Słaby występ Sikory w sprincie

Niedziela, 14 lutego 2010 (21:01)
Aktualizacja: Niedziela, 14 lutego 2010 (21:19)

Najlepszy polski biathlonista nie może zaliczyć do udanych olimpijskiego startu w sprincie na 10 km. Tomasz Sikora doskonale spisał się wprawdzie przy pierwszym strzelaniu w pozycji leżącej - oddał pięć celnych strzałów, ale później dwa razy spudłował w pozycji stojącej. Po dotarciu do mety zajmował 23. miejsce, ale ostatecznie uplasował się na 29. pozycji. Złoty medal wywalczył niespodziewanie Francuz Vincent Jay.

Srebrny krążek zdobył Norweg Emil Hegle Svendsen, a z brązowym wróci z igrzysk Chorwat Jakov Fak.

Podczas startu Tomasza Sikory nastąpiło załamanie pogody. Po jego pierwszym bezbłędnym strzelaniu rozpadał się rzęsisty deszcz ze śniegiem, który znacznie utrudnił rywalizację. Przy drugim podejściu Sikora dwukrotnie spudłował i spadł na dalszą pozycję. Czołowe miejsca zajęli natomiast zawodnicy z najwcześniejszymi numerami startowymi.

Drugi ze startujących w niedzielę Polaków - Łukasz Szczurek - zajął trzecie od końca miejsce - był 85. Nie zakwalifikował się do biegu na dochodzenie.

Ze swojego występu nie może być też zadowolony najlepszy biathlonista ostatnich lat Ole Einar Bjorndalen. Norweg fatalnie spisał się podczas pierwszej wizyty na strzelnicy, spudłował trzy razy. Przy drugim podejściu zepsuł jeden strzał.

Obecny sezon nie należy do najlepszych w karierze najlepszego polskiego biathlonisty. Sikora przyznawał przed startem, że ma trochę problemów ze strzelaniem. Mimo to wierzył, że na strzelnicy pomoże mu doświadczenie. Zwracał również uwagę na nie najlepszy stan kanadyjskich tras. Trasy są bardzo miękkie, grząskie. Bardzo ciężko biegać swoją techniką, bo trzeba się dopasowywać do śladów, które są na trasie. Wolelibyśmy, żeby było bardziej mroźnie - mówił.

Wyniki olimpijskiego biathlonowego biegu na 10 km mężczyzn

1. Vincent Jay (Francja) 24.07,8 (0 karnych rund)
2. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) strata 12,2 (1)
3. Jakov Fak (Chorwacja) 14,0 (0)
4. Klemen Bauer (Słowenia) 17,4 (1)
5. Andriej Derieziemlia (Ukraina) 40,7 (2)
6. Jean Philippe Luguellec (Kanada) 49,8 (1)
7. Pavol Hurajt (Słowacja) 1.07,2 (1)
8. Bjoern Ferry (Szwecja) 1.12,4 (0)
9. Jeremy Teela (USA) .13,9 (2)
10. Iwan Czerezow (Rosja) 1.18,1 (2)
...
29. Tomasz Sikora (Polska) 2.08,4 (2)
85. Łukasz Szczurek (Polska) 4.54,2 (2)

W Vancouver jest specjalny wysłannik RMF FM Kuba Wasiak. Jego relacji oraz informacji z olimpijskich aren wysłuchacie codziennie w specjalnych Faktach Olimpijskich.

Niesamowity konkurs na średniej skoczni w Whistler. Co prawda Simon Ammann udowodnił, że szwajcarskie zegarki rzadko się psują, ale nasz orzeł z Wisły pokazał, że latać potrafi - pisze nasz wysłannik na swoim blogu .

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport Vancouver 2010