzi, że w związku z tym obywatele Stanów Zjednoczonych nie są objęci konwencją genewską, chroniącą jeńców. 

To sugestia, że może ich czekać podobny los, co obywateli brytyjskich, których sąd w prorosyjskiej republice donieckiej skazał na karę śmierci. 

21:13

W poniedziałek w 117. dniu inwazji Rosji w Kijowie wznowiono ruch samochodowy na ostatnich dwóch mostach na Dnieprze, łączących prawo- i lewobrzeżną część stolicy. Pozostałe trzy przeprawy czynne były od 11 kwietnia. Dzięki przywróceniu do użytku wszystkich pięciu mostów życie w mieście szybciej wróci do normy.

20:24

W szturmowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim walki toczą się już w strefie przemysłowej; ukraińscy obrońcy miasta kontrolują tylko teren zakładów chemicznych Azot - poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Wcześniej poinformował on, że armia ukraińska straciła kontrolę nad miejscowością Metiołkine, leżącą na południowy wschód od Siewierodoniecka. 

18:55

Walki o Siewierodonieck wciąż trwają, na tym kierunku frontu wojska rosyjskie ostrzeliwują oddziały ukraińskie ogniem artylerii rakietowej i lufowej; w rejonie Lisiczańska samoloty Rosji ostrzelały infrastrukturę cywilną - podał ukraiński Sztab Generalny.

18:29

Od 24 lutego, czyli początku agresji Rosji na Ukrainę, chcieliśmy otworzyć niemal 350 korytarzy humanitarnych dla cywilów, lecz z powodu łamania słowa przez wroga udało się zorganizować tylko 165 takich konwojów - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez agencję Ukrinform.

"Przeciwnik wykorzystywał i nadal wykorzystuje naszych cywilów, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne jako żywe tarcze. Chcą w ten sposób zabezpieczyć swoje pozycje, wiedząc, że ukraińska armia nie odpowie (ogniem)" - relacjonowała Wereszczuk.

18:26

Ukraina coraz bliżej kandydatury do Unii Europejski. "Na tym spotkaniu żadnych sprzeciwów nie słyszeliśmy" - powiedział po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

17:18

Wojska rosyjskie ostrzelały miejscowości na południu Ukrainy 14 pociskami w ciągu trzech godzin - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej. Zaatakowane zostały m.in. Odessa i Oczaków. Brak doniesień o ofiarach w ludziach.

16:55

Rosyjskie wojska włamały się do oddziału archiwum państwowego w Chersoniu na południu Ukrainy i grożąc bronią ukradły spis wyborców w obwodzie chersońskim; listy z nazwiskami będą przydatne najeźdźcom do przeprowadzenia tzw. referendum, sankcjonującego nowe okupacyjne władze - poinformowała regionalna policja.

Leżące na południu Ukrainy obwodowe miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia mają trwać przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. 25 maja prezydent Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim.

16:19

W Niemczech po raz pierwszy dokonano zajęcia nieruchomości na podstawie sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej wojną napastniczą na Ukrainie. Jak poinformowała prokuratura w Monachium, zajęto trzy mieszkania obywateli rosyjskich w stolicy Bawarii oraz konto, na które przelewano opłaty za czynsz.

"Dotyczy to członka rosyjskiej Dumy Państwowej (izby niższej parlamentu Rosji), którego nazwiska nie podano, oraz jego żony, zameldowanej w Monachium" - podaje portal BR24.

Krok ten stał się skuteczny dzięki wpisowi do księgi wieczystej dokonanemu w poniedziałek. Lokatorzy mieszkań mogą w nich pozostać, ale muszą teraz płacić czynsz w wysokości około 3500 euro miesięcznie do sądu okręgowego w Monachium, a nie do właścicieli - informuje BR24.

15:31

Ponad 100 tys. osób, które przebywają w Mariupolu, nie ma dostępu do wody pitnej; okupacyjne władze wydają ją raz w tygodniu, ludzie czekają w kolejkach od czterech do ośmiu godzin - zaalarmował mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany na profilu mariupolskiej rady miejskiej na Telegramie.

"Ludzie znajdują się na granicy śmierci, to katastrofa humanitarna. Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby otworzyć korytarz humanitarny i uratować te osoby" - zaapelował samorządowiec.

Do wpisu dołączono zdjęcie cywilów, którzy nabierają wodę do butelek wprost z kałuży na ulicy.

 

15:11

Szabrownictwo na Ukrainie nie jest karane; Putin wydał zarządzenie w tej sprawie, pozwolił nam plądrować podczas działań wojennych - przyznał rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i opublikowanej na Facebooku.

Wojskowy opowiadał żonie o "trofeach" zdobywanych na Ukrainie przez jego kolegów ze służby: "(Jeden z nich) nakradł już telewizorów, pralek, zabrał nawet grill, no po prostu grabią wszystko (...)".

Jak przyznał żołnierz, w cenie są też m.in. elementy ukraińskiego wyposażenia wojskowego, ponieważ rosyjskie ubrania pozostawiają wiele do życzenia.

"Siedzę w tych (ukraińskich) butach wojskowych, one są lekkie jak buciki do treningu. A nasze ważą po dwa kilogramy każdy i poci się w nich stopa. W ukraińskich na odwrót - są świetne, mają tkaninę oddychającą" - relacjonował.

15:00

Ukraińskie służby bezpieczeństwa (SBU) zatrzymały w Czerniowcach na zachodzie kraju dywersanta, który przybył na Ukrainę z Bliskiego Wschodu i przygotowywał zamachy na obiekty kolei państwowych, o czym poinformował rzecznik służb Artem Dechtiarenko.

Wedle słów rzecznika SBU zatrzymany pozostawał w kontakcie ze służbami specjalnymi samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, znajdującej się pod rosyjską kontrolą, ma ukraiński paszport i zezwolenie na pobyt na Ukrainie, ale przez wiele lat przebywał w jednym z krajów Bliskiego Wschodu. SBU nie podała narodowości zatrzymanego.

14:45

Ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii wyraziło zgodę na wysłanie inspektorów policji na Ukrainę w celu zbadania zbrodni popełnionych przez rosyjskie wojska w tym kraju, podała madrycka agencja Europa Press.

Według agencji MSW Hiszpanii z powodu konieczności zapewnienia bezpieczeństwa misji śledczych nie poda daty ich wyjazdu, ani szczegółów dotyczących ich pracy na Ukrainie.

Z informacji madryckich mediów wynika, że w skład hiszpańskiego zespołu wchodzi od kilku do kilkunastu osób, w tym m.in. inspektorzy z laboratorium kryminalistycznego policji naukowej, patomorfolodzy, a także specjaliści od materiałów wybuchowych.

14:22

Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie Czornomornaftohazu na Morzu Czarnym - powiadomiła Ukraińska Prawda, powołując się na deputowanego Ołeksija Honczarenkę.

Wcześniej samozwańczy "premier" okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksionow, którego cytuje ukraiński portal, powiadomił, że "rano wróg przeprowadził atak na platformy wiertnicze". Poinformował również, że są ranni i zaginieni. 

14:00

Odgłosy eksplozji są słyszalne w Odessie - pilną informację przekazał rzecznik administracji regionu.

13:31

Rosja grozi Zachodowi i stawia Litwie ultimatum w sprawie blokady Kaliningradu. To reakcja na decyzję Wilna, które wstrzymało tranzyt części towarów do tej rosyjskiej eksklawy.

Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony interesów narodowych - tak brzmi oświadczenie MSZ w Moskwie. Te nieokreślone na razie kroki ma podjąć, jeśli Litwa w najbliższym czasie nie wznowi pełnego tranzytu ładunków do obwodu kaliningradzkiego.

Rosyjski resort dyplomacji nazywa decyzje Wilna prowokacyjnymi i otwarcie wrogimi. Rzecznik Kremla natomiast Dmitrij Pieskow, przekonuje, że blokada jest nielegalna.

"Ta sytuacja jest więcej niż poważna" - oświadczył.

Litwa od przedwczoraj wstrzymała kolejowy tranzyt rosyjskich towarów objętych sankcjami. Wilno podkreśla, że Moskwa wykorzystuje decyzję o blokadzie niektórych ładunków propagandowo do zwiększania napięcia w regionie.

12:50

"W minionym tygodniu nasza licząca 250 tys. hakerów-ochotników cyberarmia zaatakowała wroga ponad 400 razy" - poinformowało ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy. Wśród udanych ataków odnotowano zakłócenie forum ekonomicznego w Petersburgu, co opóźniło przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina.

12:41

Ukraina powinna być członkiem Inicjatywy Trójmorza - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski podczas szczytu tego formatu w Rydze. Szef ukraińskiego państwa połączył się online z uczestnikami spotkania.

12:22

Kwestia wysyłania broni na Ukrainę wywołała poważne podziały we współrządzącym Włochami Ruchu Pięciu Gwiazd. Trwa ostry konflikt między jego obecnym liderem Giuseppe Conte, sprzeciwiającym się dozbrajaniu Ukrainy a byłym przywódcą, obecnym szefem MSZ Luigim Di Maio.

Ten spór działa na korzyść Rosji - ostrzegł senator Ruchu Pięciu Gwiazd Vincenzo Presutto. Jego zdaniem Conte skazuje się na "samoizolację".

Komentatorzy nie wykluczają dalszej eskalacji napięć przy okazji debaty po wtorkowym wystąpieniu premiera Mario Draghiego w parlamencie na temat wojny na Ukrainie i rezolucji, jaka ma zostać przyjęta.

11:53

Wiemy, że obrońcy Azowstalu żyją - powiedział o wziętych w maju do rosyjskiej niewoli ukraińskich obrońcach Mariupola szef administracji prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Przekonywał, że ich uwolnienie to obecnie "główne zadanie" władz ukraińskich.

11:24

Blokowanie przez Rosję eksportu milionów ton ukraińskiego zboża to zbrodnia wojenna - oświadczył szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell w wypowiedzi dla dziennikarzy przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów unijnych w Luksemburgu.

11:00

Szef władz obwodowych przekazał również, że trwa "cicha" ewakuacja cywilów z Lisiczańska. Z obszarów, na których trwają walki, są oni wywożeni przez wojskowych pojazdami opancerzonymi.

10:35

Co najmniej dwóch cywilów zginęło, a 12 zostało rannych w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował portal Suspilne, powołując się na dane ukraińskiej policji.

Ostrzały prowadzono z dział artyleryjskich, wyrzutni rakietowych, czołgów i samolotów. 

Celem ataków wojsk rosyjskich były Awdijiwka, Toreck, Bachmut, Zalizne, Nju-Jork, Zajcewe, Błyżnia Dylijiwka, Szewczenko, Perwomajske i Pawliwka. Policja poinformowała, że zniszczonych jest 21 obiektów cywilnych, w tym 12 budynków mieszkalnych oraz szpital

10:23

Utraciliśmy kontrolę nad miejscowością Metiołkine, położoną na południowy wschód od atakowanego przez wojska rosyjskie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

10:05

Rosyjskie lotnictwo odpowiada w dużej mierze za to, że Rosja nie zdołała osiągnąć założonych celów na Ukrainie, bo nie udało mu się zdobyć przewagi w powietrzu, a większy niż zakładano ciężar spadł na siły lądowe - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:35

W Charkowie wzrosła intensywność rosyjskich ostrzałów, w szczególności na północnych peryferiach miasta - powiadomiły władze regionalne. Siły rosyjskie ostrzeliwują również miejscowości w obwodzie; są ranni.

W rejonie czuhujewskim ranna została jedna osoba, w okolicach Iziumu, gdzie toczą się działania bojowe, w ostrzałach ucierpiało pięć osób. Jedna osoba odniosła rany w Pierwomajsku - poinformowały władze, na które powołuje się w poniedziałek agencja Ukrinform.

09:11

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,190 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,8 tys. osób.

08:58

Od początku inwazji na Ukrainę armia rosyjska straciła około 33 800 żołnierzy, w tym ok. 200 w ciągu ostatniej doby - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Minionej doby siły rosyjskie straciły ponadto dziewięć czołgów, 11 pojazdów opancerzonych, cztery systemy artylerii i trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - przekazał sztab w komunikacie na Facebooku. 

Zaznaczono, że w tym czasie Rosjanie ponieśli największe straty na kierunkach Bachmutu i Zaporoża.

Jak informuje ukraiński sztab łączne straty wojsk rosyjskich od początku agresji 24 lutego wynoszą: 1477 czołgów, 3588 pojazdów opancerzonych, 749 systemów artylerii, 238 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 98 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 181 śmigłowców, 601 dronów, 2527 pojazdów i cystern i 14 jednostek pływających. 

08:55

Amerykańscy analitycy prognozują również, że władze rosyjskie będą najprawdopodobniej wykorzystywać (nielegalne) procesy karne przeciwko ukraińskim jeńcom wojennym, by wzmocnić swoją fałszywą narrację dotyczącą wojny na Ukrainie. ISW wskazuje, że procesy te, przeprowadzone przez kontrolowanych przez Rosję separatystów w Donbasie, mają wesprzeć fałszywą wersję, która przedstawia niesprowokowaną rosyjską inwazję na Ukrainę jako "operację denazyfikacji"

08:47

Według ISW siły rosyjskie prawdopodobnie prowadzą na okupowanych terenach ataki artyleryjskie "pod fałszywą flagą", by nasilić nastroje antyukraińskie mieszkańców oraz wzmocnić mobilizację bojowników.

Powołując się na brytyjski resort obrony, analitycy ISW wskazują również, że kwalifikowanie przez Rosję inwazji na Ukrainę jako "specjalnej operacji wojskowej" i nieogłaszanie wojny ogranicza możliwości tamtejszych władz w zakresie mobilizowania nowych sił oraz karania wojskowych, którzy odmawiają udziału w walkach.

Kreml w dalszym ciągu usiłuje prowadzić dużą i wyniszczającą wojnę przy użyciu sił zgromadzonych do działań błędnie planowanych jako krótka inwazja w warunkach niewielkiego sprzeciwu ukraińskiego - ocenia ISW.

08:30

W analizie sytuacji na froncie, amerykański Instytut Studiów nad Wojną pisze, powołując się m.in. na rosyjskie źródła internetowe, że wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w kierunku Słowiańska od strony południowej, przeprowadziły ataki lotnicze w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska oraz wzmocniły zgrupowanie na południu w rejonie Orichowego i Toszkiwki. Przewiduje się, że Rosjanie najpewniej nasilą działania w celu odcięcia trasy Lisiczańsk-Bachmut.

Wskazano również, że Rosjanie kontynuują przygotowania do ofensywy na Słowiańsk od strony Iziumu i Łymanu.

Na południowym odcinku frontu siły rosyjskie koncentrują się na wzmocnieniu pozycji obronnych w związku z ostatnimi udanymi kontratakami Ukraińców przy granicy obwodów chersońskiego i mikołajowskiego.

Z kolei w obwodzie zaporoskim skuteczne kontrataki sił ukraińskich zmuszają Rosjan do ściągania dodatkowych sił na ten odcinek frontu.

07:50

W zeszłym tygodniu Australia wysłała na Ukrainę pierwsze cztery z 14 obiecanych temu krajowi transporterów opancerzonych M113AS4 - poinformował minister obrony Richard Marles. To część pakietu pomocy wojskowej wartego ponad 285 mln dolarów australijskich (ponad 800 mln zł).

Australia dostarczyła już na Ukrainę kołowe pojazdy opancerzone Bushmaster, broń przeciwpancerną, drony oraz amunicję - przypomina portal Nine News. Wśród przekazywanej Kijowowi pomocy znalazły się również haubice M777.

07:25

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego intensywny ostrzał artyleryjski i rakietowy przeciwnik prowadził również w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim. W pobliżu Jakowliwki użył samolotów bojowych.

Północno-wschodnia część obwodu donieckiego oraz przylegająca do niej część obwodu ługańskiego, będąca pod kontrolą sił ukraińskich, to obecnie najtrudniejszy odcinek frontu na Ukrainie. Jak wskazywały wcześniej ukraińskie władze, celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Siewierodoniecka i odcięcie trasy Lisiczańsk-Bachmut, by otoczyć siły ukraińskie zgrupowane w tym regionie.

07:20

W obwodach donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się najcięższe walki, wojska rosyjskie intensywnie używają lotnictwa - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Główne wysiłki Rosjanie koncentrują na kierunkach siewierodonieckim i bachmuckim.

Trwają walki o pełną kontrolę nad miastem Siewierodonieck - podał sztab w komunikacie zamieszczonym na Facebooku. 

Siły rosyjskie prowadziły ostrzał z artylerii i wyrzutni rakietowych wzdłuż linii frontu. Rosyjskie szturmowce Su-25 atakowały Mirną Dołynę i Biłą Horę na południe od Siewierodoniecka.

06:50

Wysoka inflacja, rekordowo wysokie ceny ropy naftowej i rosnące koszty pomocy Ukrainie w obliczu przedłużającej się wojny na Ukrainie sprawiły, że coraz częściej w amerykańskim dyskursie kwestionowana jest obecna polityka USA. Według NBC News, także w samej administracji niektórzy oficjele "po cichu dyskutują, czy prezydent Wołodymyr Zełenski nie powinien złagodzić swojego twardego publicznego stanowiska, że żadne terytorium nie zostanie darowane Rosji". 

Mimo tych głosów, zdaniem Daniela Frieda, wieloletniego amerykańskiego dyplomaty i byłego ambasadora USA w Warszawie, Biały Dom prawdopodobnie nie zejdzie z obecnej ścieżki. 

Kiedykolwiek rozmawiam z wysoko postawionymi ludźmi w tej administracji, którzy zajmują się polityką zagraniczną, nie słyszę nic innego, niż twarde zobowiązanie - mówi Fried. Jednocześnie przyznaje, że sytuacja administracji jest trudna, a ludzie zajmujący się polityką wewnętrzną mogą mieć inne podejście. 

06:11

Rząd Włoch rozważa możliwość ogłoszenia stanu alarmowego w związku z notowanym od kilku dni zmniejszeniem dostaw rosyjskiego gazu - podała Ansa. Zaznacza się, że sytuacja obecnie nie budzi obaw, a konsekwencje nie są odczuwalne, lecz trzeba przygotować się do zimy.

05:37

"W tym tygodniu należy spodziewać się także nasilenia wrogiej aktywności Rosji. Nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Europie. Przygotowujemy się i ostrzegamy partnerów" - ostrzegł w zamieszczonym na mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

05:30

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w talk-show w niemieckiej telewizji publicznej, że Ukraina będzie nadal walczyć z Rosją, nawet jeśli zakończą się dostawy broni z Zachodu.

Jeśli nie dostaniemy broni, to w porządku, będziemy walczyć łopatami, ale będziemy się bronić, bo ta wojna jest wojną o naszą egzystencję - stwierdził.

05:10

Na krótko przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej wyraziła optymizm co do perspektywy uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata do UE.

Jestem głęboko przekonana, że otrzymamy pozytywną decyzję, że otrzymamy wsparcie. Kurs został już wyznaczony - oświadczyła von der Leyen w talk-show "Anne Will" i dodała: Oczywiście, jest to historyczna decyzja, którą musi teraz podjąć Rada Europejska, ale przygotowania są dobre.