Ostatni start biathlonisty Tomasza Sikory to najważniejsze dla polskich kibiców niedzielne wydarzenie na zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Sikora w Whistler jeszcze nie stał na podium. W biegu na 20 km zajął siódme miejsce, w sprincie był 29.

To oczywiście nie oznacza, że nasz najlepszy biathlonista wróci z Vancouver bez medalu. Dziś jest szansa. Tym bardziej jeśli przypomnimy sobie historię sprzed czterech lat. W Turynie to właśnie dopiero w ostatniej konkurencji - także w biegu ze startu wspólnego na 15 km z czterema strzelaniami - wywalczył upragniony medal. Był drugi.

Historia lubi się powtarzać i mam nadzieję, że Tomek zdobędzie medal. Jest w coraz lepszej formie i udowadnia to na trasach w Whistler - przyznał jego trener Roman Bondaruk.

Bieg z udziałem Sikory rozpocznie się w niedzielę o godzinie 19.45, a 135 minut później na trasę ruszą biathlonistki. 30 najlepszych zawodniczek igrzysk, w tym trzy Polki, będą mieć do pokonania 12,5 km.

W czwartek podopieczne Nadii Biłowej świetnie spisały się na dystansie 15 km. Weronika Nowakowska była piąta, Agnieszka Cyl - siódma, a Krystyna Pałka - 15. To żadna niespodzianka. Wszystko było zaplanowane. Cztery lata na to pracowałyśmy - skomentowała pochodząca z Ukrainy trenerka.

Na swoim koronnym dystansie rywalizować będzie łyżwiarka szybka Katarzyna Bachleda-Curuś. Na liście startowej na 1500 m została umieszczona w drugiej parze od końca, a jej partnerką i rywalką zarazem będzie Kanadyjka Kristina Groves. Polka słabo spisała się 1000 m, kiedy była 31.

Oprócz niej na Richmond Olympic Oval zaprezentują się jeszcze Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska.

Dwa decydujące o podziale medali ślizgi mają przed sobą dwójki bobslejowe, w tym Dawid Kupczyk z Marcinem Niewiarą. Na półmetku Polacy plasują się na 16. pozycji.

Ten tydzień w Vancouver był szczęśliwy dla polskiej ekipy. Polacy zdobyli cztery medale. Dużo. Bardzo dużo. W drugim będzie ich chyba dużo. Mniej - pisze na swym blogu specjalny wysłannik RMF FM Kuba Wasiak.

Starty Polaków 21/22 lutego (niedziela/poniedziałek):

finały

19.45-20.25 - biathlon; ze startu wspólnego na 15 km M (Whistler/Olympic Park): Tomasz Sikora,

22.00-22.45 - biathlon; ze startu wspólnego na 12,5 km K (Whistler/Olympic Park): Agnieszka Cyl, Weronika Nowakowska, Krystyna Pałka

22.30- 1.50 - bobsleje; dwójki M 3. i 4. przejazd (Whistler/Sliding Centre): Dawid Kupczyk i Marcin Niewiara

00.00- 1.35 - łyżwiarstwo szybkie; 1500 m K (Richmond/Olympic Oval): Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska

W Vancouver jest specjalny wysłannik RMF FM Kuba Wasiak. Jego relacji oraz informacji z olimpijskich aren wysłuchacie codziennie w specjalnych Faktach Olimpijskich.

RMF FM/PAP