Szwedzi utrzymali nakaz aresztowania dla założyciela WikiLeaks

Poniedziałek, 11 maja 2015 (10:22)

​Szwedzki Sąd Najwyższy utrzymał nakaz aresztowania założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, który od czerwca 2012 roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie otrzymał azyl. Assange jest w Szwecji oskarżony o gwałt. Nakaz aresztowania wydano w 2011 roku, a w listopadzie wniosek o jego anulowanie odrzucił sąd apelacyjny w Sztokholmie.

Assange twierdzi, że jest niewinny i obawia się, że po ekstradycji do Szwecji zostanie przekazany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami, m.in. dotyczącymi operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie, oraz tysiącami depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie.

Nakaz zatrzymania Assange'a podtrzymany

Sąd apelacyjny w Sztokholmie odrzucił wniosek o zniesienie nakazu zatrzymania Juliana Assange'a, założyciela portalu internetowego WikiLeaks, oskarżonego w Szwecji o gwałt. Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. czytaj więcej


43-letni Julian Assange obawia się, że po wyjściu z ambasady może zostać odesłany do Stanów Zjednoczonych, jako osoba oskarżona o działania na szkodę ich bezpieczeństwa w związku z opublikowaniem pod koniec 2010 roku przez WikiLeaks tysięcy amerykańskich tajnych depesz dyplomatycznych.

Jak powiedział w sierpniu rzecznik Assange'a, wyjdzie on z ambasady tylko wtedy, jeśli brytyjski rząd "odwoła jej zewnętrzną blokadę". W obecnej sytuacji Assange zostałby bowiem natychmiast aresztowany z powodu złamania warunków, na jakich został zwolniony za kaucją.

(md)

Artykuł pochodzi z kategorii: WikiLeaks. Największe przecieki w historii