Relacja USA-UE, kryzys na Ukrainie, konieczności obarczenia Moskwy dalszymi konsekwencjami za eskalację konfliktu w tym kraju i szczyt NATO – to główne tematy rozmowy wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z Donaldem Tuskiem. Biden pogratulował polskiemu premierowi wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Biden i Tusk omówili m.in. "wspólne działania na rzecz wzmocnienia więzi UE-USA poprzez zakończenie negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego (tzw. umowa TTIP) oraz współpracę na rzecz wzmocnienia wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego w Europie" - głosi komunikat Białego Domu.  

Ponadto podano, że wiceprezydent USA i premier Polski "zgodzili się, co do konieczności obarczenia Rosji dalszymi konsekwencjami za jej rażącą eskalację konfliktu na Ukrainie" oraz zobowiązali się do "kontynuowania ścisłej współpracy w sprawie kryzysu na Ukrainie i jej szerszych implikacji dla bezpieczeństwa europejskiego, w tym na szczycie NATO w Walii".

W walijskim Newport rozpocznie się dziś dwudniowy szczyt NATO. W związku z aneksją Krymu przez Rosję oraz jej postępującą agresja na wschodzie Ukrainy oczekuje się, że kryzys ukraiński oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO zdominują rozmowy 28 przywódców państw członkowskich.

Premier Donald Tusk został w sobotę wybrany przez przywódców państw Unii Europejskiej na przewodniczącego jednej z najważniejszych unijnych instytucji - Rady Europejskiej. Od grudnia zastąpi na tym stanowisku Belga Hermana Van Rompuya. Do zdań Tuska będzie należało m.in. reprezentowanie UE na różnych międzynarodowych formach i spotkaniach, w tym w relacjach transatlantyckich UE-USA. 

(mpw)