Ukraiński generał: Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych

Poniedziałek, 20 września (17:22)

Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy - oświadczył dowódca Zbrojnych Sił Ukrainy generał Serhij Najew. Prognozuje, że w najbliższej perspektywie Moskwa będzie nadal stosować środki hybrydowe.

Odnosząc się do sytuacji w Donbasie, generał zaznaczył, że w ostatnim czasie dochodzi tam do częstszego wykorzystywania przez siły przeciwnika zakazanych przez porozumienia mińskie rodzajów uzbrojenia, w tym wobec obiektów cywilnych. Według niego głównym celem takich działań jest "demonstracja siły, bezkarności i bezczelności".

Militarne zagrożenie ze strony Rosji na południu Ukrainy z każdym rokiem tylko wzrasta - ocenił generał Serhij Najew w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

Nie można powiedzieć, że są bezpośrednie oznaki tego, że Rosja w najbliższym czasie zacznie wojskową agresję. Ale intensywna militaryzacja okupowanego półwyspu i utworzenie potężnej bazy wojskowej tylko wzmacnia zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy w sferze wojskowej - powiedział Najew.

Jak dodał, doświadczenie roku 2014, kiedy wybuchł konflikt w Donbasie, świadczy o tym, że "Rosja może pójść nie tylko na zaostrzenie, ale też może przejść do prawdziwych bojowych działań na południu Ukrainy w dowolnym, wygodnym dla rosyjskiego kierownictwa czasie".

Zaznaczył, że na tle uruchomienia przez Kijów mechanizmu Krymskiej Platformy Rosja "wzmacnia nacisk, jeśli chodzi o niedopuszczenie do wypracowania działającego mechanizmu pokojowej deokupacji Krymu, grożąc możliwym rozszerzeniem agresji zbrojnej".

W opinii Najewa obecnie nie zaobserwowano oznak formowania na półwyspie ofensywnych jednostek, jednak, biorąc pod uwagę doświadczenia nabyte podczas ćwiczeń, Rosja ma możliwość operatywnego przerzucenia wojsk na duże odległości.

Ukraińskie siły w gotowości

Ukraińskie siły są gotowe do reagowania na wszelkie zagrożenia z kierunku krymskiego - zapewnił dowódca i zaznaczył, że Ukraina wzmacnia lądowe i morskie granice na południu.

Biorąc pod wagę wzmacnianie przez Rosję wojskowego potencjału wokół Ukrainy i przeprowadzenie dużych manewrów, w tym w temacie ofensywnym, zagrożenia pełnowymiarowego wtargnięcia na terytorium Ukrainy pozostają - oznajmił.

Według generała w najbliższej perspektywie Rosja najpewniej będzie nadal stosować środki hybrydowe, by wpływać na Ukrainę. Działania te zdaniem generała będą dotyczyć podtrzymywania niestabilnej sytuacji na wschodzie Ukrainy, destabilizacji społeczno-politycznej sytuacji w kraju oraz przestrzeni informacyjnej.


Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Rewolta na Ukrainie

Katarzyna Wójcik